Представники понад 40 країн на Саміті глав держав і урядів Ради Європи у Рейк’явіку підписали декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України. Про це сьогодні, 17 травня, повідомив глава українського уряду Денис Шмигаль, інформує FREEДОМ.
Документ підписали 43 країни та Євросоюз, а ще три держави, Андорра, Болгарія, Швейцарія, висловили готовність це зробити й проходять внутрішні процедури. Водночас не підписали декларацію шість країн: Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина.
Прем’єр наголосив, що проукраїнська коаліція міцна та єдина у боротьбі за справедливість та притягнення агресора до відповідальності. За його словами, реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, завданих Росією. Тепер необхідно забезпечити роботу реєстру, аби постраждалі внаслідок російської агресії могли подавати свої заяви.
“Наша мета — створення комплексного механізму компенсації, який забезпечить виплату Росією повного відшкодування Україні відповідно до міжнародного права. Зокрема за рахунок російських активів у світі. Рухаємося до мети разом із партнерами”, — наголосив Денис Шмигаль.
За словами заступниці міністра юстиції України Ірини Мудрої, це перший найвагоміший результат спільних дій країн Європи та світу в справі притягнення Росії до відповідальності та невідворотних компенсацій.
Вона пояснила: реєстр створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних межах Ради Європи.
“Реєстр є юридичною особою відповідно до національного законодавства Королівства Нідерландів і України та перебуває фізично в Нідерландах. Отримує та обробляє інформацію про вимоги по відшкодуванню збитків та докази”, — додала Мудра.
Крім того, створений реєстр, за її словами, є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд.
“Будь-яка держава-член або спостерігач Ради Європи та Європейського Союзу, а також будь-яка інша країна, яка проголосувала за резолюцію ГА ООН (14 листопада 2022 р.) може приєднатися до Реєстру”, — зазначила заступниця міністра.
Читайте також: Створення реєстру збитків від агресії РФ: про можливий механізм компенсацій за російські злочини в Україні розповів Петренко
Нагадаємо, у столиці Ісландії Рейк’явіку триває дводенний саміт лідерів країн-учасниць Ради Європи. Рада Європи, що складається з 46 демократичних держав, — найбільша на континенті політична організація.