У Європарламенті вперше з повномасштабного вторгнення Росії в Україну сьогодні, 5 червня, зібралася російська опозиція. Це перше подібне зібрання, яке покликане об’єднати всю російську опозицію. На порядку денному — питання майбутнього Росії, що робити після режиму Путіна і як наблизити його падіння. Детальніше про предмет цієї розмови та пропозиції розповів спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов у включенні з Брюсселя.
Один з ініціаторів цього діалогу — депутат Європарламенту від Литви, колишній прем’єр-міністр країни Андрюс Кубілюс. Для нього очевидно, що запорука успіху російської опозиції — це перемога України. Колишній прем’єр Литви наголосив, що насамперед запорука успіху України — це членство в НАТО, це її суверенітет і перемога у війні. І це буде запорукою, зокрема й демократичної Росії, тому всі демократичні сили Росії повинні підтримувати цей шлях. Тільки після того, як Україна стане членом НАТО, членом Європейського Союзу, тоді буде і демократична Росія. У принципі, більшість спікерів з ним повністю погодилися. З ним згоден і представник російської опозиції, колишній мільярдер і олігарх Михайло Ходорковський. Для нього перемога України теж першорядна і важлива.
“Принципово важливим є розгром путінського вторгнення в Україну. Це ключове на сьогодні питання”, — заявив російський опозиціонер Михайло Ходорковський.
Російський юрист і блогер Марк Фейгін, який теж брав участь у діалозі, представляє більш радикальний, як він каже, погляд. Але йому подобається загалом, що цей діалог започаткували, і, можливо, у майбутньому він призведе до створення представництва російської опозиції в Брюсселі.
“Через 15 місяців війни — це перший такий приватний захід, де намагаються зібрати розрізнені сили російського суспільства, які перебувають в еміграції. І це саме по собі добре. Те, що це взяли на себе фактично структури Європарламенту, свідчить, що це дуже складно зробити всередині самої цієї опозиційної спільноти. Росіяни дуже розрізнені, дуже розрізнені, на відміну від українців, на відміну від білорусів. Є ініціатива про об’єднання, вона передбачає нинішній захід. У сухому залишку, можливо, виникне якесь представництво росіян проти Путіна, росіян проти війни в Брюсселі. Можливо”, — зауважив правозахисник Марк Фейгін.
Легіон “Свобода Росії” не бере участі в цьому брюссельському діалозі, але його представник був присутній на цьому заході як спостерігач. Він схвалив факт самого діалогу опозиції, але вважає його дещо запізнілим.
“Коли спікери від опозиції говорять про необхідність перемоги України, це дійсно все так, але коли вони говорять про методи зміни путінського режиму, тут, м’яко кажучи, я не бачу жодних конструктивних позицій. Дмитро Гудков каже, що опозиція повернеться, виграє вибори, залишаться путінські виборчкоми, путінські чиновники. Вони сподіваються щось виграти. Сьогодні в Бєлгородській області вже йде військова операція, російські добровольці звільняють Росію. Але опозиція в Брюсселі про це не говорить взагалі. Вони мріють про щось інше, але реальна боротьба, реально зміна Росії вже відбувається. Треба розуміти, ось ми зараз закриваємося в Бєлгородській області, там треба буде створювати нову владу, нові закони. Про це немає дискусій навіть”, — звернув увагу представник політичного крила легіону “Свобода Росії” Олексій Барановський.
І хоча Барановський критику опозиціонерів висловив не публічно, але після цього спікери згадали події в Бєлгородській області, і дехто висловлював підтримку діям росіян, які воюють проти режиму Володимира Путіна. Можливо, тому, що захід проводився вперше, деякі його учасники вирішили не бути відвертими до кінця. Одна з учасниць зустрічі пояснила, чому не всі відкрито можуть декларувати те, що вони думають.
“Було б, звичайно, добре, щоб вони стали радикальними в якийсь момент. Але я думаю, що, напевно, цей момент ще не зовсім настав. Я так розумію, що тут ми зараз більше знайомимося, і ніби нам дають висловитися. У принципі, навіть у нас зараз був невеликий закритий захід, де ми виступали з якимись зверненнями, пропозиціями. І нібито всі трошки боялися робити такі надто вже яскраві пропозиції, тому що, ну, невідомо, все одно, як Європарламент це сприйме”, — висловила точку зору представниця Russian Democratic Society Ксенія Максимова.
Цей захід цінний тим, що відбувся прямий діалог представників Євроконституції з російською опозицією. Він паралельно йшов у закритому форматі, і про те, що обговорювали учасники, не так багато відомо.
Читайте також: Що буде далі на території Росії і яка доля Путіна — прогноз Мусієнка
Нагадаємо, 22 травня російські добровольчі формування зайшли з території України на територію Росії і встановили контроль над низкою прикордонних населених пунктів. Відповідальність за те, що відбувається, взяли на себе бійці Російського добровольчого корпусу (РДК) і легіону “Свобода Росії”.