Членство України в НАТО незворотне, вже сьогодні масштаби взаємодії збільшені: Фонд військової допомоги, програма сумісності ЗСУ зі структурами Альянсу та багато іншого. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.
“Ми бачимо цілу низку принципових, важливих рішень, якісно значущих для нас саме зараз, значущих для нас як форма підтримки України в умовах нинішньої війни проти Росії та значущих для нас як фактор фактичної інтеграції в НАТО. Юридична інтеграція відбудеться після війни, це вже очевидно, і можна по-різному до цього ставитися, але це факт, який треба брати до уваги. Для нас важливо інше, що фактична інтеграція в НАТО йде”, — сказав він.
Політолог зазначив, що підсумковий документ з’явиться вже в заключний день саміту НАТО, однак, за різними джерелами, там буде прописано тезу про незворотність членства України в Альянсі.
“Це сигнал, підбадьорення, стимул для України — ви рухайтеся далі. І не тільки на словах, а на практиці. Уже ухвалено програму сумісності Збройних сил України та структур безпеки України з відповідними структурами НАТО. Фонд військової допомоги НАТО Україні. Зазначу, раніше військова допомога здійснювалася по лінії окремих країн НАТО для України. Зараз НАТО напряму бере на себе функцію такого, я б сказав, фінансового координатора. Крім того, йдеться і про те, що НАТО бере на себе логістику поставок озброєння та боєприпасів для України. Зараз це йде по лінії платформи “Рамштайн”, буде здійснюватися через НАТО. Це лише окремі моменти, окремі конкретні рішення на користь України”, — сказав Фесенко.
Він також нагадав, що ще навіть до початку офіційної роботи саміту НАТО було озвучено рішення щодо нових поставок систем ППО для України, а також рішення по винищувачах F-16.
“Цілий комплекс рішень. Якщо формально можна порівняти, що було у Вільнюсі, що було зараз, — ми бачимо, що прогрес дуже відчутний, дуже значущий. І якраз це говорить не тільки про те, що перспектива членства України в НАТО наближається, вона просто буде формально оформлена пізніше, а ми фактично стаємо членом НАТО. І те, що буде офіційний представник НАТО в Україні, спеціальна, скажімо так, програма навчання сумісності з нашими Збройними силами — це все програми, які говорять про те, що насправді рівень взаємодії НАТО з Україною та масштаби взаємодії є набагато більшими, ніж з більшістю інших країн НАТО, зокрема в Європі. Ось така реальність. Я думаю, що для нас зараз це найголовніше. Знаєте, як у тому відомому анекдоті — краще їхати, ніж шашечки”, — сказав Фесенко.
Політолог звернув увагу, що зараз п’ята стаття НАТО — це, скоріше, перешкода для України, тому що НАТО не хоче прямого військового зіткнення з Росією, оскільки це загрожує ядерною війною.
“Але ось те, що сказав Столтенберг, на перспективу саме п’ята стаття НАТО має обумовити членство України в НАТО, тому що це головний спосіб, головний запобіжник від нової війни Росії проти України. І те, що це заявляє нинішній генсек НАТО, і те, що це підтримує більшість країн НАТО — це найголовніше. Тож ми бачимо зараз і логіку руху України до НАТО, і кроки щодо фактичної інтеграції України до НАТО, і щодо конкретної допомоги НАТО для України”, — сказав Фесенко.
Читайте також: Саміт НАТО у Вашингтоні продовжує роботу — головне за другий день (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент США Джо Байден заявив, що члени НАТО зобов’язалися поставити Україні нові системи протиповітряної оборони (ППО).