РФ не переобрали до виконавчої ради ЮНЕСКО: про важливість цього кроку та його наслідки розповів дипломат

ЮНЕСКО. Фото: vokrugsveta.ua

ЮНЕСКО може зіграти важливу роль у притягненні РФ до відповідальності як країни-агресора: в організації достатньо можливостей реагувати на порушення конвенцій Росією. Таку думку сьогодні, 17 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.) Олег Шамшур.

Він нагадав, що Російську Федерацію не переобрали до виконавчої ради ЮНЕСКО.

“Природно, вся діяльність Росії в ЮНЕСКО, вона суперечила її поведінці як країни-агресора, тій шкоді, яку вона завдала культурній спадщині України. І, безумовно, і це не тільки моя точка зору, їй не місце в ЮНЕСКО, але, скажімо так, шанси на те, що вона буде виключена з ЮНЕСКО, я вважаю, вони дуже незначні. Але те, що її не переобрали до виконавчої ради, дуже важливо”, — сказав Шамшур.

Дипломат наголосив, що це свідчить про дипломатичну ізоляцію Росії, що зростає. Він при цьому нагадав, що ЮНЕСКО — одна з найбільш представницьких організацій системи ООН з точки зору кількості країн-членів.

На думку Шамшура, це голосування в ЮНЕСКО також свідчить про те, що в країнах глобального Півдня є певні зрушення у ставленні до війни, яку РФ розв’язала проти України.

Дипломат також констатував, що необрання Росії до виконавчої ради ЮНЕСКО свідчить про падіння її впливу в ЮНЕСКО.

Він висловив сподівання, що ЮНЕСКО буде більш продуктивно реагувати на порушення Росією конвенції організації, на завдання шкоди культурній спадщині України.

“Безумовно, те, що Росія була членом виконавчої ради, це створювало додаткові перешкоди на шляху більш активної діяльності, більш такої явної й рішучої реакції з боку ЮНЕСКО. Але треба розуміти, що ЮНЕСКО, ну, начебто не може фізично захистити об’єкти культурної спадщини, виходячи з роду її діяльності. Але засудити та зібрати дані для того, щоб згодом притягнути до відповідальності Росію як країну-агресора, як порушника міжнародного права, вона не тільки може, а й повинна”, — сказав Шамшур.

Читайте також: Вперше в історії РФ виключили з Виконавчої ради ЮНЕСКО, — Зеленський

Нагадаємо, станом на 2 листопада ЮНЕСКО підтвердила збитки по 327 об’єктах, які є культурними цінностями України. Вони були знищені або пошкоджені, починаючи з дня повномасштабного вторгнення РФ — 24 лютого 2022 року.

Прямий ефір