РФ перейшла до економіки холодної війни — аналіз Пендзина

Олег Пендзин. Фото: radiosvoboda.org

Модель економіки, що склалася у Росії за два роки повномасштабної війни проти України, — це не зовсім воєнна економіка. Правильніше назвати її економікою холодної війни: це модель, яка існувала в останнє десятиліття Радянського Союзу. Таку думку в ефірі FREEДОМ висловив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Дуже високий рівень військових витрат, співвідносний із цими витратами нижчий рівень соціальної підтримки. Спосіб уникнення імпорту шляхом заміщення чимось своїм, причому досить невдалий. Достатньо потужний дефіцит. Істотна різниця у забезпеченні регіонів. Тобто це модель, яка була останнє десятиліття в економіці Радянського Союзу”, — вважає він.

Експерт також зазначає, що відбувається перегрів економіки РФ.

“Дивіться, величезний обсяг військових витрат. Ця фінансова парасолька, яка розкрита над машинобудівними підприємствами, призводить до того, що потреба у збільшенні обсягу виробництва остаточно витягує з ринку праці вільні кадри. Щобільше, йде перерозподіл кадрів із мирних галузей на галузі, пов’язані з військово-промисловим комплексом. Шляхом чого? Шляхом вищих заробітних плат, якогось соціального пакету, бронювання від майбутньої мобілізації. За досить важкої ситуації на ринку праці, великої демографічної ями… створюється ситуація, коли є галузі російської економіки, де фізично не вистачає рук”, — коментує виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

Рівень безробіття у РФ, який нижчий за 3%, економіст вважає катастрофічним для країни-агресора. Нормою він називає безробіття на рівні 5%.

“Чим нижче опускається рівень безробіття, тим більше створюється дефіцит на ринку праці, вимиваються трудові ресурси з тих галузей, в яких зазвичай застосовують досить велику кількість ручної праці низького рівня кваліфікації з низькою оплатою. Що це таке? Це сільське господарство, це житлово-комунальне господарство, це будівництво. Тобто у цих секторах російської економіки — дуже серйозна нестача кадрів”, — наголосив гість ефіру.

Він додав, з огляду на те, що в деяких із цих галузей, наприклад, у сільському господарстві, багато чого до того ж було зав’язано на імпорті, створюються передумови для серйозного дефіциту продукції.

Читайте також: Як війна змінила економіку РФ — приховані та явні процеси (ВІДЕО)

Прямий ефір