РФ для більшості країн Чорноморського регіону не є партнером, а для Молдови несе справжню загрозу, — Герасимчук

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Росія для більшості країн Чорноморського регіону не є партнером, а для окремих, приміром, Молдови, вона справжня загроза. Таку думку сьогодні, 31 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук.

“Росія для більшості країн, як на мене, все-таки не є партнером. І тут можна провести певну градацію. Якщо подивитися на Республіку Молдова, то для Молдови Росія є зараз справді загрозою, навіть не викликом”, — сказав Герасимчук.

Він нагадав, що Молдова майже на 100% залежить від постачань російського газу, і тільки зараз здійснюються спроби отримати якісь альтернативні постачання з Туреччини, з Азербайджану через Румунію.

У зв’язку з цим РФ може використовувати там свій вплив, особливо коли Молдова вступає у фазу виборчої кампанії.

Герасимчук зазначив, що дестабілізують Молдову зсередини групи російських військ у Придністров’ї.

“Там є дві групи військ. Одна — так звана оперативна група російських військ, яка не має жодного статусу з погляду міжнародного права, яка мала бути виведена ще 2005 року, але Росія не стала її виводити. Друга група — це так звані миротворці, у них є статус згідно з угодою про припинення вогню 1992 року. Але, з усім тим, обидві ці групи — це фактор, що дестабілізує республіку Молдова, і великий якір для її зовнішньої політики. Тому що завжди існує загроза, що ці підрозділи разом із так званою придністровською армією можуть створити проблеми для безпеки Республіки Молдова”, — сказав експерт.

Ще одним дестабілізаційним фактором він назвав Гагаузький регіон, де є сепаратистські настрої. Цей регіон періодично намагається отримати преференції у Кишинева й погрожує виходом зі складу Республіки Молдова.

Герасимчук нагадав, що російсько-українська війна торкнулася й Молдови: на її території падали ракети, а атаки на українську енергетичну структуру призводили до відключення електропостачання в Молдові. Це призвело до того, що в країні посилився вплив на російських акторів: були заборонені деякі російські телеканали, була посилена діяльність Служби інформації та безпеки Республіки Молдова.

Герасимчук переконаний, що перемога України в розв’язаній Кремлем війні та вступ її до НАТО вкрай позитивно позначиться на Молдові.

“Тому що в разі перемоги України, вступу України до Альянсу, Молдова, по суті, була б оточена двома членами НАТО, Румунією та Україною, а інших сусідів із сухопутними кордонами в Республіці Молдова, власне, і немає. Безумовно, це дало б змогу порушити питання про нову хвилю придністровського врегулювання… Ба більше, від самого моменту вторгнення Молдова дуже уважно стежила за розвитком ситуації в Одеському регіоні, бо там розуміли, що обіцянки росіян пробити коридор від Донбасу через Крим і до Придністров’я, відібрати в України доступ до моря призведуть до катастрофи, бо таким коридором може здійснюватися ротація російських військ у Придністров’я, посилиться російське угрупування в Придністров’ї, а це територія Республіки Молдова. Тобто пряма загроза для національної безпеки Молдови”, — сказав експерт.

Читайте також: Російський “спрут” у Чорноморському регіоні: вразливості Молдови, Румунії, Болгарії, Туреччини оцінили експерти

Прямий ефір