Російська економіка перебуває у стадії між реанімацією і кремацією, — Ус

Мігранти в РФ. Фото: asiaplustj.info

Російська економіка в багатьох сферах тримається на трудових мігрантах. А з відправленням сотень тисяч росіян на війну проти України потреба Росії в мігрантах ще збільшилася. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Проблема РФ полягає в тому, що без мігрантів там дуже складно організувати роботу економіки. Велика кількість мігрантів, які переважно сповідують відмінну від Москви та центральної частини Росії релігію, призводить до конфліктів на етнічному ґрунті. І виходить дилема: без мігрантів російська економіка працювати не може, а наявність мігрантів створює складнощі для державної машини. І Росія не може вибратися з цього замкнутого кола”, — сказав Ус.

У РФ проблема мігрантів існує багато років, а повномасштабна війна її істотно посилила. Сотні тисяч росіян відправили на війну, а їх треба кимось заміщати.

“У межах “часткової мобілізації”, яка стартувала у вересні 2022 року, мобілізували приблизно 300 тис. осіб, і ще приблизно 600 тис. росіян втекли з країни від мобілізації. Тобто ринок праці Росії одномоментно втратив приблизно 1 млн осіб, за жорсткішими оцінками — 1,2 млн. І це тільки в районі вересня 2022 року. Але ж і у 2023-2024 роках нові сотні тисяч росіян підписали контракти”, — пояснив економіст.

Дефіцит робочих рук доводиться покривати завдяки мігрантам. І напруга в російському суспільстві від цього зростає.

“Але по суті без мігрантів дуже складно зараз працювати економіці РФ. А гроші закінчуються і вже є прямий тиск на Мінфін РФ, що треба скорочувати витрати. І якщо говорити медичними термінами, то російська економіка перебуває у стадії між реанімацією і кремацією”, — зазначив Ус.

З іншого боку, у РФ склалася ситуація, коли там вигідно бути мігрантом, особливо нелегальним, тому що можна уникнути мобілізації та плюс перед тобою широта вакансій на ринку праці. І роботодавцям вигідно наймати мігрантів.

“Розуміючи потребу російського ринку в трудовій силі, багатьом справді вигідно бути нелегальними, бо вони не ризикують бути відправленими в зону “СВО”. Через те, що без таких робітників економіка не може функціонувати, Росія змушена закривати очі на нелегалів. Інакше через відсутність робітників може настати просто той самий комунальний або транспортний колапс. Нікому буде водити тролейбуси, автобуси, елементарно сміття прибирати. Це раніше здавалося дрібницями, а з розв’язанням війни РФ проти України нестача робітників у цій сфері стала справжньою проблемою. Тож зараз нелегалів, як мені здається, ставатиме дедалі більше й більше. Тому що без них не обійтися економіці, а легалізуватися ці мігранти не хочуть”, — сказав експерт.

Читайте також: Рішеннями про мігрантів Путін уб’є російську економіку остаточно, — Ширяєв

Прямий ефір