З екранів телевізорів пропагандисти заявили про виробництво 45 тис. “Ланцетів” на місяць, а в ультрапатріотичних Telegram-каналах пишуть про 200 тис. Навіщо в Російській Федерації активно розповідають про збільшення виробництва безпілотників — незрозуміло. Чи то Україну хочуть налякати, чи то зневірених росіян підбадьорити. Однак експерти впевнені, що виробляти таку кількість баражуючих боєприпасів Росія не в змозі, інформує FREEДОМ.
“Це і близько не відповідає дійсності, і про це говорить багато факторів. Перше – вони не можуть технічно і технологічно забезпечити таку кількість їхнього виробництва. “Ланцети” — це баражуючі боєприпаси, які всі свої атаки знімають на відео. Тобто кожна їхня атака має відеопідтвердження, і російська пропаганда — вона використовує ці відео постійно. Тут питання: якщо ви виробляєте 40-45 тисяч на місяць, де ці десятки тисяч відео?”, — каже військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Виробляють у Росії і дрони за іранськими технологіями. З розслідування російського порталу “Протокол” стало відомо, що в Татарстані ціле село адаптували під виробництво безпілотників Shahed-136 (“Шахед-136”).
Джерела уточнюють, що в Татарстані купили “франшизу” на виробництво іранських дронів. Збирають їх і на території в 40-к квадратних кілометрів – у спеціальній економічній зоні “Алабуга”. Комплектуючі привозять з Ірану. У планах — збільшити потужності та виготовляти комплектуючі самостійно.
“Думаю, що йтиметься про налагодження серійного виробництва. Перші партії рідко відрізняються стабільною якістю і, знову ж таки, це питання виробничі. І ми говоримо про те, що на першому етапі йтиметься про створення збірки з іранських запчастин повністю, і поступово буде локалізація виробництва”, — зазначає головний редактор військового порталу Defense Express Олег Катков.
Амбітні цілі Російської Федерації не що інше, як черговий блеф, впевнені експерти. Адже ні технічної, ні технологічної спроможності у Росії для заявленого пропагандистами обсягу виробництва безпілотників — немає. А, тим більше на тлі західних санкцій.
Для порівняння, у жовтні 2021 року до введення санкцій щодо Росії, Путін заявив, що на озброєнні міністерства оборони перебуває 2 тис. безпілотних літальних апаратів (БпЛА) різного типу.
“Чи може Росія на місяць виробляти тисячі дронів? Ні, не може. Це має бути високотехнічне виробництво, з виробничими лініями, автоматизованими процесами. І велике питання, а що саме це будуть за дрони? Якщо це розвідувальний дрон або баражуючий боєприпас, то його виробництво значно складніший процес. Навіть Іран у 2022 році мав виробництво “Шахедів-136″ на рівні 50 одиниць на місяць. Після — збільшили виробництво, але не змогли вийти за цифру понад 100 дронів на місяць”, — каже Коваленко.
І, мабуть, найбільш наочна ілюстрація. Згідно зі звітом Генерального штабу Збройних сил України, у травні 2023 року було збито 655 російських БпЛА різного типу, у червні — 414, у липні — 448. 193 з них — іранські “Шахед-136”. А 255 — це безпілотники різного типу російського та імпортного виробництва.
“Українська протиповітряна система (ППО) стала досконалішою, вражають абсолютну більшість обладнання, що несе загрозу мирним українським містам, тому це питання часу, коли це перестане працювати взагалі, на 100%”, — підкреслює співзасновник проєкту DroneUA Валерій Яковенко.
Читайте також: 28 моделей БПЛА та САУ “Богдана”: над чим працює український ВПК в умовах війни (ВІДЕО)