РФ на Грузії тестує метод “березової революції”: про нюанси придушення протестів у Тбілісі розповів Маісая

Протести у Тбілісі. Фото: gettyimages.com

У придушенні протестів у Грузії, ймовірно, залучені найманці колишньої російської приватної військової компанії “Вагнер”, яку після заколоту її засновника Євгена Пригожина розформували, а самих “вагнерівців” розподілили за різними силовими та військовими підрозділами. Про це сьогодні, 4 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів грузинський політолог Вахтанг Маісая.

“У Грузії використовуються сили “вагнерівців”. Три тисячі з них увійшли після “пригожинського заколоту” до складу Росгвардії. Тобто зараз вони діють у межах тих російських структур, які розганяють мирні мітинги в Білорусі, в Росії тощо”, — сказав експерт. 

На участь “вагнерівців” у розгонах грузинських протестів може вказувати кілька моментів. По-перше, разюча схожість форми спецпризначенців грузинського ОМОНу з формою спецпризначенців Росгвардії.

“Виходить або що грузинські МВС закупили цю форму в Російської Федерації, як вони зараз закупили спеціальні хімічні реагенти, які зараз використовуються як компоненти хімічної зброї. Ось учора якраз було вже озвучено, що проти мітингувальників використовуються компоненти хімічної зброї. Як ви знаєте, хімічною зброєю володіють також представники Росгвардії”, — пояснив Маісая.

По-друге, методи придушення протестів у Грузії також дуже нагадують “вагнерівські”.

“Методи, які зараз використовує так званий грузинський ОМОН, їхня жорстокість дуже схожі на стиль “вагнерівців”. Мітингувальникам, яких вони захоплюють під час мирних акцій, травмують ребра, щоб протестувальники не змогли брати участь у протестах далі. Це практика “вагнерівців”, яку вони використовували в Україні проти українських військовослужбовців уже в бойових діях”, — зазначив експерт.

Маісая впевнений, що дії з придушення протестів у Грузії координуються з Кремля.

“Цією операцією керують два кремлівські чиновники: перший заступник керівника апарату Російської Федерації Дмитро Козак і сірий кардинал Кремля Микола Патрушев”, — сказав він.

Політолог наголосив, що події в Тбілісі потрібно розглядати як тестування нової форми російського втручання в політику інших держав.

“Росія апробує свою версію “кольорових революцій”, яка може бути названа “березовою революцією”. Зараз це тестується на Грузії”, — припустив Маісая.

У поточній ситуації грузинська опозиція повинна активізувати дії, заручившись підтримкою міжнародної спільноти. Уже необхідно почати збирати додаткові докази для майбутнього трибуналу над Путіним.

“Ми повинні виявити та довести, що тут беруть участь найманці, і звернутися до міжнародного трибуналу. Використання найманців — грубе порушення міжнародного права”, — наголосив політолог.

“Опозиція повинна спиратися на підтримку Заходу і стратегічних друзів, таких як Україна, щоб протистояти діям режиму”, — підсумував Вахтанг Маісая.

Читайте також: Грузія продовжує протест — реакція світу (ВІДЕО)

Нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували масові порушення виборчого процесу. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати.

Наприкінці листопада в Грузії почалася нова хвиля протестів. Причиною стала заява партії влади про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу і відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року. У Грузії тривають масові мітинги. На вулиці вийшли десятки тисяч людей, які вимагають повернення країни до курсу євроінтеграції. Поліція застосовує проти мітингувальників сльозогінний газ, водомети та димові гранати.

Прямий ефір