Результат конфронтації на Близькому Сході може не задовольнити ані Ізраїль, ані ХАМАС — думка

Війна Ізраїлю проти ХАМАСу. Фото: gettyimages.com

Зараз ситуація на Близькому Сході “перебуває як на пороховій бочці”. Вона може вибухнути в різних напрямках або обмежитися протистоянням ХАМАСу та Ізраїлю в Газі. Таку думку в програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДОМ висловив Омар Ашур, професор з безпеки та військових досліджень у Дохійському інституті післядипломної освіти (Катар).

“Я переживаю, що результат конфронтації ХАМАСу та Ізраїлю в секторі Гази не буде задовільним ні для ізраїльтян, ні для ХАМАСу. Тому що в підсумку після великого кровопролиття і руйнувань може вийти той самий статус-кво, що був до 7 жовтня, — тобто присутність ХАМАСу в секторі Гази, але з великою кількістю смертей і руйнувань, а ізраїльтяни втратять багато солдатів і потім відступлять, як це було в п’яти попередніх війнах”, — пояснив Ашур.

І тоді проблема залишиться невирішеною, і “просто питання часу, коли щось вибухне знову”, додав експерт.

Цього разу з ізраїльського боку лунають рішучі заяви про те, що їхньою метою є стратегічне знищення ХАМАСу. Але Ашур не впевнений, що це станеться.

“Який довгостроковий план? Яка кінцева мета? Поки що це неясно. Йдеться про знищення ХАМАСу. Добре, а якщо вони не зможуть знищити ХАМАС? Тоді що? Що якщо після цього прийде “Ісламський джихад”?”, — зазначив він.

Ашур наголосив, що якщо держава вступає у війну, то має бути чітко сформульована кінцева мета.

“І вона має бути ясною. Адже всі війни умовні. Жодна стратегія не виживає після першого контакту з противником, як ми завжди говоримо. Але у вас має бути кінцева мета. Яка моя мета, як я вийду з тієї чи іншої ситуації? Тому що війна не може тривати вічно. У вас немає нескінченних ресурсів. У жодної держави, ні в Ізраїлю, ні в Америки, ні в кого”, — сказав він.

Він порівняв ситуацію на Близькому Сході з війною РФ проти України, у якій в України є чітка і ясна кінцева мета.

“Щодо України — все дуже чітко. Це боротьба добра проти зла. Ми бачимо визвольну війну. Ваша кінцева мета дуже зрозуміла — звільнити ваші землі та продовжувати встановлювати і будувати там свою демократію. Кінцева мета ізраїльсько-палестинського конфлікту для мене взагалі не дуже зрозуміла”, — резюмував Ашур.

Повна версія інтерв’ю: Кінцева мета палестино-ізраїльського конфлікту не дуже зрозуміла: ситуацію на Близькому Сході розбираємо з професором з безпеки Омаром Ашуром

Прямий ефір