Російська влада уникає загальної мобілізації на тлі зростаючого внутрішнього невдоволення, — Маломуж

Николай Маломуж. Фото: apostrophe.ua

Попри зусилля щодо збільшення чисельності армії через приховану мобілізацію, російська влада стикається з важкозаповнюваними втратами. Спецслужби попереджають, що невдоволення серед громадян, що зростає, робить оголошення загальної мобілізації загрозою для стабільності режиму. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.

“Пам’ятаємо, що ще Шойгу порушував питання про те, щоб провести мобілізацію ще на мільйон за рік. Але, провівши мобілізацію, збільшили чисельність армії лише на 270 тисяч: більше не лише щодо мобілізації, а й щодо залучення контрактників не вийшло. Вони неодноразово заявляли про 300 тисяч, але це ж не мільйон”, — сказав він.

Генерал нагадав, що після Сергія Шойгу на посаді глави Міноборони РФ Андрій Білоусов розпочав модернізацію армії та технічне оснащення, вважаючи мобілізацію непотрібною.

“Путін ставив завдання — підвищити технологічний рівень армії та за рахунок цього перемагати на фронті, але не вийшло. Повний провал, але найголовніше — величезні втрати. З ладу виведено близько 640 тисяч з початку агресії у 2022 році: бойові частини виведені з ладу або знищені. Тепер поповнення йде за рахунок нових, але вони також не вміють ефективно воювати і гинуть, тому постійно потрібні нові і нові резерви”, — пояснює він.

Маломуж зазначив, що російський диктатор після просування українських сил у Курській області обговорював на засіданні Ради безпеки питання нової хвилі мобілізації, щоб утримувати лінію фронту не лише в Україні, а й на території Росії.

“Вже було підготовлено навіть проєкт закону, але почалися хвилювання, особливо серед різних категорій громадян, і особливо матерів, і особливо срочників, що масово гинуть і потрапляють у полон. Це вже почалося внутрішнє невдоволення. ФСБ та інші спецслужби намагаються потужно контролювати суспільство, бо ситуація може вибухнути у якийсь момент, і піде незворотний процес. Цього й боїться Путін: пам’ятає путчі у 90-х і як вони закінчувалися — масові виступи, погроми тощо. Тому він грає на межі фолу”, — наголошує генерал.

Таким чином, російський режим намагається залучити якнайбільше контрактників, проводячи потайливу мобілізацію, але уникаючи оголошення загальної, каже Маломуж.

“Спецслужби стверджують, що мобілізація — внутрішня загроза режиму, з якою не впорається, як на фронті. Тому думаю, що буде часткова мобілізація — ще близько 200 тисяч, як вони збирають. І намагатимуться підтягнути за рахунок різних форматів залучення до військ: не лише вербування, а й “зеків”, іноземців. Це ще приблизно 200 тисяч. Це означає, що ще 400 тисяч вони можуть набрати за пів року. Чимало, але це не той мільйон. І ще не факт, бо якщо події розвиватимуться в новому форматі та новій стратегії, не лише удар по Курську, а й по інших регіонах Росії, і по окупованих територіях, там, де ворог не чекає, пробивати, там уже буде не до мобілізації. Там треба буде думати, як рятувати режим”, — підсумував Микола Маломуж.

Читайте також: Кредити та війна: як Кремль робить росіян боржниками та відправляє на фронт

Нагадаємо, у Росії запрацював сайт Єдиного реєстру військового обліку. У квітні 2024 року Путін підписав поправки до закону “Про військовий обов’язок та військову службу”. З цього моменту в Російській Федерації електронні повістки прирівняні до паперових.

До початку осіннього призову — 1 жовтня 2024-го — Міністерство цифрового розвитку Росії має завершити створення єдиного реєстру і передати його Міноборони. Це буде одна з найповніших баз даних про росіян.

Прямий ефір