Росармія втратила близько 250 льотчиків: значення ліквідації ворожої авіації пояснив експерт

Анатолій Храпчинський. Скріншот: uatv.ua

Знищення військових літаків Російської Федерації — це стратегічні рішення, які в подальшому допоможуть Україні більше оволодіти деякими ситуаціями на лінії фронту. За два роки повномасштабного вторгнення українські військові збили близько 34 літаків Су-34, які РФ популяризує як сучасні та використовує для скидання керованих авіабомб. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський.

“Модель Су-34 Росія популяризує як сучасний літак, з якого скидаються ті ж КАБи (керовані авіаційні бомби, — ред.). За два роки повномасштабного вторгнення знищено близько 34 таких літаків. Для порівняння: у такій же кількості знищено літаки Су-25, старий радянський аналог Су-34”, — сказав експерт.

Росія заявляє, що Су-34 — це високотехнологічне рішення, сучасний літак, але при цьому він так само гине, як і старі радянські, зауважив Храпчинський.

“По суті, С-34 — це глибоко модернізований Су-27. Вони встановили туди систему радіоелектронної боротьби “Хібіни”, яка, за їхніми заявами, повинна була максимально захищати літак. Результат ми бачимо: при одному з перших збитих Су-34 ця система потрапила до рук наших інженерів. А система “Хібіни” встановлена на Су-34, і на Су-30, на Су-35. Тобто ми знайшли ахіллесову п’яту цих літаків, і можемо вдало їх збивати”, — акцентував експерт.

При цьому він зазначив, що українські війська знищують не просто ворожий літак, але і його екіпаж.

“Було знищено близько 250 льотчиків — навчених, підготовлених, з військовим досвідом, тих, які можуть навчити. Збили два літаки А-50 — це два повних комплекти офіцерів бойового управління і пілотів. І плюс Іл-22, ними теж офіцери бойового управління керують”, — сказав Храпчинський.

За словами експерта, щоб захиститися від авіації росіян, Україні особливо потрібні системи радіоелектронної боротьби (РЕБ).

“Часто РЕБ сприймають як протидію БпЛА. Насправді, радіоелектронна боротьба — це великий аспект, починаючи від придушення зв’язку для підрозділів, це вплив на навігацію тих же літаків, ракет, крилатих бомб і так далі. Якщо говорити про великі системи РЕБ, то результати вже є, і вони допомагають нам значно зменшувати точність російських ракет, які летять під час масових обстрілів”, — пояснив спікер.

За його словами, насамперед українським Силам оборони потрібно більше засобів РЕБ для оперативно-тактичних рішень, з якими можна перебувати в окопі.

“І особливо важливо мати сучасні РЕБ. Будемо відверті, у західних партнерів їх теж немає. Мені показували засіб РЕБ, який поміщається на пікап, а він працює так само, як працює антидронова рушниця нашого виробництва — такий самий ефект. Так західний засіб великий, а нашу антидронову рушницю я можу носити за спиною і перебувати з нею в окопі. Ще й вартість західного засобу відповідна. І коли ми показуємо [західним партнерам] свої генератори, які поміщаються на сірникову коробку, і вони дістають своє…”, — зазначив Храпчинський.

В України зараз є реальний шанс розвинути сферу високотехнологічного напряму — РЕБи, БпЛА — і потім навчити весь світ, вважає експерт.

“І цей шанс потрібно не проґавити, тому що ми не повинні залишитися сировинним придатком, а повинні стати державою, яка буде продавати готовий продукт”, — резюмував Храпчинський.

Читайте також: На землі, воді та в повітрі: підсумки двох років протистояння України підбили військові експерти

Прямий ефір