РФ назвала свою наступну ціль: чи варто побоюватися обстрілів українських ГЕС і як реагувати на шантаж Кремля

Київська ГЕС. Фото: gettyimages.com

Кремль видав чергову порцію погроз на адресу України. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Україна нібито готує підрив дамб Київської гідроелектростанції (ГЕС), Канівського водосховища, або іншої інфраструктури, а провину покладе на Росію.

На відміну від прямих погроз вдарити по критичній інфраструктурі України Москва іноді застосовує завуальований шантаж. Попереджаючи нібито про провокацію, Москва натякає, що може вчинити черговий воєнний злочин. Експерти зазначають, що предметом торгу в таких випадках може виступати будь-яке локальне рішення Заходу, як, наприклад, скасування збройної допомоги Україні. А, може, Кремль подає сигнал безпосередньо Києву, щоб той зупинив контрнаступ на тому чи іншому напрямку фронту.

Росія націлилася на українські дамби?

Міністерство закордонних справ (МЗС) України категорично спростувало російські звинувачення про те, що нібито Київ з метою провокації готує обстріл важливих об’єктів української інфраструктури.

“Не може бути жодної реалістичної мети або мотиву для України руйнувати власну інфраструктуру або створювати загрози для власних людей. Що стосується “покладання провини на РФ”, то російський режим сам чудово справляється з цим завданням власними воєнними злочинами. Варварський удар російської ракети по дітях у головній дитячій лікарні України “Охматдит” (8 липня, — ред.) свідчить сам за себе”, — заявили в МЗС.

У відомстві наголосили, що єдиною причиною загроз для цивільних людей і руйнувань критичної інфраструктури в Україні є російська агресія. У разі втілення Москвою будь-яких злочинних намірів щодо дамб Київської ГЕС, Канівського водосховища або іншої інфраструктури відповідальність за такі дії нестиме виключно держава-агресор Росія.

Залякати українське суспільство та ввести в оману міжнародну спільноту і медіа — ось головні мотиви Кремля. Адже Росія вже багато разів демонструвала таку стратегію: звинувачувати інших у тому, що чинить або планує чинити сама.

Такої ж думки дотримуються і в Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України. У Центрі зазначають, що росіяни розраховують на те, що українці під впливом страху підуть на поступки Кремля.

“Не дивлячись на те, що заява Захарової виглядає як спроба забезпечити Росії алібі перед терактом, у РФ немає коштів і можливостей для знищення дамб біля Києва та Канева. Знищити ці об’єкти ракетними ударами неможливо, а варіант підриву через диверсію виключений, оскільки дамби перебувають під посиленою охороною”, — написав Центр протидії дезінформації при РНБО України в Telegram.

Чергові російські фантазії на тему дніпровських дамб — це привід для міжнародної спільноти ще уважніше стежити за діями Росії.

“Ми закликаємо міжнародні медіа не цитувати російських спікерів без додаткової інформації про попередню історію їхньої брехні та не ставити знак рівності між українськими та російськими заявами. Професійний підхід до цитування професійних російських брехунів полягає в наданні контексту, а не простому переказі їхніх слів”, — резюмували в МЗС.

Як заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко, головна логіка дій росіян — спрацювати на частину суспільства, яка готова на мир за будь-яку ціну.

“Росія не готова до справедливого миру і нарощує військові можливості для продовження війни. Навіювання надій на готовність до миру має на меті — створити ілюзію, що це Україна не хоче миритися. І це їхній головний наратив для різних аудиторій світу. Єдиним реальним доказом того, що Росія готова до справедливого миру, буде присутність її представників на другому Саміті миру. Утім, зараз Росія робить усе, щоб розмивати українську формулу миру і відвертати увагу своїми “планами”, — вважає Андрій Коваленко.

Не варто забувати, що рік тому Росія вчинила найбільший техногенний злочин у Європі за останні десятиліття, підірвавши Каховську ГЕС. Цей варварський акт призвів до екоциду та гуманітарної катастрофи. Він супроводжувався активною дезінформаційною кампанією. Москва тоді так само звинувачувала в цьому злочині Київ. Підрив ГЕС призвів до руйнування і осушення Каховського водосховища.

А в ніч на 1 червня 2024 року Росія вдарила по Дніпровській ГЕС (ДніпроГЕС) у Запоріжжі. На її відновлення знадобиться щонайменше три роки, повідомив генеральний директор ПрАТ “Укргідроенерго” Ігор Сирота в інтерв’ю Forbes Ukraine.

“Ми тільки вчора закінчили розчищати завали. Щоб оцінити вартість відновлення, потрібен час. Відновлення станції до проєктного рішення займе роки, водночас її потрібно зробити менш вразливою до нових імовірнісних атак”, — сказав він.

За словами CEO, для ворога запорізька станція є більш досяжною, оскільки лінія фронту проходить за 50 км. Загалом же через російські обстріли Україна втратила 45% генерації. Немає такої станції, яка б у країні не зазнала шкоди від російських ударів.

Наразі “Укргідроенерго” готує претензії до РФ у міжнародні та національні суди на компенсацію відновлення Каховської ГЕС і всіх втрат, яких зазнали об’єкти компанії від обстрілів. Компанія вимагає від РФ 2,5 мільярда доларів компенсації збитків від заподіяної шкоди. Пізніше Україна підготує такий самий позов у справі про обстріл ДніпроГЕС.

Читайте також: Як живе Херсон за рік після підриву Каховської ГЕС — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Думки експертів

Що буде з гідроелектростанціями України, якщо Росія все ж вдарить по них? Як протистояти воєнним злочинам Кремля? Яким може бути результат пропагандистської дезінформації Москви? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”;
  • Пітер Дікінсон, видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today, колишній науковий співробітник Atlantic Council;
  • Геннадій Рябцев, експерт енергетичного ринку;
  • Денис Попович, військовий оглядач.

ЄВГЕН ДИКИЙ: Українським ГЕС можна нашкодити, але зруйнувати їх ударом — ні

— Це частина того, що я б загалом назвав “примусом до перемир’я”. Зараз триває тиск на всіх можливих фронтах, починаючи від реального фронту, де росіяни зазнають величезних, навіть за їхніми мірками, втрат, але однаково дають команду щодня просунутися хоч на кілька метрів.

Далі у цієї історії є абсолютно моторошна складова, як, наприклад, удар по “Охматдиту” — продуманий терористичний удар ракетою по дитячій лікарні. Я дуже боюся, що це не останній удар такого роду.

У цій всій кампанії з примусу України до перемир’я є комічна компонента. Це якраз смішні заяви Захарової про підрив двох дамб. Росіяни, напевно, б дуже хотіли їх знищити. Але в них такої можливості немає.

Річ у тім, що ці дамби будувалися з розрахунку не просто на бомбардування, вони будувалися з розрахунку на можливу ядерну війну. Тобто якщо не прямо в них влучала ядерна боєголовка, а десь хоча б у радіусі кількох кілометрів, вони це витримають. Ну а що стосується неядерних боєприпасів, то ГЕС можна буквально засипати російськими “Кинджалами” та “Іскандерами”, то вони нароблять у цих ГЕС “дірочок”. Це правда. Але при цьому обвалити дамби російські ракети в принципі не в змозі.

Нагадаю, для того, щоб підірвати Каховську ГЕС, росіянам довелося, по-перше, підірвати її саме зсередини. Тобто саме вибухова хвиля мала йти зсередини гідроспоруд, а не зовні. І, по-друге, потужність цього вибуху була така, що для того, щоб це організувати, росіяни кілька днів вантажівками завозили всередину Каховської дамби вибухівку. Але можливості так само залізти всередину Київської ГЕС у росіян, природно, немає. Ці ГЕС знаходяться на контрольованій нами території. А зовнішні удари навіть найважчими неядерними ракетами, які є у Росії, безпечні для цих дамб.

Зруйнувати там генерацію електроенергії — не проблема. Це реально можна навіть однією ракетою на кожну з двох ГЕС. Але з урахуванням того, що ці ГЕС дають крихітний відсоток від загальної енергогенерації, то навіщо, спитати б, це робити? Але це вже нехай росіяни самі вирішують. Тобто нашкодити ГЕС можна, зруйнувати дамби ГЕС ударом ззовні нереально.

На тлі російських заяв, удару по “Охматдиту” приїжджає “дипломатичний кур’єр” Кремля прем’єр Угорщини Віктор Орбан і каже, що насправді Кремлю потрібно, щоб сторони припинили стріляти. Тільки треба чітко розуміти, що припинення стрілянини — не про мир, а про перепочинок, який дуже потрібен російській армії, щоб накопичити сили. Це короткий антракт у вбивствах росіянами українців.

Вони не готові припинити нас вбивати, вони готові взяти в цьому паузу для того, щоб накопичити сили, перегрупувати їх, попрацювати над помилками і після цього вбивати нас більш ефективно.

Єдине, що ми зараз можемо і повинні в цій ситуації робити, це зчепити зуби і реагувати на всі ці злочини саме здоровою злістю, люттю, чергами в ТЦК, донатами на армію, волонтерською роботою.

Дамби підривають, коли потрібно зробити водну перешкоду, щоб не пройшла ворожа бронетехніка. Ми це робили на річці Ірпінь. Росіяни це зробили в незрівнянно більшому масштабі — Каховська ГЕС. Але в обох випадках ішлося про війну. Нам нема чого підривати дамби, які знаходяться глибоко в тилу.

ПІТЕР ДІКІНСОН: Росія не була належним чином покарана за підрив Каховської ГЕС

— Очевидно, що Каховська дамба була підірвана росіянами зсередини. Це воєнний злочин. Але не було жодних наслідків для РФ, жодних додаткових санкцій Заходу, жодної додаткової зброї для України — нічого. Тому, звичайно, Росія зараз почувається дуже комфортно. У Кремлі готові погрожувати Україні ще однією такою трагедією. І при цьому сказати, що Україна сама все зробила.

ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Росія може зараз тільки лякати

— Київську дамбу ГЕС будували за радянських часів, коли холодна війна загрожувала перерости в ядерну війну, тому об’єкт розрахований, зокрема, і на можливі військові дії.

Навіть якщо прибрати всі засоби протиповітряної оборони з Києва та області, і дозволити росіянам вдарити з 40 пускових установок “Іскандер” по дамбі, навіть цього не вистачить, щоб завдати критичних пошкоджень цій споруді.

Їхня головна мета — налякати людей і створити додаткову напругу. Бо нічим іншим росіяни похвалитися не можуть. Залишається тільки робити грізний вираз обличчя, який, до речі, у Захарової не дуже виходить.

ДЕНІС ПОПОВИЧ: Посилення ППО для захисту неба України — як і раніше, є актуальним

— У РФ ціла низка намірів — експлуатація наративу з приводу нібито інфантильності НАТО, шантаж, залякування українського населення. Це пов’язано з тиском на західних партнерів для того, щоб вони примусили нас сісти за стіл переговорів на умовах РФ. Це формування такого “мирного тренду”, який прийняв би умови Російської Федерації.

РФ б’є по критичній інфраструктурі — завдавали ударів по ДніпроГЕС і по гідроелектростанціях для того, щоб ускладнити ситуацію з енергетикою. Таким чином Кремль попереджає, що може бути завдано ракетного удару і по цих об’єктах.

Гідроелектростанція — це частина енергетичної інфраструктури. Зруйнувати вщент греблю так, щоб був якийсь потоп, який можна порівняти з тим, який був під час підриву Каховської ГЕС, — неможливо. Її потрібно підривати зсередини. Як це сталося з Каховською ГЕС. Тут може йтися про знищення об’єкта критичної інфраструктури. Тобто припинення виробництва електроенергії за допомогою гідроелектростанції.

Щоб запобігти цьому, необхідно посилювати систему ППО. І кроки в цьому напрямку потрібно робити дуже активно. Ми почули відповідні заяви, обіцянки, зокрема на саміті НАТО. Залишилося тільки ці обіцянки втілити в життя.

Читайте також: Москва не розраховує на дипломатію, навіть у питаннях ядерної безпеки: що буде після вимоги Генасамблеї ООН

Прямий ефір