У Північноатлантичному альянсі закликали забезпечити розслідування проблем на парламентських виборах у Грузії, на які вказали міжнародні спостерігачі. Заяву опублікувала речниця НАТО. Також на проведення виборів у Грузії відреагували у Євросоюзі, повідомляє FREEДОМ.
“Міжнародна місія зі спостереження за виборами наголосила на нерівних умовах, у яких проходили вибори в Грузії, що підриває довіру громадськості до їхніх результатів. Повідомлення про порушення, пов’язані з виборами, мають бути повністю розслідувані, — написала речниця НАТО Фара Дахлалла в соцмережі Х.
Представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ та безпекової політики Набіла Массралі заявила, що в оцінці парламентських виборів у Грузії ЄС керуватиметься підсумковими звітами міжнародних спостерігачів. Раніше Євросоюз схарактеризував вибори як такі, що проходили в напруженій обстановці з частими порушеннями таємниці голосування та низкою процесуальних невідповідностей.
“Ми ясно дали зрозуміти, що ЄС очікує від Центральної виборчої комісії Грузії та інших відповідних органів виконання своїх обов’язків щодо швидкого, прозорого та незалежного розслідування та роз’яснення порушень на виборах. Вони мають бути прояснені та усунені”, — зазначила Набіла Массралі.
Також вона прокоментувала візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Грузії, запланований на 28-29 жовтня. Массралі наголосила, що угорський прем’єр не представляє ЄС.
“Візит прем’єр-міністра Орбана до Тбілісі відбувається виключно в межах двосторонніх відносин між Угорщиною та Грузією. Прем’єр-міністр Орбан не отримував мандата від Ради ЄС (де Угорщина головує зараз, — ред.) на відвідування Тбілісі, а позиція ЄС була зрозумілою, вираженою у заяві верховного представника (верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля, — ред.) та Європейської комісії вчора, а також у жовтневих висновках ЄС”, — заявила вона.
Занепокоєння результатами виборів у Грузії висловили у низці європейських столиць. Зокрема міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що попередні висновки місії ОБСЄ підтверджують занепокоєння щодо розвитку подій у Грузії.
Невпевненість у чесності виборів та тиску на виборців висловила очільниця Міністерства закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен. Занепокоєння щодо свободи та чесності виборів висловив президент Естонії Алар Каріс. Латвійська міністерка закордонних справ Байба Браже також наголошує на численних порушеннях, які зафіксували міжнародні спостерігачі. Крім того, вона висловила захоплення грузинами, які прийшли голосувати, а отже, прагнуть європейського майбутнього.
Читайте також: Міжнародні та місцеві спостерігачі заявили про фальсифікацію виборів у Грузії — деталі від Шашкіна
Нагадаємо, у Грузії завершили підрахунок голосів на парламентських виборах. За даними ЦВК держави, правляча партія “Грузинська мрія” набрала 53,9% голосів. Чотири опозиційні партії у сумі отримали 37,7% голосів. Опозиція та низка політологів називають “Грузинську мрію” проросійською, а її засновника, мільярдера Бідзіну Іванішвілі, підозрюють у масштабній корупції та тісних ділових зв’язках з Росією. Також грузинська опозиція не визнала результатів виборів.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовилася визнавати підсумки парламентських виборів. Вона назвала їх російською спецоперацією та гібридною війною.