Результати виборів показали розкол у німецькому суспільстві: чого Україні очікувати від нового уряду Німеччини 

Вибори в Німеччині. Фото: ap.org

У Німеччині 23 лютого відбулися дострокові вибори до Бундестагу. Перемогу здобув блок ХДС/ХСС (“Християнсько-демократичний союз” і “Християнсько-соціальний союз”) на чолі з Фрідріхом Мерцем. Політик уже заявив, що до настання Великодня (20 квітня) сформує новий уряд. Але поки що не можна однозначно вважати, що Фрідріх Мерц стане новим канцлером Німеччини. 

Росія всіляко намагалася вплинути на вибори до Бундестагу. Кремль поширював фейки про німецьких політиків, стверджує західна преса. 

Як відбувалися вибори до Бундестагу

Канцлер Німеччини Олаф Шольц уже визнав свою поразку і привітав із перемогою на виборах лідера “Християнсько-демократичної партії” Фрідріха Мерца. Німеччина обирала новий парламент і нового канцлера країни. Ці вибори — дострокові. 

Результати виборів до Бундестагу: 

  • “Християнсько-демократичний союз / Християнсько-соціальний союз” (ХДС/ХСС) — 28,5%;
  • “Альтернатива для Німеччини” (“АдН”) — 20,8%;
  • “Соціал-демократична партія Німеччини” (СДПН) — 15%;
  • “Зелені” — 14%;
  • “Ліва партія” — 8,4%. 

Голосування мало відбутися у вересні, але через крах керівної коаліції Олафа Шольца його змістили на лютий. Для країни це — велика рідкість: за всю історію об’єднаної Німеччини позачергові вибори проводилися лише один раз — 20 років тому. Тоді президент розпустив парламент на прохання Герхарда Шредера.

У 2025 році виборча кампанія була у бліцрежимі. Виборча комісія навіть не встигла розіслати запрошення всім охочим проголосувати поштою.

Ще однією особливістю цієї кампанії було активне зовнішнє втручання. Через соціальні мережі та фейки вплинути на думку німців намагалися росіяни, публічно — американці. Ілон Маск неодноразово закликав німців підтримати правих популістів.

У розслідуванні видання Deutsche Welle йдеться про те, що, використовуючи копії відомих сайтів і генеруючи фейковий контент, Москва прагнула очорнити репутацію політиків із “Християнсько-демократичного союзу” (“ХДС”) і партії “Союз 90/Зелені” (“Зелені”). А також зміцнити популярність лояльних до Кремля політичних сил.

“Цікаво, що дуже часто спостерігається позитивне висвітлення щодо партії “Альтернатива для Німеччини” (“АдН”), яка частково визнана правоекстремістською, та її лідерки Аліс Вайдель. “АдН” має підтримку з боку Росії, оскільки ця партія висловлюється про Москву більш приязно, ніж інші. У своїй передвиборчій програмі “АдГ” вимагає скасування економічних санкцій проти Росії. Крім того, “АдГ” не засуджує агресивну війну РФ проти України”, — пише видання DW.

Підтримка України посідає не останнє місце в дискусії німецьких партій. Більшість центристських сил наполягає на продовженні допомоги Києву. Кандидат на пост канцлера ФРН від партії “Християнсько-демократичний союз” Фрідріх Мерц закликає посилити військову підтримку України. Зокрема, почати постачання ракет Taurus. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Німеччина була і залишається партнером Києва, запевнив ексканцлер ФРН Олаф Шольц.

“Якщо скласти все, що ми зробили, включно з підтримкою біженців, то ми зробили 70% того, що зробили США. І ми також є найбільшим прихильником, коли йдеться про зброю. І само собою зрозуміло, що Європа зробила і буде робити великий внесок у цю справу. Навіть сьогодні більше половини всієї підтримки України надходить з Європи”, — заявив він.

Голова Європарламенту Роберта Метсола впевнена, що Європа не буде сильною без сильної Німеччини. Це стосується й оборонного сектору. У ФРН розташований один з найбільших військових концернів — Rheinmetall. Тепер, коли в Європі стали більше інвестувати в оборону, у підприємства з’явилася можливість значно розширити виробництво.

“Rheinmetall отримав значні кошти зі спеціального фонду Бундесверу в 100 млрд євро, а також безпосередньо з державного бюджету Німеччини. Ми зараз перебуваємо в хорошій ситуації. Я вважаю, що поточні інвестиції дають змогу довгострокове планування. Якщо надходитимуть нові замовлення, то ми будемо готові подвоїти потужності протягом 12-15 місяців. Для цього потрібно буде будувати нові заводи”, — в інтерв’ю DW підкреслив глава концерну Rheinmetall Армін Паппергер.

Поки що не можна однозначно вважати, що Фрідріх Мерц стане канцлером, він лише отримує мандат на формування уряду, а далі почнуться коаліційні торги. Річ у тім, що партії в Німеччині дуже педантично прописують коаліційну угоду, тому коаліційний процес може тягнутися навіть пів року.

Вибір у Мерца буде невеликий, він уже сказав, що співпрацювати з правими він не буде в жодному разі, тобто йому доведеться домовлятися з однопартійцями Олафа Шольца і з “зеленими”. А поки триватимуть коаліційні переговори, обов’язки канцлера Німеччини, як і раніше, виконуватиме Олаф Шольц. Конституція не обмежує його повноваження, але німецька політична традиція така, що канцлер, який іде, не ухвалює жодних важливих рішень, щоб не зв’язувати руки наступному канцлеру.

Вибори в Німеччині в оцінці експертів

Чого варто очікувати від нового уряду в Німеччині? Як результати виборів до Бундестагу вплинуть на німецьку підтримку в Україні? Чим небезпечна партія “Альтернатива для Німеччини”? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд і директор Діалогового офісу з питань громадянського співробітництва зі Східною та Південно-Східною Європою Штефан Мелле

АНДРЕАС УМЛАНД: Новий уряд Німеччини може посилити підтримку України

— Найімовірніше, наступним канцлером Німеччини стане Фрідріх Мерц, який очолює консервативний блок у складі “Християнсько-демократичного союзу” і “Християнсько-соціального союзу” (ХДС/ХСС). Якщо парламент буде багатопартійним, то Фрідріху Мерцу не так просто буде створити коаліцію. Трипартійні коаліції будуються довго. Це, до речі, може призвести до того, що в новій урядовій коаліції будуть знову «зелені». 

Я думаю, було б добре для України, якщо буде двопартійна коаліція – християнські демократи та соціал-демократи, якщо їм вистачить голосів у парламенті. А якщо буде трипартійна коаліція, то можливо або ліберали, або “зелені” будуть її частиною. Для України це добре, бо і “зелені”, і ліберали — проукраїнські партії. Але це, напевно, означатиме, що коаліційні перемовини будуть довшими, і в найгіршому випадку це може все затягнутися до травня. Я ж сподіваюся, що це може відбутися вже в березні. 

Щодо християнських демократів, найімовірніше, вони стануть частиною нової коаліції та матимуть посаду віцеканцлер, але поки що невідомо, чи далі займатиметься політикою Олаф Шольц. І тоді голова соціал-демократів Ларс Клінгбайль або міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус можуть претендувати на посаду віцеканцлер. Хоча в Німеччині віцеканцлер не відіграє такої великої ролі й це, скоріше, формальна позиція. 

Ймовірно, саме християнські демократи стануть домінантною партією в новій коаліції, а її лідер Фрідріх Мерц обійме посаду канцлера Німеччини.

Я думаю, ця партія та особисто Мерц підтримуватимуть Україну. Будуть деякі зміни, порівняно з сьогоднішнім урядом. Хоча я не думаю, що буде якась принципово нова політика, все-таки всі центристські партії в Німеччині, окрім лівих радикалів і правих радикалів, в усьому, що стосується зовнішньої політики, досить близькі одна до одної. Співпраця триватиме і, я думаю, можливо, ми нарешті знайдемо якесь рішення щодо ракет “Таурус”. Хоча, я думаю, будуть обмеження на їхнє використання. 

Що стосується праворадикальної партії “Альтернатива для Німеччини”, яка посідає друге місце за даними екзитполів, то навіть праві радикали з інших країн відмовляються з нею співпрацювати. У Німеччині також із цією партією ніхто не буде створювати коаліцію. Однозначно Росія надає підтримку “АдН”. У російських медіа ця партія — одна з найпопулярніших. Загалом, для РФ вона є кращою.

Партія “Альтернатива для Німеччини” має зв’язки з Росією, включно з контактами з такими фігурами, як Олександр Дугін. І, звісно, це становить певну небезпеку.

На відміну, наприклад, від Австрії, “Альтернатива для Німеччини” — вкрай ізольована і стигматизована партія. Якщо порівнювати з “Вільною партією Австрії”, то в новому парламенті вона, як і зараз, залишиться в опозиції. “Альтернатива для Німеччини” кілька тижнів перед виборами тримала стабільні 20% підтримки. Виходить, російські ролики та пропаганда, мабуть, не зіграли вирішальної ролі, хоча сам факт їх існування — це, безумовно, скандал. Сподіваюся, що це буде ретельно розслідувано.

ШТЕФАН МЕЛЛЕ: “Альтернатива для Німеччини” — небезпечна партія

— Треба подивитися на тонкощі результатів виборів у Німеччині, тому що вони відображають поточний стан суспільства і його внутрішній розлом. Принаймні, дуже помітний сильний поділ. Якщо подивитися на регіональний розподіл голосів і переможців в окремих округах, стає ясно, що по всій Східній Німеччині перемогла “Альтернатива для Німеччини” — праворадикальна партія, орієнтована на підтримку Путіна. У середньому в них там 35-37%, а в Саксонії — навіть 45%. 

У західних федеральних землях ситуація інша: там “АдН” набирає близько 18-20%. У великих містах їхня підтримка нижча, але все одно помітне серйозне зростання. Загалом по Німеччині їхній результат подвоївся. 25% молоді проголосували за ліві партії, що принесло їм значний результат. Це цікаво ще й тому, що їхня позиція щодо підтримки України неоднозначна. Вони визнають, що Україна є жертвою нападу, і наполягають на цьому, але при цьому виступають за переговори.

Олафа Шольца вже практично забули. Соціал-демократична партія отримала всього 15%, що є історично низьким результатом. Це означає, що Шольц залишиться простим депутатом і навіть не візьме участі в переговорах щодо формування нової коаліції.

Ймовірний новий канцлер Фрідріх Мерц дуже чітко заявив: зараз нам необхідно організувати опір диктатурі Путіна і, зокрема, політиці Трампа. Це означає, що ми повинні не тільки стати незалежними, а й об’єднатися, зміцнити свої позиції.

Потрібно завжди прагнути єдності ЄС — це 27 країн. Важливо обговорювати питання НАТО, адже зараз ключовим гравцем там залишаються Сполучені Штати. Однак є й інші учасники, які готуються до активної участі в цьому процесі. Загалом структура залишається складною.

Ілон Маск і Дональд Трамп, схоже, не дуже розуміють демократію, її компромісний характер і необхідність враховувати права меншин. Усі ці складні процеси для них не мають жодного значення.

Якщо говорити про “Альтернативу для Німеччини”, то вона небезпечна. Суд уже частково визнав її праворадикальною партією. “АдН” ставить під сумнів доцільність членства Німеччини в Євросоюзі, натякаючи на можливий вихід або серйозне скорочення її участі в європейських структурах.

Існує ідея мінімізувати участь Німеччини в ЄС, залишивши лише економічне співробітництво. Крім того, вони планують вислати з країни мільйон людей, які коли-небудь приїхали до Німеччини, навіть якщо перебувають там легально. Вони не розглядають їх як німців або повноправних жителів країни. Якщо ця партія прийде до влади, це може призвести до дійсно страшних чисток.

Читайте також: Як Європа має реагувати на заяви та дії Трампа — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Прямий ефір