Значне посилення фільтраційних заходів спостерігається на тимчасово окупованій території України. Насамперед ідеться про ретельні огляди на блокпостах. Окупанти перевіряють особисті речі та документи мешканців. У такий спосіб намагаються виявити людей із проукраїнськими позиціями. Таких людей часто вивозять і їхня подальша доля не відома, інформує FREEДОМ.
Ще з лютого 2014 року, коли армія Росії почала незаконну анексію Криму, пропаганда намагалася представити військових без розпізнавальних знаків так званими “ввічливими людьми”. Цей образ повністю знищений після початку повномасштабної війни проти України та всіх звірств, які влаштовують російські війська.
2 листопада 2023 року Офіс генерального прокурора України повідомляв про майже 108 тис. зареєстрованих воєнних злочинів російської армії в Україні.
“Ми можемо відкрити загальну декларацію ООН. Ви будете зачитувати право, а я вам на конкретних прикладах буду розповідати, коли і як Російська Федерація порушила право конкретних громадян України. Тобто немає жодного права, які б росіяни не порушили. Проблема в тому, що росіяни навіть не думають зупинятися, на мій погляд. Що кожного дня ми бачимо все нові й нові приклади російської агресії, все нові й нові сотні порушених прав”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
За його інформацією, лише за перший рік повномасштабної війни окупаційна армія вивезла на територію Росії майже 3 млн українців. Усі вони пройшли через так звані фільтраційні табори.
У червні 2022 року “Радіо Свобода” повідомляло про 11 таких установ на території терористичної організації “ДНР”. За інформацією Центру національного опору, Кремль розгортає в Росії цілу систему таких таборів.
“У Поволжі в Росії розгорнулося масштабне будівництво фільтраційних таборів під виглядом дитячих піонерських таборів. Це модульні будиночки, що швидко зводяться, скоріше бараки, які вміщуватимуть сотні «відвідувачів». Кремль вибудовує систему фільтраційних таборів від початку своєї окупації України. У таких зонах людей перевіряють на лояльність окупаційній владі. Також намагаються створити базу даних жителів окупованих територій”, — з публікації Центру національного спротиву.
Становище українців у Росії завжди було плачевним, вважають експерти. Згідно з переписом 2021 року, на території країни-агресора проживало 800 тис. українців. Утім, як повідомляє один із засновників організації “Об’єднання українців Росії” Валерій Семененко в коментарі виданню “Важные истории”, таким даним не варто довіряти.
За його словами, скорочення чисельності українців більш ніж удвічі – порівняно з 2010 роком – пов’язане з двома причинами. По-перше, багато українців бояться розповісти про свою національність, а по-друге, багатьох могли просто «записати в росіяни».
“Тепер українці Росії сидять у підпіллі. Фактично жодної громадської діяльності немає — небезпечно… Ми знаємо російське законодавство: ми можемо писати тільки про болі і страждання українців, а про військові дії і тим більше обговорювати [російську] армію — звісно, ні. А допомагати ми можемо: люди тікають від снарядів, від бомб, ми їм допомагаємо дістатися від кордону. Але навіть ця допомога в Росії не вітається”, — пояснює Валерій Семенко.
22 січня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав указ про історично населені українцями території Росії. У ньому згадуються окремі частини Краснодарського краю, Бєлгородської, Брянської, Воронезької, Курської та Ростовської областей.
Уряд має зібрати свідчення про злочини, скоєні проти українців, про політику примусової русифікації, політичні репресії та депортації.
Також передбачається активніше протидіяти дезінформації та пропаганді щодо минулого і сьогодення українців у Росії, а також приділити особливу увагу розвінчуванню російських міфів.
Читайте також: Кордон у Балтійському морі по-путінськи та цілі шпигунів Кремля в Європі: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною