Росія успадкувала методи СРСР, який формував мережу впливу в ЄС через фінансування європейських партій. Нині Москва працює і з крайніми правими, і з крайніми лівими партіями. Про це сьогодні, 13 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.
“Росія загалом успадкувала форми, методи та можливості, які були у Радянського Союзу. А він практично весь час формував мережу впливу в ЄС і робив це в різні способи. А починаючи з 2000-х років, коли РФ очолив КДБшник Путін, робота в цьому напрямку тільки посилилася. Велася вона за кількома напрямками. Фінансування європейських партій — тільки один із них”, — розповів Левусь.
За його словами, Москва працювала й продовжує працювати з усіма — і з вкрай правими, так і з вкрай лівими європейськими партіями.
“Це досить парадоксально. Але і ті, й інші бачать у Москві свого союзника. Так, крайні ліві розповідають про те, що Росія захищає права трудового народу, а крайні праві розповідають, що Росія захищає традиційні цінності”, — уточнив експерт.
Він зазначив, що на сьогоднішній момент РФ має чітко відпрацьовану схему фінансування партій.
“За часів КДБ, як правило, такі операції фінансувалися через російських дипломатів, які неможливо було відстежити. Або використовувалося так зване латентне фінансування, коли видавався кредит, а потім надавалися пільгові умови його погашення. Зараз використовується інший механізм — проводиться плата за написання книжок, за лекції, за статті тощо, яка значно перевищує реальну вартість цих послуг. І все це робиться не напряму з Росії, а через фірми, які є офшорними”, — констатував політолог-міжнародник.
Він нагадав також про ще один ефективний для РФ метод підкупу європейських чиновників.
“Потрібно згадати історії, коли високопоставлених чиновників країн Європейського Союзу після закінчення їхньої роботи в європейських органах влади брали на високопоставлені посади в структури російського “Газпрому”. Наприклад, можна навести приклад пана Шредера (колишній канцлер Німеччини 1998-2005 рр. — ред.). І таких історій можна назвати дуже багато”, — експерт.
За його словами, донедавна всі ці схеми дуже успішно працювали. Нині — все частіше дають збій.
“По-перше, частина грошей, які виділяє РФ на підкуп європейських партій і лідерів, не йдуть за своїм прямим призначенням, а розкрадаються. По-друге, РФ все-таки недооцінює стійкість європейських інституцій і стійкість демократії. Тобто в Москві не розуміють, як працює система. Вони думають: якщо у РФ усе пронизано корупцією, то в Європі все точно так само. А це не так”, — резюмував Дмитро Левусь.
Читайте також: Є чотири канали пошуку: як Євросоюз може ідентифікувати осіб, які допомагають Росії обходити санкції
Нагадаємо, раніше директор Агентства реформування сектору безпеки, генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун розповів, що російські спецслужби найактивніші в Німеччині, Франції та колишніх країнах соціалістичного табору.