РФ сприяє зростанню політичної суб’єктності КНДР у світі, — Ступак

Кім Чен Ин і Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Співпраця Росії та Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР, Північна Корея) зумовлена географічною близькістю і взаємними інтересами, вона являє собою довгостроковий виклик для міжнародної спільноти. Російська Федерація, використовуючи КНДР як ресурс, посилює її міжнародний статус і послаблює її блокаду. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.

Географічна близькість і наявна інфраструктура роблять співпрацю Росії та КНДР практично неминучою. А блокування постачання зброї з Північної Кореї у РФ — неможливе.

“Потрібно розуміти, що між Північною Кореєю і Російською Федерацією є спільний кордон. Він невеликий, але цього більш ніж достатньо, щоб налагодити співпрацю і логістику. Якби між ними була ще одна країна, ситуація була б іншою. Пряме залізничне сполучення унеможливлює логістичне блокування постачання зброї та живої сили з Північної Кореї”, — акцентував аналітик.

Він додав, що і міжнародні санкції проти КНДР не можуть перешкодити її співпраці з РФ.

“Санкції десятиліттями не мали значного впливу на КНДР. Можна спробувати перекупити Північну Корею, але це зробить її лідера частиною світової спільноти, а такий сценарій малоймовірний”, — розповів Ступак.

Росія не тільки отримує вигоду від співпраці з КНДР, а й сприяє її інтеграції у світову політику. Це може призвести до довгострокового посилення Північної Кореї на міжнародній арені.

“РФ сприяє зростанню суб’єктності КНДР. [Главу Північної Кореї] Кім Чен Ина і його оточення дедалі частіше цитують у російській і білоруській пропаганді. Його заяви з’являються в міжнародних зведеннях”, — прокоментував спікер.

Російські технології, які Москва передає в обмін на військову допомогу, також посилюють позиції Північної Кореї. Ці постачання з РФ йдуть повільно, але в перспективі це, безсумнівно, вплине.

РФ також передає КНДР щось в обмін на військову допомогу: гроші, технології, авіацію або космічні розробки. Але постачання йдуть обережно, порційно, щоб процес тривав довше”, — зазначив спікер.

Китай займає вичікувальну позицію, не заохочуючи, але й не перешкоджаючи російсько-північнокорейській співпраці. Пекін спостерігає за ситуацією, зберігаючи гнучкість для коригування своєї політики.

“Китай не заохочує, але й не виступає проти співпраці Росії та КНДР. Він спостерігає за ситуацією, аналізує, але не втручається. На зустрічі Кім Чен Ина у Владивостоці (північнокорейський диктатор приїжджав на саміт “Росія — КНДР” у квітні 2024 року, — ред.) був присутній представник політбюро Комуністичної партії Китаю, але він не робив офіційних заяв. У нього була функція спостерігача. Китай тримає руку на пульсі, дивиться, аналізує. Чи може він натиснути на Північну Корею? Цілком можливо, тому що інших яскравих союзників у КНДР більше немає”, — висловив думку Ступак.

Росія, вважає аналітик, не є сильним союзником Пхеньяна.

“РФ не може бути сильним союзником, оскільки сама залежить від Північної Кореї. За консервативними оцінками, близько 60% снарядів, які використовує Росія, постачаються КНДР. Це пов’язано з тим, що Росія не встигає нарощувати власне виробництво, забезпечувати свої підрозділи та поповнювати склади. Крім того, з листопада північнокорейські солдати беруть активну участь у бойових діях у Курській області РФ. Росія потребує живої сили”, — пояснив експерт.

З іншого боку, Сполучені Штати Америки обмежені в можливостях вплинути на ситуацію. Їхній економічний тиск на Китай малоефективний через тісні торгові зв’язки між ними. І Пекін не готовий діяти в інтересах Вашингтона, особливо якщо це суперечить його стратегічним пріоритетам.

“Просто погрозами та митами на китайські товари США нічого не доб’ються. Китай — головний постачальник рідкісноземельних металів, необхідних для виробництва техніки, електрокарів та електроніки. Обмеження торгівлі вдарить по обох сторонах. У 2023 році товарообіг Китаю зі США склав близько 650 млрд доларів, з ЄС — приблизно стільки ж. Повний розрив малоймовірний, але США хочуть стримати Китай і обмежити його вплив, але співпрацювати та пропонувати якісь угоди в будь-якому разі доведеться”, — наголосив Ступак.

Читайте також: На КНДР треба продовжувати чинити тиск за співпрацю з РФ — думка експерта

Прямий ефір