РФ прагне знищити Україну як аграрну державу і поставити світ на межу голоду: яка протидія (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після виходу із зернової угоди російська армія неодноразово завдавала ударів по українських зерносховищах і портовій інфраструктурі. Тільки за одну таку атаку на порт Чорноморськ — 19 липня 2023 року — росіяни знищили 60 тис. тонн зерна. Цього достатньо, щоб прогодувати 270 тис. осіб протягом року, заявила представниця Великої Британії в ООН Барбара Вудворд. Продовольча безпека — другий пункт формули миру президента Зеленського, інформує FREEДОМ.

Україна давно стала гарантом глобальної продовольчої безпеки. Але з початку повномасштабної війни проти України Росія насамперед заблокувала українські порти. І перекрила експорт української агропродукції в країни, для яких Україна була ключовим постачальником продовольства. 

На засіданні ООН 5 серпня 2023 року Державний секретар США Ентоні Блінкен вкотре закликав Кремль припинити використовувати Чорне море для шантажу, а продовольчу безпеку — як інструмент впливу. 

Злочинна політика Кремля стала ключовою темою і на Генеральній асамблеї ООН.  

“Жорстокість дій Росії в Україні принесла незліченні страждання народу цієї країни. І, перебуваючи на цьому найглобальнішому етапі, я глибоко усвідомлюю ширші страждання, які він заподіяв, збільшуючи глобальну продовольчу, енергетичну та економічну нестабільність. Незрозуміле рішення Росії згорнути Чорноморську зернову ініціативу тільки погіршило цю погану ситуацію”, — сказав прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар.

Чорноморська зернова ініціатива з безпечного транспортування зерна і продовольства з українських портів запрацювала в липні 2022 року після підписання відповідної угоди про організацію безпечного морського “коридору” для сільськогосподарських вантажів з України. 

У своєму виступі на саміті G20 (“Великої двадцятки”) в листопаді 2022 року Володимир Зеленський назвав 10 пунктів української формули миру. Другий пункт — продовольча безпека.

“Завдяки потужній участі ООН, Туреччини та інших партнерів ми показали, як співпраця кількох може повернути продовольчу безпеку багатьом. Я вважаю, що наша експортна зернова ініціатива заслуговує на безстрокове продовження, незалежно від того, коли закінчиться війна. Право на продовольство — це фундаментальне право кожної людини у світі”, — заявив Зеленський.

Від початку роботи “зернового коридору” Україна відправила африканським країнам мільйони тонн агропродукції. Зокрема сотні тисяч тонн у межах продовольчих гуманітарних програм ООН та ініціативи Grain from Ukraine. Але 18 липня 2023 року Росія вийшла із зернової угоди. І почала масовані обстріли українських зерносховищ і портової інфраструктури. 

“Маючи особливу відповідальність як постійний член Ради Безпеки, Росія висміює Організацію Об’єднаних Націй щодня, продовжуючи незаконне й аморальне вторгнення в Україну, точно так само, як Росія висміює міжнародне співтовариство своїми цинічними іграми в галузі продовольчої безпеки, які залишають мільйони людей голодними. Обіцяючи зерно вразливим країнам, і водночас руйнуючи українські зерносховища вздовж узбережжя Чорного моря”, — наголосила міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг.

Зрив Росією зернової угоди призвів до зростання цін на харчові продукти в усьому світі та скоротив доступ до продовольства країн, які потребують його. 

“Зараз усім у світі має бути абсолютно зрозуміло, що Росія використовує продовольство як зброю війни не тільки проти українського народу, а й проти всіх людей у світі, особливо найслабше розвинених країн, які залежать від зерна з регіону”, — зазначив представник Державного департаменту США Метью Міллер.

Формулу миру президента Зеленського підтримали понад 140 держав і міжнародних організацій. Україна та партнери впевнені, що реалізація цього плану може стати основою припинення багатьох війн і збройних конфліктів. 

“Нехай російські терористи навіть не сподіваються, що їм вдасться спровокувати глобальну продовольчу кризу. Або створити чергову цінову катастрофу. Український експорт – це ключовий фактор стабільності продовольчих ринків. І ми працюємо з усіма нашими партнерами і в регіоні, і в світі, щоб гарантувати продовольчу безпеку. Доля мільйонів людей в Африці, в Азії, інших частинах світу залежить від того, наскільки швидким буде мир у реалізації формули миру”, — акцентував Володимир Зеленський. 

Україна оголосила про роботу тимчасового морського “коридору”. Уже друге судно з українською агропродукцією вийшло з порту Чорноморськ. Воно везе до Єгипту понад 17,5 тис. тонн української пшениці.

Читайте також: Енергетика, житло, інфраструктура: програму засідання Багатосторонньої координаційної платформи донорів України озвучив Найєм

Прямий ефір