РФ планує розширити свій тіньовий флот — подробиці (ВІДЕО)

СПГ-резервуари на о. Ямал (РФ). Фото: Novatek

Росія планує використовувати тіньовий флот для експорту скрапленого природного газу (СПГ). Москва почала скуповувати танкери, здатні перевозити СПГ, ще у 2023 році. За рік, за даними консалтингової компанії Windward, Росія передала пів сотні танкерів у власність фірмам з Об’єднаних Арабських Еміратів. Аналітики вважають, що таким чином Москва готується до посилення західних санкцій щодо експорту російського скрапленого газу, інформує FREEДОМ.

Після втрати європейського ринку трубопровідного газу Росія зробила ставку на експорт скрапленого природного газу. Але ухвалений наприкінці червня 14-й санкційний пакет Євросоюзу заборонив використовувати порти ЄС для перевалки та реекспорту російського СПГ.

Не йдеться про заборону на купівлю, обмежено лише реекспорт у треті країни через ЄС. Для Росії це прямі збитки, тому Москва намагається повторити схему з нафтовим тіньовим флотом, кажуть експерти. Покупці, яких підозрюють у зв’язках із Росією, вже скуповують десятки суден, здатних перевозити скраплений природний газ, пише The Financial Times. За даними інсайдерів судноплавної галузі, група компаній, здебільшого зареєстрованих в Об’єднаних Арабських Еміратах, упродовж останнього року купувала кораблі для перевезення СПГ. За інформацією Windward — компанії, що консультує судновласників і уряди з питань ризиків, пов’язаних із судноплавством, — з другого кварталу 2023 року понад пів сотні таких суден перейшли у власність компаній, зареєстрованих в ОАЕ.

“За останні 3 місяці, згідно з глобальною базою даних із судноплавства Equasis, щонайменше 8 суден перейшли у власність маловідомих компаній у Дубаї. 4 судна належать до льодового класу та вже отримали дозвіл від Москви на плавання в арктичних водах Росії цього літа… Росія нещодавно схвалила ці судна — North Air, North Mountain, North Sky і North Way — для навігації в Арктиці в цьому літньому сезоні. North Way наразі прибуває на термінал Зебрюгге в Бельгії, щоб прийняти партію російського газу”, — пише агентство Bloomberg.

Але морські перевезення нафти й скрапленого природного газу мають специфічні відмінності. Загалом у світі функціонує приблизно 7,5 тис. нафтових танкерів різної місткості. Суден, здатних перевозити СПГ, у десять разів менше. Водночас Росія — один із провідних експортерів скрапленого газу. Поєднання цих факторів, на думку експертів, не залишає Москві простору для маневру.

“Газовозів, на відміну від нафтових танкерів, дуже-дуже мало у світі. І, відповідно, загубитися серед десятків тисяч танкерів, які плавають морем, одному з російських доволі легко, а газовози всі на перелік. Тому я не впевнений, що спроба створити тіньовий газовий флот буде успішною, оскільки всі ці назви відомі. І ввести санкції проти кожного танкера буде досить легко”, — вважає комунікаційний менеджер ГО Razom We Stand Максим Гардус.

У Кремлі планують до 2035 року наростити видобуток СПГ утричі. На думку експертів, навряд чи вдасться реалізувати ці плани. У червні США ввели обмеження на співпрацю з низкою російських проєктів. У результаті по суті заморожено “Арктик СПГ-2”, на який Москва покладала великі надії щодо збільшення видобутку і виробництва пального.

“Багато міжнародних компаній, так би мовити, не постачають їм обладнання абсолютно унікальне, яке вони не можуть нічим замістити й ніде замістити. Самі виготовляти таке обладнання вони не можуть. Тому цей проєкт “Арктик СПГ-2″, він загальмувався. І з нього, з цього проєкту йдуть, зокрема, китайські компанії та індійські компанії”, — розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Основними покупцями російського СПГ є країни Європи. Згідно з даними Євростату, Росія забезпечила майже 18% потреб ринку ЄС у першому кварталі 2024 року. Лідер з постачання до Європи — США, на їхню частку припадає майже половина імпорту. Але європейські країни поступово відмовляються від російського СПГ. Так, у травні фінська державна компанія, що займається поставками газу, оголосила про повне припинення закупівель у Росії. Литва, Німеччина та Чехія закликали союзників повністю відмовитися від російського газу.

https://www.youtube.com/watch?v=YHOCgJsaUDU&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Європа посилює тиск на тіньовий флот РФ — подробиці

Нагадаємо, 44 держави схвалили жорсткі заходи щодо боротьби з російськими танкерами, які використовуються для обходу санкцій. Заступник директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів України Андрій Закревський вважає, що провідну роль у боротьбі з тіньовим флотом РФ відіграватиме Велика Британія, адже тільки у неї для цього є всі ресурси і можливості посилити тиск.

Прямий ефір