Рішення про майбутнє Каховської ГЕС та водосховища — це важкий компроміс, — доктор географічних наук

Каховська ГЕС. Фото: uk.wikipedia.org

І прихильники, і противники відновлення Каховської гідроелектростанції і, відповідно, Каховського водосховища мають досить переконливі аргументи, деякі з яких неможливо спростувати. Будь-які форми природокористування, у принципі, є компромісними, але у цьому випадку компроміс дуже жорсткий. Про це сказав доктор географічних наук, професор Ігор Пилипенко в ефірі FREEДОМ.

На його думку, остаточне рішення має бути максимально вивіреним, оскільки будь-який варіант — відновлювати греблю і знову затопити Великий Луг чи не відновлювати — матиме як позитивні, так і вкрай негативні сторони.

“Три покоління людей виросли за умов, що водосховище є. Три покоління людей користувалися водою, розвивалися, будували своє господарство, своє індивідуальне життя, брали участь у якихось роботах, пов’язаних із тим, що є ця вода. І багато поселень мають такий розмір лише тому, що там є вода, до того ж вода з Каховського водосховища. З іншого боку, якщо ми зараз відновлюємо Каховське водосховище, ми знову повторюємо екоцидні дії, які були здійснені в період будівництва в 1950-х роках, коли екосистема Великого Лугу, плавневої території, яка починалася фактично від Хортиці і закінчувалася в Дніпро-Бузькому лимані, всі ці території або були прямо затоплені, або постраждали через те, що їм змінили гідрологічний режим”, — пояснює гість ефіру.

За його словами, рішення буде вибором між безліччю соціальних проблем та екоцидом. Знайти ж якесь проміжне рішення у цьому випадку не можна.

“Якщо залишаємо як є, тоді у нас сто тисяч соціальних проблем, зокрема головна — у найсухіших регіонах України тепер немає води. А вона була. Розумієте, вода — це найважливіший лімітуючий фактор розвитку життя у степу, та й взагалі будь-якого життя. І ми відверто кажемо: тоді нема води. І це такий, знаєте, специфічний компроміс. Він дуже-дуже важкий”, — сказав Ігор Пилипенко.

Читайте також: Вербовий ліс на дні Каховського водосховища — феномен пояснив науковець

Нагадаємо, 6 червня виповнився рік, як російські окупанти здійснили теракт на Каховській ГЕС, ліквідація наслідків якого триває й досі. У річницю катастрофи президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія має повною мірою відповісти за підрив Каховської гідроелектростанції.

Читайте також: Як живе Херсон за рік після підриву Каховської ГЕС — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір