Росія в місцях несвободи утримує щонайменше 91 українську дитину. Про це сьогодні, 16 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
“Не тільки дорослих цивільних утримує Російська Федерація, але також і дітей. Згідно зі статистикою ООН, щонайменше 91 дитина утримується і є в статусі насильницького зникнення. Тобто та дитина, яку фактично вкрали та зараз утримують під вартою”, — сказала вона.
Російська Федерація відмовляється надавати списки утримуваних нею цивільних українців. Водночас вона має подати списки цивільних заручників як мінімум до Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ), після чого МКЧХ передасть їх Україні.
Але Україна намагається і власними силами ідентифікувати людей, які є полоненими Російської Федерації.
“У нас є спеціальний уповноважений, який займається виключно справами тих людей, які стали жертвами насильницьких чи інших зникнень. У нас також є реєстр осіб, які зникли у зв’язку з діями Російської Федерації. В Україні також відкриваються кримінальні кейси щодо осіб, які насильно зникли. Починаючи з 2022 року, це понад 1 100 кейсів і за деякими з них справи передані до суду”, — повідомила Рашевська.
Україна намагається фіксувати, верифікувати зниклих людей власними засобами. Але головне обмеження — цивільні особи утримуються на окупованих Росією територіях, доступу до яких зараз немає.
“Росія не надає доступ до місць утримання заручників, зокрема і міжнародним організаціям. Тому навіть незалежні місії не можуть сказати нам, скільки там таких людей. Тільки завдяки різним способам ідентифікації, починаючи від нашої розвідки і закінчуючи тими особами, які повертаються з російського полону, нам вдається розуміти, хто ці люди, і вдається їх ідентифікувати. Іншого способу, на жаль, зараз немає”, — зазначила експертка.
Міжнародний Комітет Червоного Хреста — це фактично неурядова організація, “і тому наші очікування до неї мають бути трохи інші”.
“МКЧХ не є політичною організацією будь-якої сторони в конфлікті, він комунікує, але це виражається в їхніх заявах, що або ми не маємо доступу до місць несвободи, або ми не можемо перевірити інформацію, оскільки Росія не дає нам дозволу [на відвідування військовополонених або цивільних заручників]”, — уточнила Рашевська.
Водночас існує Комітет проти тортур (Committee Against Torture, CAT).
“Це міжнародна організація, і Російська Федерація є її членом. РФ підписала Конвенцію проти тортур. Міжнародна організація проти катувань якраз займається моніторингом місць несвободи. Але РФ не допускає представників і цієї організації, і моніторингової місії ООН”, — повідомила правозахисниця.
Читайте також: Немає міжнародних механізмів: як врятувати цивільних заручників Росії, пояснила правозахисниця
Нагадаємо, Російська Федерація утримує цивільних українців без будь-якого статусу, бо вони не можуть вважатися військовополоненими. Але утримання в заручниках заборонено не тільки Женевськими конвенціями, але й звичайним міжнародним правом. Тому РФ повинна звільнити цих людей без будь-яких умов. Водночас міжнародне право не передбачає механізму щодо повернення цивільних бранців, поки цей процес відбувається в межах обміну полоненими між РФ і Україною, в якому Росія використовує цивільних осіб як предмет торгу.
За даними The Associated Press, у Росії та на окупованих нею територіях створено 63 в’язниці або їхніх аналогів для утримання українських заручників, а за даними ООН — 125.