Важко назвати ті злочини, яких не вчинила б Росія на тимчасово окупованих територіях України. Вони стали територією несвободи, страху, при цьому здійснювати моніторинг на них та допомагати людям практично неможливо. Про це сьогодні, 30 квітня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
“Російська Федерація оголосила там “полювання” на людей, які підтримують зв’язки із правозахисниками із неокупованої частини України. Ми вже, на жаль, фіксуємо, що деякі люди, які допомагали нам, у тому числі й фіксувати військові злочини, злочини проти людяності, зараз перебувають у СІЗО Російської Федерації або ж зникли у невідомому напрямку. Тому дуже складно підтримувати зв’язки з цією територією”, — коментує гостя ефіру, додаючи, що з деякими жителями окупованих територій зв’язок правозахисники таки підтримують.
Також вона зазначила, що доступу до цих територій не мають міжнародні організації та моніторингові місії, які зазвичай здійснюють моніторинг під час збройних конфліктів.
“Дуже часто сторони погоджуються, щоб, наприклад, або місії ОБСЄ, або місії Організації Об’єднаних Націй були присутні на території. На жаль, Російська Федерація не погоджується, і це не нове, тому що у Криму з 2014 року немає таких місій. Тому, на жаль, дуже складно отримувати дані”, — прокоментувала Катерина Рашевська.
Нагадаємо, Офіс генерального прокурора України за час повномасштабного вторгнення Росії зареєстрував понад 77 тис. військових злочинів, скоєних росіянами. Про підозру у скоєнні злочинів повідомлено 305 підозрюваних.