Лазерні, плазмові та інші види передових верстатів є критично важливими для російського військово-промислового комплексу (ВПК). Росія виготовляти таке обладнання не може. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів авіаційний експерт, член громадської ради при Державіаслужбі Богдан Долінце.
Так він прокоментував статтю Financial Times про те, що Росія покладається на західне обладнання для виробництва ракети “Орешник”, зокрема — на імпортні металообробні системи.
“Росія не здатна виробляти такі верстати, таке обладнання необхідної якості та точності. І зрозуміло, що ключовий постачальник такого обладнання — це переважно країни Європейського Союзу, Сполучені Штати Америки, за деякими системами — також Китай. Щодо можливості отримання цих систем: як правило, вони належать до систем подвійного призначення, контроль за їхнім розповсюдженням має бути досить високим. І крім того, ці верстати потребують спеціального програмного забезпечення, витратних матеріалів, комплектувальних для їхнього ремонту та обслуговування їхньої роботи. І, звісно, якщо Росія продовжуватиме отримувати доступ до цих технологій та до цих комплектувальних, то говорити про ефективність санкцій, на жаль, буде неможливо”, — прокоментував гість ефіру.
За його словами, частину необхідного Росії західного обладнання неможливо замінити жодним іншим, зокрема китайським. Вона отримує його зазвичай сірим імпортом через треті країни — Близького Сходу, колишнього Радянського Союзу.
“Це безпосередньо відповідальність самих цих компаній і також окремих національних органів з контролю передачі товарів подвійного та військового призначення. Коли вони бачать, що, умовно кажучи, якась держава в Азії починає купувати в 5-10 разів більше тих чи інших систем, витратних матеріалів, нових верстатів, при цьому економіка цієї країни не зростає, то це яскравий приклад і маркер того, що ця країна стала частиною системи сірого імпорту в Росію”, — пояснює Долінце.
Він додає, що участь у таких схемах — це великі гроші для “посередників”, тому потрібні жорсткий контроль за дотриманням санкцій та жорсткі заходи відповідальності для порушників.
“Поки не буде криміналізації за використання та підтримку схем сірого імпорту, в принципі говорити про те, що санкції працюватимуть, не доводиться. Ми бачимо, як у 2022-2023 роках багато компаній заробили надмаржу: 20-100% націнки на запчастини, комплектувальні, розуміючи, що навіть ті штрафи, які є за недотримання санкцій, не настільки великі, як той прибуток, який вони отримують від взаємодії з Росією”, — зазначив Богдан Долінце.
Читайте також: Скраплений газ, тіньовий флот, “Росатом”: на чому буде акцентований 16-й пакет санкцій ЄС проти РФ — прогноз Пендзина
Нагадаємо, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що проєкт наступного, 16-го пакету санкцій проти Росії, вже готують.