Рішення про постійне перебування експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС можна вважати великим успіхом України, — експертка

Візит місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію вже відіграв свою позитивну роль і надалі допоможе Україні у питанні демілітаризації ЗАЕС. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила незалежна експертка із ядерної безпеки Ольга Кошарна.

Вона нагадала, що МАГАТЕ — не політичний орган, а технічний. Представники місії нейтральні й за своїми функціональними обов’язками технічних експертів не можуть приймати чийсь бік, не можуть робити політичних заяв. Експертка переконана, що успіхом української сторони є те, що на станції залишилися двоє представників МАГАТЕ, які контролюватимуть ситуацію на ЗАЕС до кінця війни.

“Хочу сказати, що я, наприклад, не сподівалася, що вони залишать своїх експертів на постійній основі, навіть якщо ті змінюватимуться, як сказав Гроссі (генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, — ред.), до закінчення війни. Це великий успіх української сторони”, — зазначила Кошарна.

Що стосується дій Росії, то, на думку експертки, йдеться про демонстративну зневагу до норм міжнародного права, міжнародної системи ядерної безпеки.

“Це те, що вони не спромоглися ні з машинних залів першого і другого реактора вивести техніку, те, що військові там зі зброєю ходили, те, що вони захопили, як їхнє бомбосховище, аварійний кризовий центр, який має велике значення у разі форс-мажору. Все це свідчить про те, що місія МАГАТЕ відіграла свою позитивну роль і ще зіграє. Цей звіт українська сторона тепер має використати для того, щоб справді відбулася демілітаризація та деокупація”, — сказала Кошарна.

Вона наголосила, що у звіті не буде написано, хто здійснює обстріли ЗАЕС, але буде озвучено низку технічних моментів, які політики та дипломати зможуть використати для просування демілітаризації станції вже у структурах ООН.

Кошарна окремо наголосила, що присутність інспекторів МАГАТЕ стане також моральною підтримкою персоналу ЗАЕС.

“Річ у тому, що окупанти обмежили присутність наших професіоналів, оперативного персоналу на станції, скоротили до мінімуму… Ось мені пише один співробітник про випадки тортур, про випадки затримання трьох людей там тощо. Це повинні також структури ООН розбиратися, які займаються правами людини. Вони повинні мати доступ до цих місць, де катують людей і утримують, і жінок зокрема”, — сказала вона.

Нагадаємо, 31 серпня місія МАГАТЕ прибула до Запоріжжя, щоб відвідати Запорізьку атомну електростанцію в окупованому Енергодарі. 1 вересня місія вирушила безпосередньо до Енергодара за заздалегідь узгодженим маршрутом, але російські військові обстріляли дорогу. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі пробув на ЗАЕС кілька годин. 2 вересня він заявив про досягнуту угоду про постійну присутність двох експертів МАГАТЕ на АЕС. Гендиректор МАГАТЕ запевнив, що ці два експерти “дуже досвідчені”, і їхня присутність на станції дасть змогу агентству постійно мати інформацію про ситуацію на АЕС.

Прямий ефір