5 липня у Грозному (Республіка Чечня, РФ) буде винесено вирок матері чеченських правозахисників Заремі Мусаєвій. Півтора року тому жінка була по суті викрадена в Нижньому Новгороді кадировськими силовиками й вивезена до Чечні нібито як свідок. Незабаром проти неї було порушено кримінальну справу за статтею про застосування насильства щодо представника влади, ніби Мусаєва напала на поліціянта. Звинувачення вимагає для чеченки, яка хвора на цукровий діабет і є інсулінозалежною, 5,5 року колонії. Її кейс є важливим для російського режиму, оскільки є засобом залякування незгодних. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив син Мусаєвої, чеченський правозахисник Абубакар Янгулбаєв.
“Те, що сталося з нашою сім’єю і, зокрема, те, що сталося з моєю матір’ю, це уособлення всього режиму — не лише у кадировській Чечні, а й у всій Росії. Такі ж приклади є й в Інгушетії, й у Бурятії, й в інших як національних республіках, так й у регіонах. Ця історія характеризує систему загалом: моя мати постраждала навіть не за свої слова та дії, а за мою чи моїх братів опонентську діяльність”, — коментує син заарештованої Зареми Мусаєвої.
Він зазначає, що це не лише протизаконно, а й не відповідає національним цінностям, поборником яких нібито є голова Чечні Рамзан Кадиров. У чеченській традиції за дії жінки відповідає чоловіча частина сім’ї. У цьому випадку матір правозахисників, які перебувають за кордоном, взято в Чечні в заручники. Янгулбаєв наголосив, що ця справа і резонанс навколо неї дуже важливі для режиму в РФ.
“Зараз така ситуація, що такі кейси, такі приклади Росії потрібні, особливо цьому режиму, щоб, коли відбувається новий конфлікт із будь-яким дисидентом чи інакодумцем, сказати: “Знаєте Зарему Мусаєву, знаєте сім’ю Янгулбаєвих, з вами буде те саме”. І неважливо, скоїли злочин чи ні. Якщо конкретно ти будеш проти щось говорити чи виступати, постраждаєш не лише ти, а й твоя невинна мати, тобто найсвятіше”, — каже правозахисник.
За словами Абубакара Янгулбаєва, Чечню перетворено на якусь “лабораторію”, де відпрацьовуються методи впливу на незгодних, які потім екстраполюються на всю Росію, зокрема закріплюються законодавчо.
Нагадаємо, заарештована у Чечні Зарема Мусаєва, мати чеченських активістів Янгулбаєвих, виступила з останнім словом у суді. Жінку звинувачують за статтею про застосування насильства до співробітника поліції, а також за статтею про шахрайство. Прокурор під час дебатів запросив для обвинуваченої 5,5 року колонії загального режиму. Сама Мусаєва свою провину повністю заперечує.