Немає сумнівів у тому, що з настанням холодів Росія знову атакуватиме українську енергетичну структуру. Проте шанси росіян невеликі, оскільки система протиповітряної оборони України в порівнянні з минулим роком — “небо і земля”. Про це сьогодні, 9 жовтня, заявив авіаексперт, головний науковий співробітник Державного музею авіації ім. Антонова Валерій Романенко у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він зазначив: хоча українські системи ППО знищувалися противником, це стосувалося переважно протиповітряної оборони Сухопутних військ. Протиповітряна оборона країни, тобто стаціонарні комплекси, що прикривають віддалені від лінії фронту райони, втрат практично не зазнали. До того ж українська ППО наразі посилена десятками різних комплексів західного виробництва.
“Відомий Patriot, SAMP/T, IRIS-T, NASAMS, Hawk, Aspide, Crotale та багато інших зенітно-ракетних комплексів. Проти “Шахедів” ми загалом отримали понад 200 різних зенітних систем, мобільних зенітних систем. Це установки на базі Hummer — ті ж Avenger, установки VAMPIRE. Армійська ППО отримала Starstreak. Всім відомі “Гепарди”, які використовуються не лише на фронті, але й активно використовуються у тилу. Вони прикривають дорогі комплекси від власне “Шахедів”, по яких стріляти ракетами немає сенсу. Завданням цих дешевих артилерійських комплексів буде знищення російських “Шахедів”/“Гераней”, які збираються запускати масово, якщо подивитися на результати вересневих обстрілів України”, — прокоментував авіаексперт.
Водночас Романенко наголосив, що Україні необхідно продовжувати зміцнювати протиракетну оборону. Наразі про це домовляються партнери.
“Німеччина запропонувала ще один комплекс Patriot. Сполучені Штати за обміном пропонують Польщі передати нам ще один зенітно-ракетний комплекс Patriot. Тобто ми зможемо прикрити вже щонайменше чотири-п’ять важливих адміністративних центрів управління або особливо важливих інфраструктурних об’єктів не лише від російських крилатих ракет та “Шахедів”, але й від балістичних ракет”, — коментує гість ефіру.
Експерт вважає, що в зимових атаках України Росія робитиме ставку саме на використання балістичних ракет і дронів-камікадзе.
“Якщо проаналізувати за даними української розвідки російські запаси ракет, то виходить, що зараз росіяни мають випуск балістичних ракет і запаси приблизно вдвічі більші, ніж на аналогічну дату минулого року. Це не величезні запаси, скажемо так. Це може налякати, але це не сотні та не тисячі. Наприклад, росіяни випускали раніше два “Кинджали” на місяць, зараз випускають шість. Це не та кількість, яка здатна на щось серйозно вплинути. Випуск “Іскандерів” виріс досить значно. Вони здатні обидва типи “Іскандерів” випускати до 30 штук на місяць — і балістичні, і крилаті ракети. Навіть якщо порівну, то це вже значне число. Тобто очікуються удари в основному балістикою, наголос робитиметься на балістику і на найдешевші системи — “Герані”/”Шахеди”, — прогнозує Валерій Романенко.
Читайте також: Україна не залишиться без допомоги Заходу через війну в Ізраїлі — розбір
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що головним результатом зустрічей у межах III саміту Європейської політичної спільноти в іспанській Гранаді є важливі домовленості щодо посилення можливостей системи протиповітряної оборони (ППО) України.