Гібридна війна Росії — це складна та багатогранна стратегія, спрямована на дестабілізацію та послаблення європейських держав та НАТО. Такий підхід до ведення війни дозволяє Росії уникати прямих військових зіткнень, завдаючи разом з тим значної шкоди. Про те, як можна протистояти цим загрозам, в ефірі телеканалу FREEДОМ розказала литовська політикиня, міністерка оборони Литви (2008-2012 рр.), депутатка Європейського парламенту Раса Юкнявічене.
“Елементи гібридної війни завдають шкоди, але не переходять до повноцінної агресії, тому вони не підпадають під 5-ту статтю договору НАТО, яка говорить, що напад на одну державу-члена вважається нападом на всіх. Росія розуміє, що вони не зможуть боротися з НАТО у відкритому конфлікті, тому використовують методи “нижче 5-ї статті”, але все одно завдають значної шкоди“, — сказала вона.
Ці методи Російська Федерація використовує для підриву політичної стабільності в країнах Балтії, в тому числі шляхом маніпуляцій з мігрантами.
“У 2021 році сили Лукашенка за підтримки Росії направили мігрантів до кордонів Литви, Латвії та Польщі. Це стало частиною ширшої стратегії гібридної війни“, — нагадала Юкнявічене.
Багато з цих тактик сягають корінням у радянське минуле.
“Ми вже не один рік спостерігаємо такі гібридні атаки з боку Російської Федерації. Цю тактику використовував КДБ у Радянському Союзі, а зараз її використовує ФСБ”, — наголосила євродепутатка.
Балтійське море стало важливою зоною для гібридних атак з боку Російської Федерації.
“Після того, як Швеція та Фінляндія вступили до НАТО, Балтійське море фактично стало “озером” НАТО, і такі атаки є яскравим прикладом того, як Росія намагається компенсувати втрату контролю над цим регіоном“, — акцентувала Юкнявічене.
У відповідь на загрози з боку Росії члени Альянсу повинні продовжувати зміцнювати свою оборону.
“Приклад Фінляндії, коли було заарештовано судно, відповідальне за пошкодження кабелів, показує, наскільки важливо посилювати патрулювання та захищати нашу безпеку в Балтійському морі“, — зазначила Раса Юкнявічене.
Читайте також: Країни Балтії та Польща інвестують 600 млн євро для захисту від диверсій Москви
Нагадаємо, скандинавські країни посилили нагляд за підводною інфраструктурою та російським тіньовим флотом. Це стало відповіддю на диверсії в Балтійському морі. У межах операції Nordic Warden відстежуватиме дані з низки джерел, у тому числі за допомогою інструментів штучного інтелекту.
Читайте також: Новий уряд Литви відвідав Україну — деталі візиту (ФОТО)