З 24 лютого 2022 року в Росії за антивоєнну позицію затримали понад 20 тис. осіб. Крім того, було заведено щонайменше 400 кримінальних справ за антивоєнні висловлювання і виступи громадян. Понад 200 тис. інтернет-ресурсів заблоковано і вже є 11 вироків за статтею “за держзраду”. Уряд Росії продовжує репресії проти своїх громадян і каральні рейди по всій країні. Останні затримання відбулися 24 лютого 2023 року — у річницю повномасштабного вторгнення Росії на територію України, повідомляє FREEДОМ.
У Москві 7 березня 2022 року росіяни вперше вийшли на протести — за 10 днів по тому, як Росія почала повномасштабну війну проти України. Того самого дня російська поліція заарештувала майже 5 тис. осіб, пише видання Foreign Policy.
“Того ж дня російська поліція заарештувала більше людей, ніж у будь-який інший день за більш ніж два десятиліття перебування Путіна при владі. Масштаби цих більш ніж 4600 арештів вказують на фундаментальну істину в оцінці реакції російської громадськості на Україну: політичні репресії в Росії досягли безпрецедентного рівня, набагато перевищивши навіть той приголомшливий показник, що був досягнутий від початку четвертого терміну Путіна у 2018 році”, — пише у своїй статті для Foreign Policy позаштатний старший науковий співробітник Євразійського центру Атлантичної ради Ділан Майлс-Примаков.
Російський опозиціонер і правозахисник Леонід Гозман 7 березня минулого року теж вийшов на поодинокий пікет у Москві. Його не затримали, але пізніше його неодноразово заарештували за свої висловлювання, оголосили іноагентом і восени 2022 року він покинув Росію.
“У нас заарештовано 20 тис. осіб, 18 тис. — адміністративні обвинувачення за неправильні мітинги, 6 тис. — за дискредитацію, під кримінальним переслідуванням перебуває більше ніж 500 осіб, строки — до 15 років. Жарти закінчилися. Більш ніж половина заарештованих — жінки. Раніше, до початку цього етапу війни, жінок було приблизно чверть заарештованих. Протоколи на неповнолітніх складаються. 112 осіб переслідуються за радикальні протести — це підпали машин із буквою “Z”, — розповів опозиційний російський політик Леонід Гозман.
У річницю повномасштабного вторгнення Росії, 24 лютого 2023 року, в російських містах були заарештовані 54 людини. Найбільше — в Москві та Санкт-Петербурзі. Людей затримували за те, що вони покладали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку.
Віктор Капітонов прийшов 24 лютого з плакатом “Досить крові, досить Путіна. Ні війні” до пам’ятника Лесі Українці в Москві. Його тут же затримали. Причину не пояснювали. За словами друга затриманого, Капітонов із 2017 року бере участь у протестних акціях, на одній з них йому зламали руку. Що стосується його особисто, то він не збирається виїжджати з Росії й буде далі виходити на мітинги.
“У нас усе гарантовано, ніби як прописана свобода слова. Тільки я її не бачу особливо. Прописано, що можна виходити на пікети, на мітинги. Ну раз у нас у Лужниках дозволяють тільки пропутінські мітинги за 500-600 рублів, навіть такий момент виникає, коли опозицію називають проплачуваною. Чому ми не можемо назвати путінську квазіімперію також проплачуваною? Ми за це ні копійки не отримуємо, ми виходимо з чистою душею і совістю. А там за що виходять? За тарілку з гречкою і сосискою? За 500-600 рублів? Це маразм і ганьба”, — каже друг Капітонова.
Протягом останнього року російська влада використовує тему війни як привід для боротьби з політичною опозицією, пише Foreign Policy. Наприклад, у грудні 2022 року російський суд засудив опозиційного політика Іллю Яшина до восьми років і шести місяців позбавлення волі за звинуваченням у нібито “поширенні неправдивої інформації” про звірства російських військ в Україні. Йдеться про ролик, у якому показано події в Бучі. Яшин виклав відео в YouTube. За кілька годин до оголошення вироку адвокат розповів, якої позиції дотримується на процесі прокуратура.
“Прокурор на минулому засіданні сказав, що позиція адвокатів — антирадянська, потім виправився і сказав — антиросійська. На жаль, наші процесуальні противники — прокурори — так сприймають нашу позицію, хоча ми захищаємо закон, ми захищаємо Конституцію, ми захищаємо конкретних людей”, — зазначив Михайло Бірюков, адвокат Іллі Яшина.
Крім того, з початку війни в Росії припинено легальну діяльність тих медіа, які займали позицію, що відрізняється від державної. 24 лютого 2022 року Роскомнадзор зажадав, щоб під час висвітлення війни в Україні журналісти використовували тільки ту інформацію і тільки ті дані, які надають офіційні джерела. Аналізуючи останнє звернення російського президента, Леонід Гозман вважає, що Путін готує населення до затяжної війни. Усіх, хто не згоден, піддаватимуть репресіям.
“Війна стає станом суспільства, суспільство як у “1984” в Орвелла, перебуває в стані війни завжди. І ніколи з цього стану виходити не збирається. Завжди забиратимуть чоловіків, завжди повертатимуть їх у трунах, діти підростуть і теж підуть. Оскільки є люди, які з цим не згодні, то з цими людьми йому доводиться воювати, і іншого варіанту в нього, на жаль, для нас усіх немає”, — висловив думку російський опозиційний політик Леонід Гозман.
Читайте також: До 15 років колоній за підпал військкомату: дії проти режиму в РФ трактуються дедалі суворіше, — “ОВД-Инфо”