Рішення про заборону транзиту російського газу через Україну запізнилося на 20 років, — Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: uatv.ua

Рішення про заборону транзиту російського газу через територію України запізнилося, як мінімум, років на 20. Про це сьогодні, 4 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

“Саме рішення про заборону транзиту російського газу через територію України запізнилося, як мінімум, років на 20. І протягом цих 20 років Росія неодноразово демонструвала вміння використовувати газові активи для впливу на політичне життя в Європі та в Україні. Завдяки “Газпрому” Росія активно розвивала свою присутність у Європі — і бізнесову, і фінансову, і корупційну, і культурну, інформаційну тощо”, — сказав він.

У зв’язку з цим “Газпром” розглядався Росією не стільки як бізнес-актив, скільки як фінансовий актив. Але крім величезного прибутку, “Газпром” також використовувався як інструмент придушення, інструмент активної присутності на політичних ринках інших країн. І втрата Росією можливості транзитувати газ у країни Європи — це втрата ключового інструменту політичного тиску, що оздоровить політичну атмосферу в Європі.

“Росія втратить можливість корумпувати політичні, інформаційні та культурні еліти в цілому ряді європейських країн. Проросійське лобі буде дуже швидко стиснуто, тому що Росію люблять тільки за гроші. Росію люблять тільки за те, що вона дає можливість отримувати тіньові доходи. А різке скорочення присутності російського газу, російського холдингу “Газпром” у Європі, звичайно ж, знизить програми корупційного впливу на еліти Європи”, — зазначив Подоляк.

Він акцентував, що припинення транзиту російського газу — це також частина консолідованої програми Європейського Союзу щодо зниження присутності РФ у Європі.

“Є консолідоване рішення Європейського Союзу щодо російської присутності, газової присутності на європейському ринку. Це не тільки рішення України, це консолідоване рішення майже всіх країн Європи. І є позиція України, яка вустами президента Зеленського чітко заявила: ми не дозволимо Росії транзитувати газ нашою територією, заробляти на цьому гроші й фінансувати війну”, — пояснив радник глави ОПУ.

Безумовно, “Газпром” втрачатиме прибутковість. Тому що Європа була для корпорації дуже перспективним і високоприбутковим ринком. Через мале плече було створено розвинуті й розгалужені системи постачання газу в Європу.

“Зараз ці всі системи практично померли. У “Газпрому” немає ні Балтики, ні України. Поки залишається єдина гілка постачання газу в Європу (але вона невелика — п’ятимільярдний обсяг) — це “Південний потік”, тобто через Туреччину. А з урахуванням відносин Туреччина — Росія, це будуть важкі для Росії умови транзиту. Але навіть якщо вони з 5 млрд кубометрів газу підвищать до 10 млрд — це несуттєва частка в загальноєвропейському газовому балансі. І Росія точно не зможе так впливати на європейську політику, як це було ще кілька років тому. Це не питання одного-двох днів, але ми будемо бачити зовсім іншу Європу — без такої тотальної російської присутності“, — наголосив Подоляк.

Зараз Росія змушена перепрофілюватися на постачання газу азійським країнам, але там не така в ньому потреба, як була на Європейському континенті. А по-друге, там зовсім інша логістика, набагато дорожча.

Внутрішній російський ринок газу теж не збільшити, оскільки багато територій РФ просто не газифіковані.

У підсумку “Газпрому” доведеться частково консервувати видобуток і, відповідно, втрачати прибутковість.

“Росія за підсумками цієї війни буде аутсайдером у цілому ряді вчорашніх лідерських позицій. Вона поступатиметься скрізь глобальним лідерством, вона програватиме, вона йтиме з багатьох ринків. Вона все більше перетворюватиметься на країну відсталого технологічного порядку, на країну, яка не впливає на глобальні правила гри й не впливає на глобальні політичні взаємовідносини”, — спрогнозував Михайло Подоляк.

Читайте також: Як Європа справлятиметься без російського газу, проаналізував Камельчук

Нагадаємо, 31 грудня 2024 року завершився контракт компанії “Нафтогаз України” з російським “Газпромом” про транзит газу через територію України до Європи. З 1 січня 2025 року російський газ не транзитується.

Читайте також: Вентиль закритий: як у Європі відреагували на припинення транзиту російського газу через Україну (ВІДЕО)

Прямий ефір