Наприкінці серпня — на початку вересня розпочався новий етап ввезення компонентів тактичної ядерної зброї та обладнання з Росії до Білорусі. Він здійснюється залізницею невеликими групами по 3-6 вагонів з окремим локомотивом для того, щоб зберегти максимальну скритність.
Вагони прибували до Білорусі, за інформацією Telegram-каналу “Спільнота залізничників Білорусі”, 26 серпня, 4 та 5 вересня – всього щонайменше п’ять поїздів. Кінцеві пункти призначення — станції Барановичі-Поліські та Лунинець.
Історія переміщення
Про те, що Росія розмістить ядерну зброю у Білорусі, президент РФ Володимир Путін заявив 25 березня.
Міністерство закордонних справ України назвало такий намір Росії черговим провокаційним кроком злочинного путінського режиму, який підриває принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки в цілому. Україна закликала зібрати Радбез ООН.
Документи про розміщення на території Білорусі російської нестратегічної ядерної зброї міністри оборони РФ та Білорусі Сергій Шойгу та Віктор Хренін офіційно підписали 25 травня. Вони назвали це “відповіддю на агресивну політику недружніх країн”.
Шойгу уточнив, що розміщуючи ядерну зброю на території Білорусі, Москва не передає її Мінську. Контроль над озброєнням та рішення про його застосування залишається за Росією.
14 червня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його країна почала отримувати російську тактичну ядерну зброю. Він зазначив, що деякі одиниці втричі потужніші за атомні бомби, які США скинули на Хіросіму і Нагасакі в 1945 році.
16 червня Путін підтвердив, що перші тактичні ядерні снаряди було доставлено до Білорусі. При цьому наголосив, що до кінця літа РФ цю роботу виконає повністю.
27 червня Лукашенко сказав, що більшу частину російської тактичної ядерної зброї вже завезено в країну, і її охороняють росіяни та білоруси.
22 липня телеканал CNN повідомив, що розвідувальне управління Міноборони США не має підстав сумніватися в словах Путіна про те, що Росія передала Білорусі першу партію тактичної ядерної зброї.
1 вересня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ), генерал-майор Кирило Буданов повідомив, що днями Росія доставила до Білорусі ядерні боєголовки та ядерні бомби для Су-24М та ще радянські ядерні боєголовки до “Точки У”, які були на утилізації.
“Так от їх зараз у Росатому з утилізації знімають, зі складів Росатому, з невійськових арсеналів. Їм продовжують рівно на один рік термін придатності, просто написавши, що ще рік можна використати і заганяють до Білорусі. Тобто вони ще й вирішують питання утилізації та, скажімо так, маніпуляції. Через рік вони ж порушать питання — “ну, термін вийшов, давайте щось для нас робіть, або термін вийшов, ми повинні забрати їх, нічого не поробиш”. Ще вони привезли ядерні бомби для літаків Су-24М. Це набагато цікавіше, ніж використання ядерної ракети з дальністю до 120 км”, — розповів він.
До цього, за словами Буданова, проводилося масштабне тренування з ядерними імітаторами.
“Російське 12-те головне управління, яке відповідає за ці засоби, написало, що за результатами тренувань з ядерними імітаторами для систем “Іскандер”, які в невеликій кількості є в Білорусі, було визнано повну неготовність Білорусі до експлуатації застосування подібних озброєнь”, — розповів Буданов.
7 вересня заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков повідомив, що роботи з розміщення ядерної зброї у Білорусі продовжуються.
“Розміщення тактичної ядерної зброї у Білорусі здійснюється відповідно до графіка, про який говорив президент РФ. Наразі пройдено кілька етапів у плані створення відповідної інфраструктури, переобладнання відповідних носіїв. Ця робота триває” — сказав Рябков.
Коментувати хід робіт детальніше заступник глави МЗС РФ не став, пославшись на відсутність відповідних інструкцій.
Докладніше про те, як переміщується російська ядерна зброя до Білорусі, повідомляють самі залізничники.
“Привласнений на початковій станції номер та індекс такому поїзду змінюються перед проходженням стикових пунктів між різними залізницями як на мережі РЗД (Російські залізничні дороги. – ред.), так і перед перетином російсько-білоруського кордону. Таким чином, при відправленні зі станції РЗД поїзд, у складі якого є спеціальні вагони, змінює свій номер та індекс при перетині кордону з Московською залізницею та перед прибуттям на першу вантажну станцію на території Білорусі. За кожної такої зміни номера та індексу здійснюється зміна та станції відправлення (призначення) поїзда”, — пише Telegram-канал “Спільнота залізничників Білорусі”.
Водночас начальник ГУР МОУ оцінює ризик ядерної зброї з території Білорусі для українців як нульовий.
“Я так думаю, тому що це ядерна зброя, а засіб ядерного стримування. Це перше, що хочу нагадати. Це (розміщення біля Білорусі, — ред.) — велика геополітична гра. А який сенс ставити взагалі ядерну зброю в Білорусі, коли вони кажуть, що це на противагу блоку НАТО? Це очевидно, в принципі вони цього ніколи не приховували. Який сенс ставити на передовій лінії ядерну зброю? Воно точно буде знищено, або захоплено. Який сенс, коли ти маєш міжконтинентальні балістичні ракети, повітряний і морський компонент з дальністю дії від 1,5 до 5,5 тис. км”, — пояснив Буданов.
Він уточнив, що геополітична гра полягає в тому, що це засіб ядерного стримування та підвищення ставок.
Експерти про ядерну зброю в Білорусі
Питання розміщення російської ядерної зброї в Білорусі — в ефірі телеканалу FREEДОМ також розбирали:
- Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
- Михайло Притула, військовий експерт, полковник запасу СБУ;
- Олексій Їжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень.
АНДРІЙ ЮСОВ: Ядерний шантаж продовжується
— Армія країни, яка 30 років не мала практики обслуговування, тренувань та поводження з подібними озброєннями, не здатна за кілька місяців навчань вирішити цю проблему.
Неготовність білорусів було озвучено за кількома видами носіїв. Є види носіїв більш старших зразків, за якими готовність є.
Але загалом, як і раніше повідомлялося, ситуація для України та навіть наших партнерів та союзників, країн Європейського Союзу та НАТО не змінилася.
Дане розміщення має більш демонстративний характер, характер спеціальної інформаційної операції та ядерного шантажу.
Нічого нового. Ядерний шантаж продовжується. Загроза застосування ядерної зброї не лише проти України, а й проти країн Європейського Союзу та країн НАТО звучала від цих шизофреніків регулярно і до повномасштабного вторгнення.
Після 24 лютого 2022 року світ перестав реагувати на заяви цих божевільних, хоч це агресивні небезпечні божевільні.
Тим не менш, від такого рішення і від такої дії шкоди для самого режиму Путіна та влади в Росії буде набагато більше. Там це розуміють, але говорити пропаганду можуть. Російський пропагандист Дмитро Соловйов щовечора “бомбіт” Париж, Лондон… Тобто, в принципі, нічого не змінюється.
МИХАЙЛО ПРИТУЛА: Застосування ядерної зброї з Білорусі неможливе
— Давайте не смішити публіку. Хто дав Білорусі контроль над ядерною зброєю?
Ядерні боєголовки, які розміщені на території Білорусі, повністю знаходяться в руках російських фахівців, військовослужбовців та інженерів.
За фактом російська ядерна зброя просто перебуває на території окупованої Білорусі. Лукашенко ніхто не питає, що з нею робити, як застосовувати.
Застосувати її Лукашенко ніяк не може, тому що він до цього не має жодного стосунку. Він не знає ні де кнопка пуску, ні як зібрати зброю, ні як її застосувати, ні як щось із нею зробити.
По суті, вся ядерна стратегія Путіна — це лише блеф. Тому він усім розповідає, який він крутий, які має ракети, де вони розміщуються, як вони в Білорусі розмістять ракети, якими стріляти нікуди не можуть. Чому не можуть? Якщо, припустимо, реально вони притягли залізничними військами до Білорусі ракетний комплекс “Тополь”, який запускаються із залізниці. Справа в тому, що відстань до цього комплексу від кордону дуже маленька і ракета збиватиметься на стартові траєкторії.
Те, що вони роблять і показують у Білорусі, це лише шоу для тих людей, які взагалі в цьому нічого не розуміють, які не бачили цих ракет наживо, які не розуміють, як це працює. Ось для них це шоу — показати велич Росії.
Насправді запуск ракети з Білорусі — це нонсенс, навіть стратегічний, бо їх буде збито на злітній ділянці.
ОЛЕКСІЙ ЇЖАК: Думаю, що ядерної зброї як такої в Білорусі немає
— Судячи з того, як реагує світ та США, що відомо різним розвідкам, не йдеться про ядерну зброю.
Якщо в Білорусі зараз щось є, це не та ядерна зброя, яка може бути легко та негайно застосована. Там є носії, не виключаю, що є щось пов’язане із боєголовками. Але боєголовка не детонує без джерела нейтронів.
Така зброя там може бути демонстраційною. Або може бути якась так звана практична боєголовка, яку екіпажі тренуються розбирати, збирати, дивитися, як воно влаштоване. Але воно не вибухає.
Думаю, що ядерної зброї як такої там немає. Але, як казали США, елементи ядерної зброї та якась ймовірність цієї інфраструктури є.
Знову ж таки, якби це було все реально, якби там була ядерна зброя, яка будь-якої миті може бути використана проти країн НАТО та України, це неможливо приховати. Це був би зовсім інший рівень російської присутності там.
Крім того го, партнери України реагували б зовсім інакше на таку ситуацію. А зараз начебто всі вже й забули про погрози РФ та Білорусі.
Читайте також: Днями Росія доставила до Білорусі ядерні боєголовки та ядерні бомби для Су-24М — коментар Буданова