Кібератаки — це одне, а підготовка замахів — зовсім інше. Це перехід Росії до відкритої практики терору. Про можливість переходу Москви від значних кібератак до відкритих дій раніше попереджали в європейських спецслужбах. Про це сьогодні, 14 липня, в ефірі FREEДОМ сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко, коментуючи підготовку замаху на голову правління німецького оборонного концерну Rheinmetall Арміна Паппергера, якому запобігла американська та німецька розвідки.
“Вони [росіяни] наймають найманців, у них є своя “спляча” агентура, вони затоплюють Європу ГРУ-шниками та ФСБ-шниками, і не тільки. Плюс використовують тих, хто працював там під прикриттям або виконував інші функції. Плюс до всього — енна кількість та певний відсоток тих, хто виїхав із Росії під прикриттям того, щоб уникнути мобілізації. І ситуація є досить серйозною”, — коментує він.
Мусієнко нагадав, що Україна ще у травні попереджала західних партнерів про те, що можуть готуватися замахи на високопосадовців, політичних лідерів на території Європи і не лише. І що за цим стоятиме Росія.
“Фактично в цей же час Росія готувала замах і на українського президента — цього вдалося уникнути завдяки діям Служби безпеки України, які це розкрили — і на керівників розвідувальної спільноти України, силового блоку загалом. І водночас вони готували замахи на інших осіб зокрема. Вони не відмовилися від цих планів”, — вважає керівник Центру військово-правових досліджень.
За його оцінкою, зараз під прицілом Росії — Олімпіада у Франції, де також може бути неспокійно, припускає він. Підготовкою ж замаху на Арміна Паппергера Кремль, на думку Мусієнка, переслідував і практичну мету щодо підриву можливостей оборонного концерну, і терористичну — залякати компанії, подібні до Rheinmetall, щоб “вони боялися вести справи з Україною”.
“До речі, з весни набагато рідше Паппергер з’являється на публіці, до нього приставлена охорона. І на сьогодні його охороняють”, — додав Мусієнко.
В цілому ж, як коментує гість ефіру, диверсійна та агентурна діяльність РФ у Європі має три цілі: завдання практичної шкоди, залякування та спроби роз’єднати Захід.
“Адже Росія та Китай, до речі, розуміють, що коли Захід єдиний і коли він згуртований разом із Україною, тоді це сила. Якщо роз’єднати, то чого можна досягти? Досягти можна конфліктних ситуацій у Європі навіть… Адже треба розуміти, що згуртованість Європейського Союзу — це те, що забезпечило мир та безпеку в Європі після Другої світової війни. І я думаю, що якби Україна до цього часу вже була членом ЄС та НАТО, у нас би теж був мир та згуртованість, ніхто б на нас не напав. Але, на жаль, Росія ще користується цим та намагається роз’єднати єдність ЄС”, — прокоментував Олександр Мусієнко.
Читайте також: Москва хоче залякати європейський оборонний бізнес: підготовку замаху на керівника Rheinmetall проаналізував Ягун
Нагадаємо, американська та німецька розвідки запобігли вбивству Арміна Паппергера — голови правління найбільшого німецького оборонного концерну Rheinmetall. CNN пише, що цей замах був частиною плану Кремля з ліквідації керівників підприємств, які виробляють озброєння для Сил оборони України. Про плани Росії влаштувати диверсії у країнах Європи західні ЗМІ писали ще у травні. Тоді розвідки країн ЄС заявили про підпали, пошкодження інфраструктури і кібератаки. План замаху на голову правління Rheinmetall Арміна Паппергера — перша публічно відома спроба Росії звести рахунки з тим, хто безпосередньо причетний до виробництва військової техніки для України.