Зернова угода багато в чому позначилася на долі Одеської області. Завдяки підписанню договору, найбільший український регіон став ключовим для світової продовольчої безпеки. А після того, як Росія оголосила про вихід із зернової ініціативи, Одеса та область зазнали масованих ракетних атак противника. Армія російських окупантів поставила перед собою мету — розбити українську портову інфраструктуру і знищити зерносховища, щоб Україна вже ніколи не змогла постачати свою агропродукцію країнам, які її потребують, повідомляє FREEДОМ.
До звільнення від російських військових острова Зміїний частина території Одеської області перебувала під окупацією. Після того, як сили спецпризначенців Головного управління розвідки Міністерства оборони України 30 червня минулого року вибили з острова російських загарбників, головні порти Чорного моря знову були розблоковані.
Через місяць у Стамбулі відбулася історична подія. Україна і РФ підписали декларації з Туреччиною та ООН про запуск “зернового коридору”. Договір надав можливість працювати трьом найбільшим українським портам Чорного моря — “Чорноморську”, “Південному” та “Одесі”. У порти для транспортування зерна заходили тільки турецькі судна, а комісія, до складу якої входили ООН, Україна і РФ, оглядала їх у Стамбулі.
“Ініціатива, яку ми щойно підписали, відкриває шлях для значних обсягів комерційного експорту продуктів харчування з трьох ключових українських портів на Чорному морі — “Одеси”, “Чорноморська” та “Південного”. Маяк надії в Чорному морі сяє яскраво”, — заявив у момент підписання договору в Стамбулі генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Майже за рік роботи “зернового коридору” Україні вдалося експортувати 33 млн тонн зернової продукції. Ці обсяги можна порівняти з тими, які Україна експортувала до повномасштабного вторгнення Росії. У 2021 році, для порівняння, всі українські порти експортували 53 млн тонн зерна, при цьому використовуючи порти Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей.
“Найкращим місяцем зернової ініціативи був жовтень минулого року. Понад 4 млн тонн три порти “Великої Одеси” змогли відвантажити. А потім росіяни почали всіляко блокувати, нові умови якісь вигадувати”, — сказав заступник директора Адміністрації морських портів України Дмитро Баринов.
Сприяла експорту агропродукції й погода. Гарна і м’яка зима та дощова весна дали змогу українським аграріям отримати чудовий врожай, більшу частину якого експортують до інших країн.
“Цей рік був щедрим на дощ. Природа трохи допомогла. Тому можна сказати, що цей рік — непоганий”, — зауважив голова Асоціації овочівників приміських районів Одеси Денис Ткаченко.
Ініціатива президента України Володимира Зеленського Grain From Ukraine (“Зерно з України”) — це постачання зерна для тих країн Африки та Азії, які перебувають на межі гуманітарної катастрофи і відчувають потребу в агропродукції.
“У рамках Чорноморської зернової ініціативи Україна відправила до Ефіопії близько 300 тис. тонн продовольства і ще 90 тис. тонн зерна в рамках окремої ініціативи GrainfromUkraine. Україна досі готова залишатися гарантом світової продовольчої безпеки. А також зацікавлена розвивати двосторонні відносини з Ефіопією у сферах безпеки, цифровізації та інших”, — написав Зеленський у Telegram.
Формальною причиною виходу із зернової угоди РФ називала атаки на Кримський (Керченський) міст, хоча ще за півмісяця до того російська сторона почала блокувати роботу інспекції та не випускати частину суден з українських портів.
“Порт “Южний” був заблокований ще з кінця квітня. Не підтверджувалися судна, які туди намагалися зайти за вантажем. Вони реєстрували та інспектували тільки судна, які йшли з портів “Одеса” і “Чорноморськ”. Але теж, два судна на добу — це нічого”, — пояснив заступник директора Адміністрації морських портів України Дмитро Баринов.
Вихід із зернової угоди Росія підкріпила ракетними атаками та терором. Менше ніж за тиждень — з 20 до 25 липня російська армія випустила по Одесі та області понад сотню ракет і дронів. Цілячись по портовій інфраструктурі, путінські ракети руйнували мирні будинки, церкви та пам’ятки архітектури.
“Цієї ночі в Одесі загинула одна людина, мої співчуття рідним і близьким. 20 осіб травмовано, серед них — чотири дитини. 11, 12 і 17 років”, — прокоментував один з обстрілів президент Володимир Зеленський.
За місяць ракетного терору Росія знищила понад 180 тис. тонн зерна. Крім Чорноморських портів, РФ обстрілювала порти на Дунаї — Рені та Ізмаїл. Зараз Україна продовжує докладати зусиль для відновлення зернової угоди. Основний план — змусити РФ повернутися до домовленостей із Туреччиною та ООН. Але існує й альтернативний план — повністю відмовитися від участі в угоді Росії та продовжувати експортувати зерно без країни агресора.
Читайте також: Країни БРІКС зацікавлені у відновленні зернової угоди й шукатимуть шляхи розв’язання проблеми, — Ялі
Нагадаємо, українські аграрії вивозять зерно за кордон через дунайські порти, після того, як Росія в односторонньому порядку вийшла із зернової угоди та заблокувала експортний коридор у Чорному морі. Але новий маршрут підвищує вартість кожної тонни зерна на 60-70 доларів, а загальні збитки сільськогосподарських підприємств оцінюються в 10 мільярдів євро.