Рішення про початок переговорів щодо членства України в ЄС далося не просто: всі деталі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Офіційно почалися переговори про вступ України до Європейського Союзу, рішення затвердили на саміті ЄС. Водночас домогтися позитивного результату про виділення Києву 50 мільярдів євро економічної допомоги не вдалося. Як повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель, проти виступила Угорщина. Будапешт ветував перегляд бюджету ЄС, інформує FREEДОМ.

“Це історичний момент, він показує довіру до Європейського Союзу, силу Європейського Союзу. Рішення ухвалено, ми почали переговори з Україною і з Молдовою… Це дійсно важливо, ми хочемо підтримати Україну. Це дуже потужний політичний сигнал”, — заявив голова Європейської ради Шарль Мішель.

“Це важливі рішення. Це важливий сигнал з боку ЄС. І дуже добре, що в ці важкі моменти для України і Молдови Європейський Союз у такий спосіб ясно показує, що він зацікавлений у цих країнах і, що ми також зацікавлені в їхньому майбутньому”, — наголосив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.

Союзники Києва привітали рішення про початок переговорів про вступ України до ЄС. Дуже сильним назвав це рішення президент України Володимир Зеленський. 

“Дуже сильний результат. І для України, і для всієї Європи ще один крок до свого повноправного членства України в ЄС. Я дякую всім, хто підтримав, виконав саме те, про що ми домовлялися”, — сказав Зеленський. 

Переговорний процес між Євросоюзом та Україною може розпочатися навесні 2024 року, вважають експерти. 

“Далі починається з холодною головою розважлива переговорна процедура і процес для української дипломатії і не тільки. Це і для бізнесу, для політиків ширше і для громадського громадянського сектору”, — каже політолог Олег Саакян.

Дорога до Євросоюзу для України легкою не була і не буде. Навіть рішення про початок переговорів про членство далося не просто. 

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан неодноразово заперечував проти вступу Києва до ЄС. І під час голосування лідерів країн Євросоюзу — покинув кімнату переговорів. Це дозволило 26 державам ухвалити рішення без участі угорської сторони. 

Утім, Орбан міг накласти вето. Але завдяки добре виконаній роботі українських дипломатів цього не сталося, зазначають експерти.

“Юридично — рішення ухвалено. Це радісне рішення для України і українська сторона зробила все можливе. І парламент голосував за всі необхідні закони, і українські угорці зверталися до керівництва Угорщини з проханням не блокувати цей процес. Президент Зеленський провів і двосторонні переговори з багатьма європейськими лідерами, і гарно — з правильним аргументами — виступив перед початком засідання”, — зазначає експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Рішення про початок переговорів про членство України в ЄС “…посилає сильний сигнал президенту Росії Путіну“, пише CNN. 

Журналісти видання Times of India вважають, що це важливий стратегічний крок проти впливу Москви в регіоні.

“Європейський Союз зараз теж втрачає від того, що Україна зараз не частина формально ЄС, європейського простору. Це також створює свої ризики для європейської колективної системи безпеки, і ширше — для механізмів стійкості”, — пояснює Саакян.

На саміті лідери країн ЄС мали намір узгодити економічну допомогу Україні в розмірі 50 мільярдів євро — на період із 2024 до 2027 року. Однак тут Орбан скористався правом вето і заблокував рішення.

“Угорщина може ухвалювати свої рішення під тиском дуже прагматичних аргументів Кремля, чи то відтермінування платежу за газ, чи то знижки на газ, чи то надто вигідні кредити на будівництво атомної електростанції. Таким чином Угорщина може впливати на рішення ЄС”, — акцентує Ігор Попов.

Попри демарш Угорщини, лідери 26 держав-членів Євросоюзу дійшли політичної згоди про надання додаткової допомоги Україні. 

За словами прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, до обговорення вирішили повернутися в січні 2024 року.

Читайте також: Історичне рішення ЄС щодо України та візит Зеленського до США: підсумки тижня підбиваємо з радником глави ОПУ Михайлом Подоляком

Прямий ефір