РФ скорочує нафтопереробку — оцінки санкційного тиску та прогноз (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Росія втратила 8 млрд євро внаслідок запровадження стелі цін на нафту. У Міжнародному енергетичному агентстві вважають, що ембарго західних країн на енергоносії з РФ досягло своєї мети, повідомляє FREEДОМ.

У 2021 році Росія була третім за величиною імпортером до ЄС та п’ятим за величиною експортером. Після початку повномасштабного вторгнення в Україну та кількох пакетів санкцій обсяги торгівлі між Європейським Союзом та РФ скоротилися. Наприклад, як пише Politico, частка Росії в імпорті впала з 6,4% до 3,8% у лютому-вересні 2022 року, а експорт знизився з 2,3% до 1,1%.

“У перші ж дні війни ЄС вжив заходів щодо блокування доступу Росії до капіталу та фінансових ринків ЄС, а лідери швидко узгодили санкції, спрямовані проти фінансового сектору, енергетики та транспорту, а також товарів, які можуть бути використані у військових цілях. Було заборонено угоди з російським Центральним банком, а кілька банків було відключено від системи міжнародних платежів SWIFT”, — коментують економічні оглядачі Арнау Бускетс Гуардіа та Чарлі Купер у виданні Politico.

Ембарго Євросоюзу на російську нафту, що постачається морем, почало діяти 5 грудня. Крім того, Рада Євросоюзу ухвалила рішення з 5 лютого встановити два граничні рівні цін на нафтопродукти з РФ: 45 дол. за барель для “темних” (мазут, гудрон, бітум) та 100 дол. — для “світлих” (бензин, гас, дизель) нафтопродуктів. Російські нафтопереробні заводи готуються до скорочення виробництва на 15%.

У січні 2023 року через запровадження стелі цін на російську нафту доходи від її продажу скоротилися на 30%. За оцінкою Міжнародного енергетичного агентства, Росія в січні заробила на продажі нафти і газу на 8 млрд євро менше, ніж за аналогічний період минулого року.

“Російський експорт нафти зараз скорочується, як ми прогнозували, і знижуватиметься ще більше в першому кварталі цього року і далі. Але що важливіше, якщо дивитися у більш довгостроковій перспективі, я вважаю, що російська нафтова промисловість зіткнеться з величезними проблемами, за винятком санкцій та цінових обмежень”, — констатував виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Бірол.

Попри санкції, торгівля з РФ знижується не скрізь. Як пише Politico, ключовий фактор, який пояснює, чому імпорт у ЄС із Росії не знизився ще більше, — енергоносії та їхня ціна. Країна-агресор знайшла шпарини через Вірменію, Казахстан та Туреччину, щоб продовжувати торгувати. Про це знають у ЄС та шукають способи, як цьому перешкодити.

“Я думаю, дуже важливо подивитися на лазівки, а лазівки, якщо ми подивимося на статистику, то побачимо такі країни, як Казахстан, такі країни, як Вірменія, такі країни, як Туреччина, де певні види торгівлі ростуть дуже швидко, непропорційно тому, що було в минулому. Здається цілком очевидним, що ринок знаходить способи легально торгувати, скажімо, з Туреччиною, Казахстаном чи Вірменією, звідки товари потім відправляються до Росії, тому що ці країни не дотримуються режиму санкцій”, — заявив прем’єр-міністр Латвії Криш’яніс Каріньш.

Президент України Володимир Зеленський під час виступу на саміті Україна — ЄС також зазначив, що швидкість санкційної кампанії ЄС проти Росії “трохи сповільнилася” і її слід прискорити.

“Обговорили нові санкції проти Росії, зокрема 10-й санкційний пакет Євросоюзу. Це спільне завдання — зменшити здатність Росії обходити санкції. Чим швидше та якісніше це завдання виконуватиметься, тим ближче ми будемо до поразки агресії Російської Федерації. Ми зараз бачимо, що санкційний темп Європи трохи сповільнився, а держава-терорист, навпаки, збільшила темп адаптації до санкцій. Варто це наздоганяти, варто це виправити. Ми віримо, що це з вами зможемо!” — заявив президент України Володимир Зеленський.

На думку економіста Івана Уса, Росії потрібно готуватися до того, що тенденція негативного зростання її економіки не припиниться, а все більше наростатиме. Адже з 15 лютого очікується ще запровадження граничних цін на природний газ у Європі. Плюс друге джерело доходу в РФ — оподаткування — катастрофічно скорочується. Згідно з офіційними даними, лише у третьому кварталі 2022 року відтік коштів із країни збільшився у 26 разів у порівнянні з минулорічними показниками.

“Через те, що доходи від нафти та газу скоротилися в Росії, податкова база також скоротилася. Основне джерело покриття потреб держави Росія в грошах — це Фонд національного благополуччя. Там було 11 трлн руб. ще у жовтні. Велике питання: а що із цим Фондом національного благополуччя буде, скажімо так, до червня чи до липня поточного року, буде там взагалі щось?” — запитує асоційований експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Іван Ус.

Він також зазначає: хоча РФ намагається торгувати в обхід санкцій, цих доходів недостатньо, щоб закрити всі проблеми, що накопичилися в країні.

“Ефект санкцій — це те, що люди, які мають намір інвестувати в Росію, розуміють, що особливого майбутнього в цій економіці немає. А коли в економіці немає майбутнього, то люди замислюються: а чи варто купувати квартири, зводити будинки тут, а раптом це знеціниться за рік, за два, і ми лише гроші втратимо”, — продовжує Іван Ус.

Аналітики гельсінського Центру досліджень в галузі енергетики і чистого повітря (CREA) підрахували, що Росія втрачає по 172 млн дол. на добу через стелю цін на нафту. Починаючи з 5 лютого, за підрахунками експертів, втрати зростуть ще більше — до 280 млн дол. на день.

Читайте також: Без жорстких заходів буде “ловля бліх”: три способи, які завадять РФ обходити санкції, назвала віцепрезидентка КШЕ

Прямий ефір