Ремонт електромереж, відключення світла та допомога Заходу: як триває відновлення енергосистеми України

Ілюстративне фото: uatv.ua

Масовані ракетні обстріли, які Росія здійснює по Україні, пошкодили або вивели з ладу значну частину енергетичної інфраструктури.

Після обстрілів 5 грудня в Україні спостерігається значний дефіцит електроенергії, у зв’язку з чим усі обленерго отримали ліміти на її споживання. У деяких регіонах через перевищення обмежень було введено режим аварійних відключень.

Як повідомив голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький, загалом за останні дні російські війська випустили по енергооб’єктах України понад тисячу ракет і снарядів, що завдало великої шкоди як для українських електростанцій, так і для підстанцій, які є частиною магістральної мережі.

“Будуть аварійні обмеження енергопостачання, поки деякі енергоблоки, які сьогодні аварійно відключилися під час атаки, набиратимуть потужність. Це вимушений крок, застосований для збереження балансу в енергосистемі. Це стандартний технологічний процес, який ми спостерігали не раз після масованих атак, коли день або два потрібні для того, щоб відновити рівень виробництва в системі”, — заявив Кудрицький.

Залежно від того, як відновлюватиметься виробництво електроенергії, ліміти на її споживання теж змінюватимуться.

В “Укренерго” підкреслили, що після ракетної атаки здійснюється поетапне відновлення енергосистеми, а відповідні служби проводять ремонтно-відновлювальні роботи.

Відновлення енергетики

За інформацією “Укренерго”, найбільше відключень електроенергії зараз фіксують у Києві та Київській області, а також у Львівській, Житомирській, Полтавській, Вінницькій та Закарпатській областях. Складна ситуація зберігається також і в східній частині України.

“Ворог знову піддав масованому артилерійському обстрілу кілька районів. Там, де дозволяє ситуація, проводиться обстеження стану електромереж. Після отримання допуску від військових буде розпочато ремонтні роботи”, — повідомили в компанії.

В “Укренерго” зазначили, що найбільше постраждали від останнього ракетного удару Київська та Одеська області, тому аварійно-відновлювальні роботи там здійснюють цілодобово.

Згідно з даними компанії-постачальника енергетичних послуг YASNO, 6 грудня доступна потужність у Києві становила 62 — 67% від рівня типового споживання. А в Одесі триває процес заживлення побутових споживачів за резервними схемами.

Як повідомив речник Одеської обласної військової адміністрації (ОВА) Сергій Братчук, у ніч із 7 на 8 грудня в Одесі почалося аварійне відключення електроенергії.

“Десь спрацьовувала автоматика, десь ще щось, надзвичайні ситуації невеликі, але проте вони були. Сьогодні запуск міського транспорту в Одесі не планується, тому що напруга поки що не дозволяє. Та й потужності поки що не дозволяють скористатися трамваями й тролейбусами. Що стосується критичної інфраструктури, то 5 грудня буквально в перші години після удару все було під’єднано. Там, де це не сталося через певні причини, працювали альтернативні джерела живлення і генератори. Ми говоримо про лікарні, про пологові будинки та про інші об’єкти, які, попри ракетну атаку, ні на хвилину не припиняли функціонувати і, відповідно, працюють і зараз. Енергетики обіцяють, що найближчої доби електроенергія буде в усьому місті та в більшості територіальних громад Одеського району”, — розповів Братчук.

Тим часом на українських атомних станціях триває процес навантаження енергоблоків, які відключалися через пошкодження електромереж, до планових показників.

За словами Володимира Кудрицького, українська енергосистема втратила від 25 до 30% споживання. Попри це, дефіцит генерувальних потужностей, порівняно з довоєнним періодом, збільшився.

“У нас дефіцит електроенергії в системі, і досить серйозний. Він особливо відчувається в перші чотири дні після масованих атак, поки система відновлює здатність генерувальних установок виробляти електроенергію”, — розповів Кудрицький.

Енергетики вважають, що дефіцит електроенергії протримається до кінця березня — середини квітня, тому до цього часу в Україні діятимуть графіки вимкнення світла.

“До кінця березня, на жаль, не вистачатиме достатньої кількості генерації, навіть якщо все буде відремонтовано. Тому будемо жити в таких графіках до кінця осінньо-зимового періоду, що пояснюється високим попитом на електроенергію та обмеженими можливостями її генерації”, — пояснив виконавчий директор компанії ДТЕК Дмитро Сахарук.

На сьогодні повністю відновити роботу української енергетичної системи до довоєнного рівня не видається можливим.

“Відновити 100% енергосистеми, якою вона була на початку російського енерготерору, зараз неможливо. Потрібен час. Саме тому в більшості міст і районів зберігаються графіки відключень”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко вважає, що для повного відновлення критичної інфраструктури України після російських ракетних атак знадобиться близько 2,5 років. Це за умови, якщо не буде нових потужних обстрілів і, як наслідок, серйозних пошкоджень.

“До довоєнного рівня її відновлювати навряд чи будемо, буде інша конфігурація системи, інші цілі системи. Щоб повністю відновити систему до стану, в якому вона перебувала до війни, знадобиться 2 — 2,5 роки для того, щоб справді надійно зарезервувати, відновити якісно і сучасно. З урахуванням того, що ми хочемо мати більш енергоефективну і “зелену” систему, яка більше орієнтується на поновлювані джерела, нам знадобиться 2,5 — 3 роки”, — підкреслив Харченко.

Допомога Заходу

Для відновлення енергетичного сектору та забезпечення стабільної роботи енергосистеми Україні необхідна велика кількість різного обладнання: генератори, трансформатори, кабелі, розподільчі пристрої тощо.

З початку війни Міністерство енергетики домовилося з міжнародними партнерами про отримання необхідного обладнання для аварійного ремонту. Зокрема, Міненерго розпочало роботу з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та Європейською Комісією.

Постійними партнерами України, окрім ЄС, є також США, Канада, Австралія, Велика Британія та інші країни.

Від початку повномасштабної війни в Україну було доставлено 166 партій різного обладнання загальною вагою в тисячі тонн. У рамках цієї допомоги Україна отримала понад тисячу генераторів, сотні кілометрів кабелів та іншого обладнання з Польщі, країн Балтії, Німеччини, Франції, Австрії.

Так, наприкінці листопада Влада Литви ухвалила вирішили виділити Україні додатковий фінансовий транш для реконструкції енергетичного сектору, пошкодженого внаслідок російських обстрілів.

“За останні дні з Литви в Україну було відправлено шість вантажівок зі 114 трансформаторами. Загалом Литва має намір поставити 252 трансформатори. Литовські енергетичні компанії вже направили підтримку на три мільйони євро на реконструкцію енергетичного сектору України й ще два мільйони євро відправляють зараз”, — написав у Twitter міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

7 грудня Франція передала Україні для проходження опалювального сезону 100 генераторів потужністю від 5 кВ до 10кВ, а також від 12кВА до 40кВА. Це обладнання було доставлено в Україну за допомогою Механізму цивільного захисту Європейського Союзу (#UCPM).

“Цього місяця сім партій енергетичного обладнання, координованих Секретаріатом у співпраці з Координаційним центром реагування на надзвичайні ситуації ЄС (ERCC), прибули в Україну. Це критично необхідні інструменти, запобіжники, зварювальні електроди, товщиноміри, генератори та інше електричне та газове обладнання, надане компаніями з Естонії, Великої Британії, Франції, Італії, Швеції, Словаччини та Литви”, — сказав директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковскі.

Як заявив міністр енергетики України Герман Галущенко, виготовлення нового енергетичного обладнання займає доволі багато часу, тому українська сторона приймає допомогу й у вигляді вже вживаного обладнання, яке перебуває в робочому стані.

“Ми ведемо переговори з колишніми республіками СРСР. Зокрема, я мав розмову з міністром енергетики Азербайджану. Суттєво нам допомагають і країни Балтії. Я хотів би відзначити Литву, яка вже передала велику кількість обладнання, ще частина їде зараз до нас”, — розповів Галущенко.

Частину обладнання, що надходить, одразу використовують для відновлювальних робіт, з іншого формуватиметься необхідний резерв.

29 листопада Державний департамент США оголосив про виділення Україні 53 млн доларів для закупівлі обладнання, необхідного для відновлення енергосистеми після російських ракетних ударів. Як повідомляє CNN, обладнання для відновлення електромережі мають доставити в Україну якнайшвидше.

“Цей пакет включатиме розподільні трансформатори, автоматичні вимикачі, пристрої захисту від стрибків напруги, роз’єднувачі, транспортні засоби та інше критично важливе обладнання”, — повідомили в Держдепі.

На початку жовтня глава американського Агентства з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер під час свого візиту до Києва оголосила про надання Україні 55 млн доларів для підготовки до зими. Фінансова допомога USAID передбачає, до всього іншого, закупівлю електрогенераторів, а також альтернативних джерел палива для лікарень, центрів перебування внутрішньо переміщених осіб і притулків для соціально вразливих громадян.

Допомогу Україні у відновленні енергосистеми надає також Японія. Так, під час зустрічі Германа Галущенка з керівництвом Японського агентства міжнародного співробітництва (Japan International Cooperation Agency, JICA), сторони обговорили потреби українських енергетичних компаній та екстрену підтримку з боку Японії для забезпечення стабільної роботи енергосистеми.

У рамках першого етапу допомоги Японія надасть Україні 242 генератори, як це було домовлено раніше. Частина генераторів буде доставлена в Україну вже в середині грудня.

Наразі представники Міненерго узгоджують з JICA специфікацію обладнання для другого пакета допомоги. Він передбачає постачання трансформаторів, вимикачів, роз’єднувачів, кабелів, проводів, ізоляторів та іншого обладнання.

Крім цього, Міненерго також співпрацює з приватними компаніями, серед яких — Siemens, General Electric та інші.

Читайте також: Російські ракетні удари по енергооб’єктах України позначаться на її сусідах — розбір від експерта

Наскільки швидко можна відновити українську енергосистему? Як міжнародні партнери допомагають Україні відновити енергетичну інфраструктуру після ракетних атак Росії? Які імпорт електроенергії можна використовувати для розв’язання проблем в енергетиці? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус;
  • міністр палива та енергетики України у 2005 – 2006 рр. Іван Плачков;
  • енергетичний радник віцепрем’єр-міністра з питань євроінтеграції України Олексій Рябчин.

— Чи можуть західні партнери збільшити допомогу Україні у відновленні енергетики?

Гардус: Є кілька напрямків такої допомоги. Перше це, власне кажучи, генератори. Наприклад, Франція відправляє нам 100 потужних генераторів, потім ще обіцяє додати. Фінляндія надсилає обладнання. США, Європа дадуть гроші для відновлення системи, Норвегія тощо.

Тобто нам потрібні генератори, потрібні запчастини та обладнання для того, щоб ремонтувати мережі та генерувальні об’єкти, а також гроші для того, щоб усе це працювало. Це три види допомоги, про яку ми просимо наших партнерів.

Що стосується обладнання. Там дуже великий перелік специфікації, тому що руйнування досить масштабні. І в цьому роль країн колишнього Радянського Союзу є, оскільки нам потрібна сумісність із безліччю з європейської точки зору застарілого обладнання.

Тому контакти йдуть не тільки з країнами ЄС, а й з країнами колишнього радянського блоку так само для того, щоб знайти обладнання, якого нам бракує.

Плачков: Що стосується генераторів, трансформаторів, то це допомога необхідна, вона необхідна у великому обсязі. Ми знаємо, який обсяг пошкодженого обладнання. На жаль, його треба купувати.

Сьогодні в українських енергетиків украй не вистачає грошей. Необхідно замовляти трансформатори високовольтні, які виготовляються там три, чотири, п’ять, шість місяців.

І тому будь-яка допомога — високовольтне, розподільче обладнання — вона дуже сильно нам допомагає.

Рябчин: Так, дійсно, є зараз потреба в критичному обладнанні. І на виготовлення того обладнання, яке нам потрібне, у будь-якому разі піде пів року, рік або півтора року.

Але все, що зруйнували, це, в основному, радянське. Є й багато нового обладнання, але більшість – застаріле. Нам потрібно замовити найсучасніше обладнання, яке буде набагато кращим, продуктивнішим та енергоефективнішим.

Ще навесні почалися контакти з німецьким бізнесом, з американським, з англійським, з європейським, які говорили: “Хлопці, у нас немає того, що вам потрібно, і нам потрібен якийсь певний час, щоб виготовити. Дайте хоча б приблизні параметри”.

Так, ми пів року почнемо робити базові якісь трансформатори. Потім потрібно буде місяць — два для того, щоб специфічні параметри туди додати.

Ось зараз почнеться хвиля нового виготовлення. Це якісь замовлення, які потрібно оплатити. Тобто немає лиха без добра.

— Українські енергетики здійснили тестовий імпорт електроенергії з Румунії. Скільки таким чином електроенергії ми можемо імпортувати і як це нам допоможе пережити цю енергетичну кризу?

Рябчин: Ми перебуваємо в Об’єднаній енергетичній системі. Нас уже прийняли туди повноцінно, тому в нас ідуть певні технічні перетоки, ми — частина Європи. Тому ми туди й продавали електроенергію, коли в нас була така можливість — на цьому заробляли, ці гроші йдуть в економіку, і вони працюють в економіці.

Зараз, на жаль, нам потрібно бути готовими до нових атак. І в рамках підготовки до нових можливих викликів із новими проблемами, коли нам потрібно буде збирати нашу енергетичну систему в Україні, ми домовляємось і з Румунією, і з іншими країнами, які готові нам постачати енергію на різних комерційних умовах.

Тут і фінансові умови, і техніка процесу, яким чином буде здійснено цю передачу. Тим паче що є питання щодо Румунії, Молдови та України, де в нас є певна система, і ми бачимо, що страждає сусідня держава після тих ударів, які спрацьовує автоматика.

Тому Європейський Союз зацікавлений показати Росії те, що їхні удари — це боляче, це незручно, але глобально ми їх переживемо. Краще зі свічками й без світла, ніж із мавпами.

Гардус: Тут є два види допомоги, і їх потрібно дуже сильно розрізняти. З одного боку, це аварійні перетоки. Оскільки у нас єдина енергосистема, тому іноді від нас іде електрика, коли у нас є профіцит, у прилеглі регіони. Це найчастіше Молдова і Румунія.

Іноді від них іде до нас також по перетоках. Але це технічні перетоки, які можуть здійснюватися, оскільки енергосистема єдина.

Інша справа, це імпорт. Коли це вже контракт, і він офіційно оплачений. Зараз наші ліміти підвищилися щодо імпорту. Йдеться про 500 — 600 мегаватів. Для порівняння: це кілька блоків теплоелектростанції.

Так, хотілося б більше. Але потрібно утрясти юридичні моменти, щоб це було можливо. І “Укренерго” опрацьовує, як це зробити доступно комерційно, у чому дуже сильно зацікавлений український бізнес.

Бажано, щоб це був безперервний цикл. Вони готові закупити електрику для того, щоб гарантувати, що вона буде весь час у них. Тому що це та ж металургія, та ж хімія, це агровиробництво тощо. Електрика потрібна всім.

— Німецька компанія Siemens звернулася до уряду України з пропозицією розмістити плавучі електростанції в акваторіях Одеси, Миколаєва та Ізмаїла. Як ви оцінюєте цю пропозицію?

Плачков: Цю ініціативу тільки можна вітати, тому що плавучі електростанції мають досить велику потужність, найпотужніша — близько 300 мегаватів. Три таких станції можуть практично повністю забезпечити електроенергією таке мільйонне місто, як Одеса.

Я знаю, що таку ініціативу і проявила Туреччина, яка теж пропонує послати плавучу електростанцію.

Але ще є так звані енергетичні поїзди, на яких стоять генерувальні установки великої потужності до 50 мегаватів.

Я думаю, що ми можемо використовувати й енергопоїзди, особливо в західних регіонах нашої країни. Якщо ми говоримо Одеса, Ізмаїл, то думаю, що за умови забезпечення безпеки, це може бути й Миколаїв, і Херсон.

— Чи можна передбачити ступінь руйнування енергетичних об’єктів України в разі подібної масованої ракетної атаки? І наскільки швидко енергосистема може бути відновлена?

Гардус: Передбачити, власне, масштаб руйнувань неможливо, оскільки щоразу змінюються цифри.

Так, наша ППО (протиповітряна оборона, — ред.) збиває більшу частину ракет. Це, звичайно, чудово, але ступінь ураження меншою частиною, що залишилася, передбачити неможливо.

Через те, що неможливо передбачити руйнування, неможливо передбачити й швидкість відновлення.

На жаль, питання імпорту електроенергії, зокрема, пов’язане з тими руйнуваннями, тому що метою Росії, як ми бачимо, є руйнування зв’язності української енергосистеми, щоб регіони не були з’єднані один з одним. Тому в разі порушення такої зв’язності імпорт не може йти туди, де вона втрачена.

Ми сподіваємося, що зв’язність втрачено не буде. У такому разі імпорт нам може дуже сильно допомогти. І, як ви вже помітили, днями державні трейдери зробили тестові постачання електрики з Румунії. І ми виявили, що так, це можливо.

— Як зараз йдуть справи на російському енергетичному ринку?

Плачков: Росія оголосила і веде з усім світом першу світову енергетичну війну. Але ми відразу можемо констатувати, що Росія програла вже цю війну однозначно.

І ось зараз, що стосується нафти, то йдуть такі тактичні бої з Росією і вже, в принципі, закінчуючи цю війну. Ми знаємо, що європейські країни, в принципі, розв’язали питання для себе по газу.

По газу значно скорочено споживання. Газ прокачують тільки по нашій газотранспортній системі, по Південному потоку в невеликих, значно менших обсягах, що теж дуже сильно вдарило по економіці Росії q продовжить погіршувати там ситуацію.

І що стосується нафти, це рішення — дуже серйозне для Росії. По-перше, там скоротиться видобуток. По-друге, там доведеться консервувати свердловини. І, звісно, нам би хотілося, щоб стеля цін була набагато нижчою, 30 — 40 доларів.

Але одразу значно зменшити постачання нафти – це призведе до питань, пов’язаних із падінням економіки інших країн. Але ми ж теж не зацікавлені, щоб в економіці європейських країн рівень знижувався, тому що ми отримуємо допомогу, зброю тощо.

Тому це дуже складний аналіз, проводиться дуже складний розрахунок. І я думаю, це не перше, і не останнє обмеження за ціною. Можливо, наступного буде ухвалено додаткові рішення, і не тільки щодо нафти, яка ввозиться морським транспортом.

Так що цю війну програно, і Росія має значні колосальні економічні проблеми.

Читайте також: Росія ще не раз спробує вивести з ладу всю енергетичну інфраструктуру України – думки

Прямий ефір