Рішення G7 про виплату РФ 486 млрд доларів за війну Україні — сигнал про бажання світу встановити справедливість, — Жаліло

Ярослав Жаліло. Фото: ukrinform.ua

У підсумковому комюніке саміту G7 (“Групи семи”), що пройшов в Італії, зафіксовано суму в 486 млрд доларів, яку РФ має виплатити Україні як компенсацію збитку за війну в Україні. Поки Москва не почала виплати, країни G7 погодили виділення Києву кредиту в розмірі 50 млрд доларів до кінця року. Погашати його будуть коштом прибутку від заморожених російських активів. Про це сьогодні, 16 червня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Ярослав Жаліло.

“Насправді прямого кредитування не буде. Буде сформована певна міжнародна фінансова інституція, яку якраз і кредитуватимуть країни G7. І ця інституція вже буде передавати ресурс Україні”, — пояснив економіст.

За його словами, це досить складний, але водночас досить гнучкий механізм.

“З одного боку, цей механізм дає змогу зняти заборону, яку низка наших міжнародних партнерів накладає на використання ресурсу, що надається Україні. А це — заборона на використання для військових цілей, для оборонних цілей. А з іншого боку — можливість сформувати ресурс, який може надійти в Україну вже зараз, у той час, як ця фінансова інституція отримує ресурси у вигляді кредиту, і цей кредит гарантований доходами від російських активів”, — пояснив принцип роботи механізму експерт.

Він також зазначив, що поки немає конкретного бачення, як механізм буде влаштований і як працюватиме. Але є чітке розуміння того, що з Росією не можна вести політику на принципах взаємної поваги.

“Світ просувається в розумінні того, що з Росією не можна вести політику, так би мовити, на принципах взаємної поваги. Тому що з її боку апріорі цього не існує. Тому я не виключаю, що світ нарешті прийде до розуміння, що активи потрібно конфісковувати й далі використовувати на власний розсуд. Тому що збитків завдано не тільки Україні. Суттєві фінансові витрати несуть країни, які підтримують Україну в її справедливій боротьбі. А це означає, що їх теж потрібно якось компенсувати”, — Ярослав Жаліло.

Читайте також: Країни G7 погрожують серйозними обмеженнями для компаній у Китаї, якщо ті продовжать допомагати РФ — подробиці

Прямий ефір