Російська економіка пішла шляхом Радянського Союзу: про брак робочих рук, прийдешній дефіцит й “ковбасні електрички” розповів Пендзин

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Росії не вистачає робочої сили, дефіцит кадрів намагаються перекрити за допомогою пенсіонерів. Про це сьогодні, 10 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він зазначив, що зараз і російські економісти, і незалежні експерти говорять про те, що російська економіка “сильно перегріта”.

“Йдеться про те, що величезний обсяг військових замовлень опустився на російські машинобудівні підприємства військово-промислового комплексу. При цьому для виконання цих військових замовлень російське машинобудування почало активно формувати додатковий попит на робочу силу, сировину та матеріали. Для того, щоб переманити кваліфіковані робочі руки, створюються додаткові фінансові стимули, створюються стимули соціальних пакетів, на цих підприємствах військово-промислового комплексу створюються умови для так званого бронювання від майбутньої мобілізації. Тобто створюється система досить високої зацікавленості людей приходити на ці підприємства”, — сказав Пендзин.

Він уточнив, що робітники переходять із цивільних галузей, де в нинішній ситуації зменшуються обсяги виробництва. Водночас за досить великого дефіциту робочої сили в Російській Федерації є приклади, коли людей відправляють у неоплачувані відпустки.

“Усе дуже просто. Якщо ви різко підняли ціну на сировину й матеріали, ви для підприємств, які не висять під парасолькою військових замовлень, створили неконкурентні умови, за яких вони не можуть закупити за новими цінами сировину та матеріали. А якщо вони закуповують за новими цінами, різко зростає їхня собівартість, вони стають неконкурентними. Тому в цій ситуації для того, щоб зберегти виробництво та не розполохати повністю остаточно робочу силу, людей відправляють частково у відпустки. При цьому загальний обсяг виробництва товарів невійськового сегмента різко скорочується”, — сказав Пендзин.

Економіст нагадав, що паралельно з цим діють дуже серйозні санкційні обмеження. Уже перед Новим роком росіяни змушені були запустити на російський ринок іноземних виробників яєць та курятини, тому що власні виробники не могли впоратися.

“Потрібно розуміти, що і техніка, і, скажімо, суміші для годування, і антибіотики — це все імпортне. Плюс паралельно потрібно розуміти, що аграрний сектор й сектор переробки аграрної продукції — це галузь, яка потребує дешевої робочої сили в досить великій кількості. І перше джерело, звідки військово-промисловий комплекс потягнув людей, — це, власне, аграрна переробка. І вже на сьогодні там відчувається дефіцит і в робочій силі, і, як наслідок, у результатах виробленої продукції”, — пояснив Пендзин.

Він додав, що вихід на ринок дешевої імпортної продукції свідчить про те, що власний виробник у РФ уже не підніметься, оскільки не витримує конкуренції.

“Склалася дуже викривлена економіка, що, власне, і є першою ознакою перегріву. З одного боку, військово-промисловий комплекс, який для того, щоб забезпечити необхідні робочі місця, готовий наймати пенсіонерів із відповідним рівнем підготовки. А з іншого боку — різке скорочення обсягів виробництва в мирному секторі економіки з подальшим зменшенням обсягу пропозиції продукції цих секторів на внутрішньому ринку, що автоматично заміщуватиметься імпортом. Як наслідок, ось те, що ми з вами бачили останнє десятиліття існування Радянського Союзу, коли за досить великого обсягу виробництва продукції військового призначення існував божевільний дефіцит товарів народного споживання та продовольства, які перекриваються за рахунок імпорту”, — сказав Пендзин.

Економіст зазначив, що в РФ рівень постачання продуктами споживання й товарами народного виробництва буде різним.

“Великі міста, центральні регіони, вони будуть забезпечуватися краще. Національні околиці та суб’єкти федерації, які далеко від центру, забезпечуватимуться гірше. З’явиться те, що було в Радянському Союзі, те, що називалося “ковбасні електрички”, коли люди, маючи на руках зароблені гроші, не матимуть змоги їх отоварити у своєму регіоні, бо буде дефіцит, будуть порожні полиці, й люди їхатимуть у ті місця, де рівень постачання набагато кращий. Тобто вся ця картинка, весь цей сценарій, він реально вже існував у Радянському Союзі… Тому ось саме цим шляхом сьогодні йде російська економіка”, — сказав Пендзин.

Читайте також: Кремль кидає всі гроші на війну: як це відбивається на росіянах, розповів Бураковський

Раніше російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц заявив, що в Росії зростає кількість регіонів з нестабільною обстановкою через мілітаризацію економіки.

Прямий ефір