Російська економіка демонструє помітні симптоми гострої кризи (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

За першу половину 2024 року Кремль витратив на війну проти України рекордні 5,3 трлн рублів — це 29 млрд рублів на день. Такі підрахунки зробив економіст, співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге. Порівняно з тим самим періодом минулого року військові витрати Росії збільшилися більше ніж на третину. Фінансування держоборонзамовлення зросло на 54% порівняно з 2023 роком та на 126% відносно 2022-го. Різке погіршення демографічної ситуації та гострий дефіцит кадрів у всіх галузях промисловості — найбільш помітні симптоми економічної кризи в Росії, повідомляє FREEДОМ.

Народжуваність у Росії впала до мінімуму за чверть століття. Близько третини росіян, які раніше замислювалися про народження дитини, вирішили поки що відмовитися від цієї ідеї. Основні причини — фінансові проблеми, війна Росії проти України, політична ситуація в РФ та емоційне напруження в суспільстві, свідчать результати дослідження російської Вищої школи економіки. За даними Росстату, в Росії продовжує зростати смертність. У РФ розгорнули масштабну агітаційну кампанію. Кремль намагається переконати росіянок народжувати, незважаючи ні на що.

“Щиро вважаю, що просування й популяризація великої сім’ї — це завдання, в яке важливо вкладати бюджетні кошти”, — заявив у Telegram голова Законодавчих зборів Санкт-Петербурга Олександр Бєльський.

Російська економіка відчуває гострий дефіцит робочої сили. Перший заступник міністра промисловості й торгівлі Росії Осьмаков ще 2023 року назвав брак робочих рук “ключовою проблемою”. За даними Центробанку Росії, брак кадрів відтоді тільки зріс у всіх галузях економіки — його відчувають близько 70% підприємств. Головною причиною експерти вважають війну Росії проти України. Мобілізація, масштабні втрати російської армії, рекордна еміграція — все це наслідки розв’язаної Кремлем війни. Росіянам, що залишилися, доводиться перепрацьовувати кожен або майже кожен день — це дані опитування платформи для пошуку вакансій Head Hunter.

“Зростання робочого завантаження у росіян відбулося на тлі гострої нестачі кадрів, а також переходу окремих підприємств на роботу в кілька змін та підвищення економічної залученості жінок. Зокрема, у першому кварталі 2024 року в Росії на 40% рік до року зросла кількість вакансій із понаднормовою роботою”, — пише видання The Moscow Times.

Війна Росії проти України поглинає величезні ресурси, кажуть економісти. Науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге підрахував, що за останні пів року військова машина забрала в росіян майже 1,5 річного бюджету програми підтримки національної економіки, понад 3 річні бюджети системи вищої освіти країни, 18 річних бюджетів національного проєкту “Охорона здоров’я” та понад 90 річних бюджетів такого регіону як, наприклад, Тива. Щоб утримати економіку країни на плаву, Центробанк Росії вкотре підвищив процентну ставку — до 19%.

“Однак інфляційний тиск не слабшає. Стійка інфляція залишається вищою за ту, яка потрібна для повернення до мети наступного року”, — сказала голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна.

Чергове підвищення ставки — це спроба тимчасово стабілізувати перегріту війною економіку, кажуть експерти.

“Вони продовжують підвищувати процентну ставку, спеціально намагаючись націлитися на споживчий сектор, щоб спробувати уповільнити витрати, з одного боку. Але також, ви знаєте, вони бояться, що якщо ця бульбашка й далі зростатиме, то вона лопне, і тоді наслідки для економіки будуть набагато більш руйнівними”, — сказав економіст Кріс Віфер.

Криза російської економіки досягне піку влітку 2025 року, припускає керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.

“Вони розуміють, що спад іде. Він для них уже болючий і відчутний. Але це ще далеко не пік. Вони прогнозують, що приблизно влітку 2025 року негативний вплив на економіку стане дуже відчутним”, — сказав Буданов.

Тим часом, через санкції США в IT-сфері, низка технологічних компаній оголосила про вихід з російського ринку або введення нових обмежень для російських користувачів.

Читайте також: Економічні проблеми Росії не стануть ключовими для завершення війни в Україні, — економіст

Прямий ефір