Близько 20 тисяч осіб було затримано за антивоєнну позицію в Росії від 24 лютого минулого року. З них майже 650 стали фігурантами кримінальних справ. Такі дані повідомляє російське опозиційне видання “Агентство”. Антивоєнні пости в соціальних мережах, поодинокі пікети, плакати і графіті із закликами зупинити війну викликають обурення у репресивної машини Кремля. Тоді як спроба заколоту ПВК “Вагнер” — тисячі озброєних людей, які захопили адміністративний центр і майже дійшли до Москви, — досі на волі, а з ватажка приватної військової компанії Євгена Пригожина зняли підозру і відпустили. Репресії в Росії мають вибірковий характер, повідомляє FREEДОМ.
Так, від першого дня повномасштабного вторгнення російських військ до України репресивна машина Кремля запрацювала з подвоєною силою. За статтею про дискредитацію російської армії відтоді було відкрито понад 7 тисяч адміністративних справ. Приводом могли стати публічні висловлювання, пости в соціальних мережах і навіть дитячі антивоєнні малюнки. 6 фігурантів подібних справ були позбавлені волі.
“І тут на тлі всього цього з’являється такий Пригожин, який замахнувся фактично, може, не на те, щоб захопити владу, але увійшов у конфлікт безпосередньо з Путіним. І в підсумку, хто б що не говорив, він опинився в більшому виграші, ніж сам Путін. Тобто Путін реально опинився в дуже складній ситуації, коли він пробачив усім “вагнерівцям”. Так, ми не знаємо до кінця, як до них ставляться на низовому рівні, можливо, якісь є репресії тощо, вони просто не потрапляють у поле зору ЗМІ, але загалом за держзраду нікого не взяли, нікого не посадили”, — коментує доктор політичних наук Ігор Петренко.
Спроба заколоту Пригожина показала, що карають за суперечність владі в Росії вибірково. Якщо для одних незручні Кремлю слова в соцмережах обертаються тюремним ув’язненням, інші, навіть взявши в руки зброю для організованого заколоту, не отримують жодного покарання.
“При владі група бандитів і один із бандитів влаштував розбірки всередині банди. І оскільки у цього бандита є суттєва частина озброєних людей за ним, яких треба було залишити у складі цього угруповання або якось втихомирити без особливих втрат і публічних розбірок, то, відповідно, йому пообіцяли одне, щоб він натомість на гарантії безпеки заспокоївся, всередині банди і змовилися. Закон у нас не застосовується стосовно тих, хто його порушує або не порушує, закон застосовується вибірково стосовно тих, хто владі путінській не подобається, ось і все”, — заявив російський опозиційний політик Олександр Соловйов.
Кримінальну справу про організацію заколоту проти Євгена Пригожина закрили. За даними видання “Фонтанка.ру” повернули 10 млрд руб., дозволили перебувати в Москві та Санкт-Петербурзі за півтора тижня після заколоту і безперешкодно виїхати в Білорусь. Усе це, впевнені експерти, свідчить про те, що у “кухаря Путіна” була підтримка в силовому блоці федерації, а сам Путін, дізнавшись про спробу заколоту, злякався.
“Не може озброєне угруповання захоплювати обласний центр Ростов-на-Дону, де розташовані головні штаби, відповідальні за агресію проти України, воєнні дії в Україні, а потім безперешкодний рух практично, тільки з використанням авіації, і то безуспішний. Не може він не зустріти жодного опору, якщо не має підтримки, зокрема і в силовому блоці. Тому зараз Путіним керує страх, страх не самого Пригожина, як такого. Тут ідеться про глибшу дискусію щодо стримування Путіна всередині російського істеблішменту”, — каже Петренко.
А от решті — громадським діячам, журналістам і правозахисникам — у Росії не варто чекати на пом’якшення політики Путіна щодо репресій.
“Поле зачищено повністю. Усі медіа не просто видавлені, а пересаджені у в’язниці, журналістів пересаджено, когось перетравлено, когось убито. Люди прекрасно знають, що якщо скажеш щось на підтримку України і навіть в особистій бесіді, то тебе можуть посадити. А якщо раптом послухаєш якусь українську пісню, тебе можуть посадити”, — сказав російський опозиційний політик.
Репресії змушують росіян, незгодних із політикою Путіна, залишати рідні домівки. За середніми оцінками, від початку повномасштабної війни РФ покинули близько мільйона осіб.
Читайте також: У Пекіні ставлення до Путіна сильно похитнулося після заколоту Пригожина — стали ставитися з презирством, — Фесенко
Нагадаємо, радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк висловив думку, що невдалий переворот, заколот ватажка ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина позначив те, якою Росія насправді є країною, — абсолютно слабкою, абсолютно гнилою зсередини, абсолютно відсутньою з погляду силової й управлінської вертикалі та з абсолютно нікчемною, боягузливою елітою.