РФ уже стала більше витрачати, ніж заробляти загалом: про “кубушку Кремля” розповів Ус

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

У Росії ще є запаси коштів на продовження війни проти України, але Фонд національного добробуту вже став більше витрачати, ніж до нього вносять. Про це сьогодні, 4 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Поки ще запаси є. І тут Фонд національного добробуту залишається як основа підтримки військової машини економіки Росії. Але зараз із цього фонду більше витрачають, ніж у нього вносять грошей. Ба більше, історично цей фонд формувався багато в чому завдяки провідній російській компанії “Газпром”. Але зараз “Газпром” із компанії, яка робила внесок у роботу ФНД, навпаки отримує гроші. 411 млрд рублів минулого року, якщо не помиляюся, “Газпром” отримав від Фонду національного добробуту. Тобто вже ця кубушка потихеньку тане”, — сказав він.

Ус зазначив, що багато російських економістів визнають вірогідність того, що в поточному році або на початку 2025 року цей фонд припинить своє існування, оскільки грошей уже не вистачає.

“Взагалі, ось якщо говорити про доходи Росії, то треба розуміти, що минулого року, за даними Міністерства фінансів Росії — тут обов’язково робити уточнення, тому що не факт, що ці дані правдиві — бюджет отримав доходами 29 з гаком трлн рублів, це приблизно 300 млрд дол. Це те, що російський бюджет у 2023-му заробив. А зовнішній сектор теж приносить Росії гроші, але значно менше, тому що основу свого заробітку, продаж енергоресурсів на Захід, Росія втратила”, — сказав кандидат економічних наук.

Він нагадав, що зараз РФ частково компенсує втрати перенаправленням торгових потоків на Схід, але логістику експорту не так просто перебудувати.

“Коли я сказав, що Росія заробила 300 мільярдів, це не означає, що в неї дуже багато грошей. Це означає, що є що витрачати. І там дійсно витрачається вже більше, ніж заробляється. Тобто Росія, яка традиційно була країною з профіцитом бюджету, тобто там заробляли більше, ніж витрачали, зараз навпаки більше витрачають, ніж заробляють. Кредити особливо Росії ніхто не дає. Китай теж, до речі, не дає. Тому ось поки є Фонд національного добробуту, окей, гроші є, але подивимося, що буде, коли його не буде. Тоді, напевно, податки доведеться підвищувати”, — сказав Ус.

Він констатував, що економічні обіцянки російського диктатора Володимира Путіна населенню не варті й паперу, на якому вони написані.

“Тому тут будемо знову-таки спостерігати за динамікою економіки, оскільки те, що, мені здається, буде найближчим часом, це падіння курсу рубля… Податки теж, у принципі, будуть підвищувати, тому що російська влада зараз намагається знайти якомога більше ресурсів”, — прогнозує Ус.

На його думку, також можуть початися проблеми з виплатою зарплат і пенсій.

Читайте також: Третина бюджету РФ йде на війну, будь-яке урізання її доходів — допомога Україні, — Новак про можливі обмеження для російського зерна

Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин заявив, що зростання рівня військових витрат у Російській Федерації негативно позначається на добробуті росіян: повторюються алгоритми часів Радянського Союзу.

Прямий ефір