Сотні російських військових не можуть евакуюватися із Сирії через побоювання, що їх обстріляють на шляху до авіабази “Хмеймім”, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України. Водночас, за інформацією Інституту вивчення війни, Москва все ж отримала тимчасові гарантії безпеки для своїх військовослужбовців, а частину озброєнь уже вивозить транспортними літаками, інформує FREEДОМ.
Російські вантажні літаки Іл-76 приземлилися на авіабазі в сирійській Латакії. До них попрямувала бронетехніка з російськими прапорами. За інформацією Reuters, на авіабазі військові РФ готують вертольоти і зенітно-ракетні комплекси до подальшого транспортування.
“Росія веде переговори з неназваною новою сирійською “владою” про збереження російської військової присутності на авіабазі “Хмеймім” і в порту “Тартус”. Джерело повідомило, що РФ домоглася лише “тимчасових гарантій безпеки”, але обидві військові бази “функціонують у звичайному режимі”. Заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Богданов 12 грудня заявив, що РФ встановила контакти з угрупованням “Хайят Тахрір аш-Шам”, яке наразі контролює райони Хмеймім і Тартус”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни.
Однак до місця евакуації авіабази “Хмеймім” російським військовим ще потрібно дістатися. Місцеве населення та озброєна опозиція не дуже раді росіянам, які підтримували диктаторський режим Асада і завдавали авіаударів по мирних сирійських містах.
Російські військові всерйоз стурбовані безпекою: бояться, що їхні колони можуть розстріляти.
“Процесом виведення росіян із Сирії користуються деякі збройні угруповання: вішають російський прапор на свої колони, як прикриття для безперешкодного пересування, зокрема трасою М4. Полковник російської армії Дмитро Мотренко за дорученням вищих вождів мотався по переговорах із представниками військових контингентів інших держав у Сирії — випрошував гарантій недоторканності для солдатів держави-агресора, які очікують у районі аеродрому Т4”, — зазначили в ГУР МОУ.
Подальша доля російських військових баз у Сирії залишається невизначеною. Однак, за інформацією Bloomberg, Москва вже веде переговори про збереження присутності російських військ у військово-морському порту “Тартус” і на авіабазі “Хмеймім”.
Аналітики вважають, що в нових політичних реаліях Сирії такий сценарій цілком можливий.
“Судячи з того, що бази не захоплено і там зберігається військовий персонал і техніка, більша частина її, яка не на території Сирії, там частину техніки знищено, а безпосередньо на базах, то я думаю, що такі шанси у них є. Оскільки новому керівництву Сирії буде вигідно підтримувати відносини з усіма стейкхолдерами цього процесу”, — сказав заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
Тим часом перші вантажні літаки з евакуйованим із Сирії озброєнням були помічені в Лівії. Про це свідчать супутникові знімки. Судячи з усього, Москва обрала Лівію як перевалочний пункт для перекидання своїх військових і озброєння із Сирії.
Читайте також: Росії навряд чи вдасться зберегти військові бази в Сирії — аргументи представника Центру близькосхідних досліджень
Нагадаємо, після падіння режиму Башара Асада Росія прагне зберегти контроль над своїми військовими базами в Сирії, повідомили в Міністерстві оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.