Республіканці США — головна рушійна сила рішення про передачу Україні заморожених активів РФ, рішення Європи послідує негайно, — Савченко

Олександр Савченко. Фото: wikipedia.org

Республіканці США проти потужного використання грошей платників податків на інші потреби, крім внутрішньодержавних. Тому вони виступають лобістами рішення про передачу Україні заморожених російських активів. Про це сьогодні, 4 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко, коментуючи тривалість процесу передання.

“Функція юристів, адвокатів юридично оцифрувати політичне рішення. Тобто немає політичного рішення — немає і юридичного рішення. А під будь-яке політичне рішення можна знайти юридичне обґрунтування. Так було завжди в усіх країнах”, — сказав він.

Тому очевидно, стосовно процесу в Євросоюзі, що теоретично можуть бути проблеми з прем’єр-міністром Віктором Орбаном.

“Але мені видається, РФ не тримає свої активи в банках Угорщини. Тому тут рішення має бути Європейського Центрального банку, а він юридично незалежний від політиків, і правових систем національних держав. Гроші тримають в основному в Бельгії, Швейцарії. Від цих країн більше залежить це рішення. Але, якщо американці натиснуть, навіть швейцарці не зможуть чинити опір, я це знаю. Американці можуть завалити будь-яку банківську систему, і всі бояться. Американських санкцій усі бояться, крім тих, які на собі їх не відчували. Це Казахстан, Вірменія, Грузія, яких американці ще не чіпали. Чіпали німців — 2-3 млрд німецьких банків було заарештовано і переведено в казну Сполучених Штатів. Французів карали, усіх швейцарців карали. Вони знають, що можуть зробити американці”, — каже Савченко.

На думку економіста, найголовніше — це рішення США.

“І тут у мене промінь оптимізму. Тому що лобістом цього рішення виступають республіканці. Республіканці проти потужного використання грошей американських платників податків на зовнішні цілі. Вони шукають заміну і кажуть Байдену: “Фінансуймо озброєння України через зниження витрат на утримання податкових служб у США. Фінансуймо шляхом арешту цих грошей, які заморожені, Центрального банку, Фонду національного добробуту”. Вони — головна рушійна сила цього рішення. Тому що демократи хотіли це зробити, підстави знайшли, але далі не розвивали. А тут республіканці включилися. Я працював у міжнародних фінансових організаціях, я прекрасно знаю, що таке Сполучені Штати. І на підмогу Штатам завжди виходить Канада. Тому це потужний каток, який може розкачати всіх, зокрема й партнерів у Європі”, — розповів він.

Тому, зазначив Савченко, потрібно чекати на рішення від США, і висловив упевненість, що після цього рішення Європи послідує негайно.

Професор нагадав, що у країн, де заморожено російські активи, була точка зору, що розморожування цих активів на користь України станеться одразу після війни.

“Але, якщо війна вестиметься таким самим методом, а Путін воює проти Збройних сил України і, як правило, програє. Але він воює і проти цивільного населення, цивільних об’єктів. Б’є по людях, інфраструктурі, будинках, лікарнях, школах. І тут він виграє з величезним рахунком. Нам треба моментально відновлювати зруйновану інфраструктуру, будинки, електростанції, ТЕЦ. Якщо ми це не робитимемо, а війна так само вестиметься, за три роки понад 30% усього, що було побудовано в Україні, буде зруйновано. Якщо ми негайно відновлюватимемо після руйнування, то за три роки тільки 10% всього буде зруйновано і держава зможе функціонувати. Тому, я думаю, Захід це вже зрозумів”, — сказав Савченко.

Він додав, що і Путін своїми варварськими масованими обстрілами України 29 грудня і 2 січня прискорив це розуміння.

“Це приблизно та сама Буча для прозріння західних політиків. Сподіваюся, що гроші підуть швидше. Мій прогноз такий, що США ухвалять це рішення і вже гроші з Америки (але там їх кілька мільярдів) уже січень-лютий, а Європейський Союз це десь початок весни, коли гроші можуть бути спрямовані в Україну. Але європейці перші 3 млрд (це прибуток), впровадять податок 90 чи 99%, і цей податок переправлять. Нам цього було б достатньо, припустімо, для компенсації січня. Американці б направили свої гроші конфісковані. Тобто теоретично можна отримати ці гроші швидко, але, знаючи бюрократизм, особливо Європейського Союзу, мій прогноз — початок весни від Європейського Союзу і кінець зими для США”, — резюмував Олександр Савченко.

Читайте також: Рано чи пізно активи РФ перейдуть зі статусу заморожених у статус конфіскованих — прогноз економіста

Нагадаємо, як заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, 2024 року Київ очікує прогресу в питанні конфіскації 300 млрд дол. заморожених російських активів на користь України. За його словами, США та Європейський Союз уже мають напрацювання щодо їхнього використання. Від 2023 року західні країни почали прискорено працювати над відповідним законодавством.

Прямий ефір