Результати саміту НАТО і “Рамштайн” показали, що країни-союзники готові піти на безпрецедентні кроки в допомозі Україні, — Криштафович

Євген Криштафович. Скріншот: uatv.ua

Результати саміту НАТО у Вільнюсі (Литва) та чергове засідання, що відбулося, у форматі “Рамштайн” засвідчили, що країни Альянсу і “Великої сімки” (G7) готові піти на безпрецедентні кроки в допомозі Україні. Захід повністю усвідомив, що готовність українського суспільства і армії захищати свою свободу і свою землю не підлягає сумніву. Про це сьогодні, 19 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру європейських ініціатив Євген Криштафович.

Водночас, за його словами, є недобросовісні сторони, які намагаються заробити на війні РФ проти України. Це — будні війни.

“Як би цинічно це не виглядало, але на цьому конфлікті дуже багато недобросовісних сторін теж намагаються заробити. Йшлося і про те, що Польща з Німеччиною посварилися в якийсь момент на тему того, хто і де буде танки ремонтувати і за який прайс і які частини. Тобто, коли раптом з’ясувалося, що десь у Польщі їх ремонтуватиме набагато дорожче, ніж везти назад до Німеччини, це дещо підірвало готовність німців до таких угод. Я зараз не хотів би нікого огульно звинувачувати і робити далекосяжні висновки про те, що це загальна якась польська лінія, що знайшовся якийсь польський постачальник, який зробив очевидно невигідну пропозицію, — це ще не підриває начебто загальну польську готовність до підтримки України та постачання озброєння. Але, тим не менш, на жаль, таких речей відбувається досить багато. Це теж будні війни. Нічого з цим не поробиш”, — сказав Криштафович.

Він уточнив, що вся ця логістика дуже складна, тому що озброєння теж дуже досить складне, має багато комплектувальних, багато різноманітних технічних нюансів у їхньому обслуговуванні.

“Тому потребує дуже складних рішень, але змушені це все розв’язувати. Хоча результати “Рамштайну” і результати саміту НАТО теж показали, що країни-члени НАТО, країни-члени “Великої сімки” готові піти на безпрецедентні кроки, ніколи такого не було, ніколи такої допомоги ніхто не надавав, як зараз у Вільнюсі та після Вільнюса. Західні партнери підтвердили свою готовність. Тому, загалом, ми можемо стримано-оптимістично дивитися на ці процеси”, — зазначив експерт.

Криштафович нагадав, що такої війни, яка ведеться зараз Росією проти України, у такому вигляді ніколи не було. Вона взагалі після Другої світової війни — наймасштабніша в Європі. За масштабами і за тривалістю нічого не можна порівняти.

“Тому дуже складно з чимось порівнювати, складно робити якісь прогнози. Одне зрозуміло, чому західні партнери зараз настільки активно стали говорити про те, що вони готові постачати озброєння. Воля до боротьби української армії та українського народу незаперечна. Якщо рік тому з цього приводу в західних партнерів було багато сумнівів, це розглядалося як “суперечка слов’ян між собою”, то зараз усім стало зрозуміло, що коріння цього конфлікту дещо інше і щодо українського суспільства, і щодо української армії, і готовність захищати свою землю, свою свободу, своїх співвітчизників не підлягає жодному сумніву. Ні в кого більше не залишилося аргументів проти. Навіть в Угорщини, напевно, як би їм не хотілося, можливо, заявити протилежне. Тому політична готовність західних партнерів досить велика. Але оскільки знову ж таки, ніколи такого не було, то технічних питань, які доведеться розв’язувати вперше, їх, на жаль, багато і далі буде багато. Тому до цього треба бути всім готовим і просто запастися терпінням”, — висловився він.

Напередодні чергового засідання у форматі “Рамштайн” міністр оборони України Олексій Резніков зі своїм американським колегою Ллойдом Остіном говорили про оперативну сумісність Україна – НАТО. Експерт пояснив, що цей термін означає і обмін розвідувальними даними, і постійне координування інформації та оперативних планів, і багато іншого.

“Зараз, я думаю, рівень довіри до України як партнера НАТО, значно підвищився. А українська сторона до цієї співпраці готова набагато більше. У країнах НАТО, до речі, просто на очах зростає підтримка в громадській думці до вступу України в НАТО. А тут узагалі, по-моєму, немає ні в кого сумнівів у тому, що Україна стане членом НАТО після закінчення війни практично одразу. Президент Чехії сказав, що наступного дня або він сказав, що за кілька годин, по-моєму. У цьому сенсі я з ним згоден. Найімовірніше, так і буде. І ця сумісність — це теж так само важливо, як і постачання озброєнь. Тому що обмін оперативною інформацією — це найважливіший військовий ресурс”, — резюмував Євген Криштафович.

Читайте також: Винищувачі F-16: коли Україна отримає літаки, озвучив Резніков

Нагадаємо, 14-та зустріч у форматі “Рамштайн” відбулася вчора, 18 липня, по відеозв’язку. На порядку денному серед іншого стояло питання захисту неба над мирними українськими містами та оборона повітряного простору на фронті. 800 млн дол., які раніше виділили в США на військову допомогу Україні, витратять на закупівлю артилерійських, високоточних авіаційних боєприпасів, снарядів для HIMARS і озброєння протиповітряної оборони, наприклад, ракети Patriot. Експерти припускають, що до нового пакета допомоги можуть бути внесені дрони Phoenix Ghost. А Reuters пише про те, що Україна отримає протибезпілотні системи австралійського виробництва, а також радари, датчики та системи аналізу. Крім того, США планують закупити для України засоби ПВО під назвою VAMPIRE.

Прямий ефір