Російська влада показово жорстко реагуватиме на проведення масових акцій проти мобілізації. Таку думку сьогодні, 23 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив адвокат, правозахисник Микола Полозов.
Він вважає, що зараз виходити на такі протести в Росії “має сенс лише для тих, хто бачить у цьому внутрішню потребу”, оскільки вже спостерігається практика вручення повісток затриманим прямо у відділах поліції.
“Безумовно, буде і жорстокість, і все інше, тому що владі потрібно нагнітати обстановку. Владі потрібно мобілізацію проводити, у тому числі і у свідомості росіян. Зараз вони посіяли страх, вони хочуть закріпити цей результат, щоб потім уже людей слухняними натовпами гнати на фронт. Тому показова буде жорстокість. Показово прямо затриманим, мабуть, вручатимуть повістки, а може, й одразу засвідчувати. Ми бачимо, що влада тримає такий впевнений курс на посилення жорсткості”, — переконаний він.
Правозахисник вважає, що мобілізації буде піддано набагато більше людей, ніж офіційно заявлені 300 тисяч резервістів.
“Влада нахабно бреше російському населенню. Вигрібають зараз і з національних околиць, і з Далекого Сходу, і з Бурятії, і з усіх тих регіонів, де вже досить великі втрати були серед так званих добровольців. Через якийсь час це дійде і до центральних областей. Тому говорити про цифру в 300 тисяч, враховуючи, що один з пунктів (указу президента РФ Володимира Путіна про часткову мобілізацію в Росії) засекречений, і там можуть бути будь-які цифри, вказані, напевно, некоректно. Очевидно, мобілізувати будуть набагато більше людей”, — зазначив Полозов.
Водночас він нагадав, що росіяни мають низку формальних підстав для того, щоб не потрапити на війну в Україні.
“Це і наявність судимості з тяжкого злочину. Це і догляд за близьким родичем, якщо необхідність цього догляду підтверджена органами державної влади, наявність чотирьох дітей, наявність трьох дітей та вагітності дружини не менше 22 тижнів. Тоді, за ідеєю, за законом людина не повинна підлягати мобілізації. У всіх інших випадках, звичайно ж, необхідно “загубитися”. Все-таки зараз йдеться про покоління ще Радянського Союзу або вже пострадянської Росії, які успішно бігали від армії, які бігали від двох чеченських війн і так далі. Але пора згадувати ці навички. Відповідальність за, скажімо так, зміну місця проживання в період мобілізації лише адміністративна — до 3 000 рублів. Поки повістка не вручена, ні про яке ухилення не йдеться, і в зв’язку з цим, звичайно, поміняти місце проживання, якимось чином заплутати можливість військкомату знайти людину — це додаткова гарантія, додатковий шанс”, — сказав Полозов.
Адвокат наголосив, що якщо навіть вручено повістку, то важливо розуміти, що ухилення — це не тяжкий злочин — до двох років позбавлення волі. І поки йтиме слідство, поки суд, теж людину ніхто нікуди не відправлятиме.
“Але якщо людина стала військовослужбовцем, потрапила до навчальної частини, то так, звідти втекти в самоволку — це вже тяжче покарання, передбачає до семи років позбавлення волі. Але як альтернатива смерті — це здатися. Ось, власне, все доступні варіанти на даний момент”, — повідомив правозахисник.
Читайте також: Не часткова, а справжня мобілізація: наслідки указу Путіна для росіян обговорюємо з експертами
Як повідомлялося раніше, 21 вересня президент Росії Володимир Путін оголосив в РФ мобілізацію.