Під час візиту до Москви 17 січня президент Ірану Масуд Пезешкіан підписав із Путіним договір “про всеосяжне стратегічне партнерство” на найближчі 20 років. Напередодні в Кремлі заявили, що угода охоплюватиме всі сфери співпраці: від військово-політичної до культурно-гуманітарної, інформує FREEДОМ.
У документі, за заявами іранських чиновників, 47 статей, а одним із ключових аспектів співпраці стануть взаємні поставки озброєнь.
“Завдяки підтримці Ірану, Росія отримує дрони, ракети і, використовуючи ці озброєння, може продовжувати агресію проти України. Не думаю, що Росія готова допомагати в розвитку ядерної програми Ірану. Іран у змозі створити ядерну бомбу самостійно. Усе, що потрібно зробити Ірану, це взяти збагачений уран, який у нього є, і збагатити до 90%. Це не так складно зробити, технології у них є”, — зазначила наукова співробітниця Одеського центру з питань нерозповсюдження ядерної зброї Валерія Гергієва.
Тегеран, своєю чергою, зацікавлений у російських винищувачах Су-35 і комплексах ППО С-400.
Об’єднують Росію та Іран ще два фактори — залежність від експорту енергоносіїв і спроби разом протистояти тиску Заходу, введеним проти них жорстким міжнародним санкціям.
Експерти зазначають, що за вітриною всеосяжної підтримки і дружби Тегерана і Москви ховається високий градус недовіри. Так, наприклад, за даними Middle East Eye, у новому договорі з Росією Іран відкинув анексію Криму Москвою.
“Насамперед на думку спадає їхній спільний крах у Сирії. Обидві країни звинувачують одна одну. Зникнення сирійської теми в російсько-іранському порядку денному не просто послаблює цю “дружбу”, а й стає приводом для розбрату. Тому напередодні приходу Трампа двом країнам необхідно зрозуміти, де вони разом опинилися. Росія взагалі не цілком впевнена, чи зможе скоро Іран вистояти під тиском Сполучених Штатів, що посилюється. Чи не піде він на зближення зі США в рамках якихось поступок, щоб отримати часткове зняття санкцій і уникнути повного колапсу власної економіки?” — сказав політолог-сходознавець Микола Мешхедов в інтерв’ю виданню “Радіо Свобода”.
У Єврокомісії вважають, що угода про стратегічне партнерство між Іраном і Росією тільки доводить, що РФ не збирається припиняти агресію проти України.
“Коли справа доходить до співпраці Росії з Іраном, тут немає жодних сюрпризів. Це посилає дуже чіткий сигнал, що, незважаючи на заяви Кремля, Росія не зацікавлена в мирі. Їхній сигнал абсолютно нещирий. Отже, навпаки, Росія відчайдушно шукає допомоги для своєї незаконної агресії. І це ще більше показує фактичну слабкість Москви в цьому відношенні”, — акцентувала речниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Аніта Гіппер.
Тим часом нові обмеження проти російської нафти готує команда Трампа, пише Bloomberg з посиланням на джерела. За даними оглядачів, радники новообраного президента США розробляють широкомасштабні санкції, які чинитимуть сильний тиск на Москву. Розробка таких обмежень перебуває поки що на ранніх стадіях.
“Команда Трампа розглядає два основні підходи до вирішення ситуації із санкціями проти Росії. Один варіант передбачає певні заходи на підтримку російських виробників нафти, які перебувають під санкціями, якщо вважатиметься, що мирна угода в Україні близька. Інший підхід базується на посиленні санкцій для збільшення тиску на Москву і підвищення важелів впливу”, — йдеться в публікації Bloomberg.
Читайте також: Трамп може ввести такі санкції, які здатні обвалити економіку РФ, — Костогризов
Нагадаємо, 10 січня 2025 року адміністрація президента США Джо Байдена ввела найбільший в історії пакет санкцій проти російського енергетичного сектора. Він блокує доступ російських нафтових компаній до міжнародних послуг і ринків збуту продукції, а також ускладнює фінансові операції.