Якщо військова техніка має свою ціну в грошовому еквіваленті, то людське життя — безцінне. Хоча, ці обидві прості істини не мають жодного значення для російського керівництва. На підтвердження цього — інформація про підсумки часткової мобілізації в РФ. Так, кожен п’ятий росіянин, мобілізований на війну Росії проти України, загинув упродовж двох місяців після отримання повістки, підрахували видання “Важные истории” і розслідувальна група Conflict Intelligence Team. Згідно з дослідженням, у середньому російські мобілізовані гинули за 4,5 місяця і лише одиниці гинули за 11 місяців. Підбиваючи підсумки року часткової мобілізації в РФ, FREEДОМ пропонує короткий екскурс у хронологію подій.
Так, 21 вересня президент РФ Володимир Путін на тлі невдач на фронті оголосив про призов. Після цього сотні тисяч осіб виїхали з країни, близько пів мільйона отримали повістки і вирушили на фронт в Україну. За ці 12 місяців у відеозверненнях були сотні скарг і самих мобілізованих, і їхніх родичів на проблеми з постачанням, відсутність виплат, ставлення як до гарматного м’яса. Нині країна-агресор на порозі другої хвилі мобілізації.
У встановлений ООН Міжнародний день миру — 21 вересня — торік диктатор Путін заради продовження кривавої війни проти України оголосив мобілізацію в Росії.
“300 тисяч резервістів, які будуть призвані”, — повідомляв тоді міністр оборони РФ Сергій Шойгу.
Більшість перших мобілізованих жителів Росії сприйняли те, що відбувається, як пригоду, можливість відволіктися від побутових проблем. У мережі з’явилися десятки роликів із п’яними призовниками. Але вже за кілька днів новобранці почали скаржитися — і умови служби погані, і ставлення наплювацьке, і забезпечення немає:
“Ставлення скотиняче від офіцерів, ми нікому не потрібні, підготовки рівним рахунком нуль, ми жеремо те, що самі собі купуємо. Ми витратили величезну кількість бабок, щоб просто поїсти”.
Але справжній шквал скарг почався, коли мобілізованих відправили до України, і не в тилові частини, як обіцяв Кремль, а на передову, на “м’ясні” штурми.
“Хлопці, які повернулися на базу, кажуть, що вони вийшли з пекла, контузія практично у всіх. Поранених і загиблих дуже багато. За кілька днів хлопців знову хочуть закинути на штурм. Із 501 особи повернулися всього близько 130 чоловіків”, — заявляли росіянки в одному з відеозвернень.
Одними з найвідоміших мобілізованих стали призовники з Іркутська. Пів року тому вони тричі записували звернення до Путіна, після чого зникли:
“Ми всі — витратний матеріал, і єдиний шанс повернутися додому — це дістати поранення. Прізвища і звання командирів ми не знаємо, бо вони їх нам не кажуть”.
Тоді ж родичі почали говорити про загороджувальні загони для російських мобілізованих і утримання їх у ямах.
“У російській армійській практиці з’явилося досить давно, щонайменше від початку вторгнення, насправді набагато раніше, таке поняття, як “підвал”. Він є навіть із 2014 року. Це існує в побуті, вони були на окупованих територіях “Л/ДНР”. Зараз це стало повсюдною практикою. Підвал — це місце, куди відправляють, звісно, без жодних рішень судів, законів, порушуючи всі правові норми, солдатів, які чимось не сподобалися. Дозволили собі грубіянити, записали якесь відеозвернення, висловили невдоволення, написали листа в прокуратуру. Підвал — це фактично катівня, там люди живуть у тортурних умовах, періодично їх безпосередньо катують. Це теж зустрічається. Їх б’ють”, — розповів журналіст Майкл Накі.
Міноборони РФ втрати приховує, обіцяючи родичам лише великі виплати за загиблого. Віднедавна в деяких регіонах країни заборонили публікувати некрологи і будь-які згадки про смерть російських солдатів.
“Я впевнена просто, що справжні цифри загиблих будуть дуже протверезними для всіх, дуже болючими для російського керівництва. Це створить дуже велику політичну напругу. Тому що, якщо люди будуть про це знати, то ніхто не буде цю війну підтримувати. Це абсолютно очевидно”, — висловила думку активістка фонду “Вільна Бурятія” Марія В’юшкіна.
Днями керівник комітету з оборони Андрій Картаполов зробив заяву, що додому мобілізованих не повернуть до кінця війни. Ротація не передбачена.
Указ про мобілізацію все ще продовжує діяти. Для ухильників Держдума підготувала нові штрафи та інші покарання у вигляді вилучення водійського посвідчення або закордонного паспорта. До того ж початок нової хвилі призову влада приховує — невигідно перед президентськими виборами. Водночас це дає можливість потенційним мобілізованим сховатися від кривавої руки Міноборони РФ.
Читайте також: Російські окупанти масово спалюють тіла своїх 200-х на свинофермах і закопують у братських могилах, — Федоров
Нагадаємо, за даними Генштабу ЗСУ, впродовж минулої доби Сили оборони України ліквідували ще 490 російських окупантів, а також знищили 41 артилерійську систему росіян, 15 бойових броньованих машин та 29 безпілотників. Загальна кількість знищених загарбників сягла 274 470 осіб.