Рівень довіри до нового шляху зростає — як працює український морський коридор (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Роботу тимчасового морського коридору, який Україна відкрила для цивільного судноплавства, можна описати так: “Повільно, але стабільно”. За півтора місяця цим шляхом аграрну та іншу продукцію з України експортували вже понад 30 суден. І, як упевнені експерти, це тільки початок, повідомляє FREEДОМ.

Цьогоріч Україна отримала непоганий урожай — 80 млн тонн зернових. Більшу його частину потрібно буде експортувати. Раніше це робили переважно морським “зерновим коридором”, але в липні Росія розірвала угоду. Утім, одразу ж Військово-морські сили України запропонували судновласникам новий шлях: уздовж українського берега, потім Румунії, Болгарії та Туреччини. Це стало можливим, зокрема й тому, що українські військові очистили північно-західну частину Чорного моря від російського флоту.

“Уже понад рік ми не спостерігаємо в нашій акваторії, біля наших південних берегів Миколаївської та Одеської областей російських військових кораблів. Тому що наші берегові артилеристи вичікують їх, і вони це прекрасно знають”, — сказав речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук.

Новим коридором перші судновласники скористалися в середині вересня. Відтоді з портів Великої Одеси було експортовано вже понад 1 млн 300 тис. тонн вантажів. До того ж не тільки агропродукції, а й металу. Тому що на відміну від попереднього зернового договору, тут немає обмежень у номенклатурі.

“Від початку роботи нового “експортного коридору” в Чорному морі зайшли на завантаження близько 50 суден, а заявлено на підхід ще понад 50. Україна змогла повернути Чорному морю роль безпечної артерії, від якої залежить глобальна продовольча стабільність”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Експерти стверджують, що рівень довіри до нового шляху зростає. Про це насамперед свідчить те, як поступово знижуються ставки зі страхування суден і вантажів.

“Почали страхувати від початку роботи цього коридору. Близько 5% від вартості судна і близько 5% від вартості вантажу — це дуже великі показники. Зараз вони падають і, наскільки мені відомо, становлять близько двох або менше відсотків від вартості вантажу і суден. Тобто, вже вдвічі менше”, — повідомив президент Асоціації міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко.

Подібна зацікавленість судновласників насамперед зумовлена комерційною складовою. Бо власний морський експорт — дешевший і швидший спосіб, ніж альтернативна логістика.

“Якщо фермеру довезти зерно до Констанца або до польської Гдині, потрібно витратити близько 100 євро на тонні. Якщо ж везти до українських портів, то ця ціна буде практично втричі дешевшою. Таким чином нашому фермеру залишиться вся економія з логістики. Тому схема експорту через чорноморські порти найбільш ефективна”, — прокоментував президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

Звісно, загроза з боку Росії нікуди не зникла. І в Збройних силах уже фіксують спроби загарбників перешкодити роботі нового коридору. Йдеться і про мінну небезпеку, і про активізацію авіації противника над акваторією.

“Вони не просто виставляють загородження, вони викидають у море міни, що дрейфують. Вони їх іноді можуть викидати з літаків навіть або кораблів. І просто відпускають їх за течією”, — сказав Плетенчук.

Утім, у ВМС запевняють, що здатні убезпечити новий коридор. А експерти додають: за таких умов, уже за місяць-два новий шлях значно збільшить обсяги перевезень.

“Це потрібно робити тому, що ми не переплачуватимемо мільярди доларів на логістиці. І завантажуватимемо не порти Румунії чи Польщі, а ми залишатимемо гроші в країні та відновлюватимемо нашу економіку”, — зазначає Берестенко.

Ба більше, як констатують експерти, деякі судна вже використовують “морський коридор” не тільки для експорту, а й для імпорту продукції. А це вже справжня торгівля.

Читайте також: На українську пшеницю дуже чекають країни, які її потребують, Київ приділяє велику увагу тому, щоб зерно й далі постачали, — Трофімцева

Нагадаємо, як заявила в. о. міністра аграрної політики та продовольства (2019 р.), пані посол з особливих доручень у МЗС України (2022-2023 рр.) Ольга Трофімцева, тимчасовий “гуманітарний коридор” у Чорному морі працює в режимі підвищеної уваги до питань безпеки через непередбачувану поведінку з боку держави-терориста Росії. Цей коридор забезпечив вивезення 1 млн 300 тис. тонн агропродукції з України, що стабілізує ціни на світових ринках. Україна виконує всі взяті на себе міжнародні зобов’язання щодо експорту агропродукції на світові ринки.

Прямий ефір