Режим Лукашенка перетворив Білорусь на співучасника війни РФ проти України — огляд заяв (ВІДЕО)

Олександр Лукашенко. Фото: ap.org

Білоруський режим — співучасник війни Росії проти України. Про це напередодні четвертої річниці сфальсифікованих псевдовиборів у Білорусі заявив верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, інформує FREEДОМ.

Влада Білорусі продовжує масштабну кампанію насильства і залякування власного народу, наголосив Боррель. А режим Лукашенка надає Москві політичну, військову та матеріально-технічну підтримку. Крім того, Мінськ сприяв незаконній депортації українських дітей з тимчасово окупованих Росією територій України, а білоруські спецслужби організовували провокації на кордонах ЄС. 

За 30 років при владі Лукашенко відправив до в’язниць тисячі громадян Білорусі. Своїх політичних конкурентів диктатор просто усував. А всі спроби протестів придушував. 

У 2020-му, після псевдовиборів, які мали вкотре підтвердити незмінність Лукашенка, десятки тисяч громадян країни вийшли на мирні протести проти фальсифікацій режиму.    

“Режим Лукашенка відповів масштабною кампанією насильства і залякування проти власного народу. Наразі під вартою перебувають близько 1 400 політичних в’язнів… Лукашенко розпочав тотальні репресії проти білоруського громадянського суспільства, правозахисників, вільних ЗМІ та журналістів, політичних опонентів, незалежних профспілкових діячів, представників національних меншин і, зрештою, проти всіх простих громадян, що виражають свої погляди, як усередині країни, так і за її межами”, — наголошується в заяві Борреля на сайті Євросоюзу. 

Щонайменше шість політв’язнів загинули у в’язницях, з багатьма немає зв’язку. Деяким потрібна термінова медична допомога. За даними правозахисної організації “Вясна”, відомо про 254 політв’язнів, стан здоров’я яких особливо важкий. Серед них — 16 людей з інвалідністю. 

“Тепер час зосередити всі зусилля на політв’язнях у Білорусі. Багатьох із них утримують у нелюдських умовах, без доступу до необхідної медичної допомоги та без зв’язків із зовнішнім світом”, — написала лідерка об’єднаної білоруської опозиції Світлана Тихановська в соцмережі X.

Режим Лукашенка перетворив Білорусь на співучасника незаконної агресивної війни Російської Федерації проти України. З території цієї держави до України заходила російська армія. З Білорусі вона обстрілювала мирні українські міста. 

Крім політичної, військової та матеріально-технічної підтримки Москви, режим Лукашенка “сприяв незаконній депортації українських дітей із тимчасово окупованих Росією територій України”, йдеться в заяві глави зовнішньополітичного відомства ЄС. 

У жовтні 2022-го Лукашенко підтвердив участь Білорусі у війні, але із застереженням, що білоруська армія, мовляв, “нікого не вбиває” і не надсилає в Україну своїх військових.

“Якщо ми говоримо про білоруську армію, це до 50 тис. осіб. І ми маємо оперативну інформацію, що і військовослужбовці, і офіцерський склад білоруської армії принципово не хочуть воювати проти України”, — сказав колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. 

Якщо Росія примушуватиме білоруських військових до участі у війні проти України, може виникнути конфлікт всередині самої Білорусі, вважають експерти. 

“Цього і боїться Путін. Він уже давно зайшов би, примусивши білорусів воювати проти України, але розуміє, що там немає підтримки, тому це нереально”, — вважає Маломуж. 

Євросоюз запровадив уже кілька пакетів санкцій щодо Білорусі. Наприкінці червня Брюссель оголосив про черговий — за допомогу Москві в обході обмежень. 

Санкції є відповіддю на участь режиму Лукашенка у протизаконній військовій агресії Росії проти України, вказано в заяві на сайті Ради ЄС. У списку санкцій ЄС значиться вже 261 фізична і 37 юридичних осіб. 

Читайте також: Міжнародна спільнота має розширити список санкцій проти Білорусі, — Бульба

Нагадаємо, Канада розширила санкції щодо фізичних та юридичних осіб Білорусі. 

Прямий ефір