Рівень інтеграції України з ЄС зараз є набагато більшим, ніж перед інтеграцією Польщі до ЄС, — експерт

Ілюстративне фото: Facebook

Нині рівень інтеграції України з Європейським Союзом набагато більший, ніж 2003 року перед інтеграцією Польщі до Євросоюзу 2005-го, бо так склалися обставини. Таку думку сьогодні, 4 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

Так він прокоментував ухвалену країнами ЄС Директиву, яка забезпечує доступ до захисту та послуг для біженців з України. За його словами, є нормативні документи, які дозволяють українцям, які втекли від війни, перебувати на території ЄС без подання документів на набуття статусу біженців, тимчасового посвідчення на проживання, громадянство тощо.

“Тобто у тимчасовому статусі щонайменше до березня наступного року, але як би воно може бути подовжено на три роки. Почнемо з того, що ці документи було ухвалено у березні цьогоріч. І як ви пам’ятаєте прогнози всіх аналітиків у березні, говорили про те, що ця війна закінчиться протягом 2022 року. Тобто, думки про те, що вона може продовжитися на наступний рік не було. У зв’язку із цим пов’язаний цей документ. Це ніби за формальними історіями. По-друге, ЄС як ухвалив цей документ, так він його може змінити і подовжити. Це у його компетенції. Це другий аспект. Третій аспект — ті українці, котрі перебувають уже понад пів року з дітьми, тобто частина людей повернулася, частина людей залишилася. Ті, що залишаються, у них відбуваються прості життєві процеси. Пів мільйона українських дітей пішли до шкіл у країнах ЄС. Хтось із дорослих отримує допомогу, хтось знаходить роботу та починає працювати. У когось можливо виростають якісь особисті стосунки, і якась частина людей починає облаштовуватися на новому місці”, — розповів Потапенко.

За словами експерта, скільки громадян України повернуться на Батьківщину, залежить від двох чинників. Перший і найголовніший — тривалість російсько-української війни, коли в Україні буде безпечно. І чим швидше закінчиться війна, тим більше шансів, що більша кількість людей, які виїхали до Євросоюзу, повернеться.

З іншого боку, як каже Потапенко, якась частина людей у ​​цьому побачила можливість для себе для такої безпечної еміграції, набуття статусу, роботи тощо. Вони будуть подавати і подають на посвідку на проживання, зокрема в тій же Польщі це досить поширене, в Чехії. І якась частина людей там залишиться, діти вже навчатимуться в школі, вивчать мову, у них будуть перспективи навчання, роботи і багато батьків ті, які зможуть знайти роботу, можливо, там приживуться і не повернуться.

“Можливо, частина з них повернеться потім, коли в Україні закінчиться війна і розпочнеться певний процес відродження, тут будуть якісь інвестиції, створюватимуться робочі місця та люди з досвідом роботи в країнах ЄС, зі знанням мов, зі знанням місцевих умов вони зможуть тоді в Україні знайти цікаву високооплачувану роботу, і може навіть кращі умови, ніж у тих же країнах, де вони зараз перебувають. Але знову ж таки це все залежатиме від перебігу розвитку, від руху війни. На відміну від попередніх хвиль міграції із країн Близького Сходу, з Північної Африки, до українців ставлення інше. Навіть із цього приводу були заяви різних політиків і Папи Римського тощо”, — висловив думку експерт.

Потапенко зазначив, що українці є досить адаптивними.

“Їх візуально складно відрізнити у натовпі громадян Євросоюзу від місцевих. Українці готові вивчати мову, готові вбудовуватися в місцеві умови навчання, роботи. Вони не нав’язують якихось своїх умов, тобто не вимагають, щоб їм будували мечеті, щоб були халяльні продукти і все інше. Тому країни Євросоюзу, насамперед Польща, вони з великою радістю приймають українських мігрантів, яких і до того приймали. Просто були певні обмеження візового режиму. Багато урядів, особливо таких країн, з яких є еміграція до багатших країн. Тобто з Польщі, Чехії, країн Балтії вони навпаки зацікавлені в українських мігрантах. Вони роблять все для того, щоб вони там залишилися та створюють умови. Тому я розумію цю ситуацію так, що все залежатиме від тривалості війни та після завершення війни, умови, які будуть в Україні”, — сказав Потапенко.

Він вважає, що українці, які в ЄС пройдуть навчання, працюватимуть, за наявності інвестицій з Євросоюзу після закінчення війни матимуть преференції під час працевлаштування.

“І ті країни, які допомагатимуть відроджувати ті чи інші регіони, про що вже є план Євросоюзу якісь затверджені приблизно, графіки, територіальні розподіли яка країна за яку область відповідає, то для них будуть плюси. Тому це такий процес взаємної інтеграції на рівні людей. Тобто поки що йде кандидатство на членство до ЄС, поки це все юридично оформлятиметься, на практичному рівні… Навчання Збройних сил, постачання озброєння, постачання товарів гуманітарної допомоги, прийняття біженців, навчання дітей, лікування тощо. За фактом відбувається дуже тісна інтеграція України до Євросоюзу незалежно, а формальні ось ці всі документи з членством вони ніби суттєво відстають”, — підсумував В’ячеслав Потапенко.

Читайте також: “Керівництво РФ хоче принизити європейців”: чим зумовлена лояльність ЄС до України, пояснив експерт

Як повідомлялося раніше, попри запевнення російської пропаганди про те, що Україна скоро набридне Європі і залишиться одна — і уряди європейських країн, і їхні громадяни відкрили свої серця та кордони для українців. Безпрецедентна хвиля міграції з України, що виникла через повномасштабне вторгнення Росії, викликає в Європейському Союзі виняткову солідарність.

Прямий ефір